Największe jeziora na świecie

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Największe jeziora na świecie to coś więcej niż tylko zbiornik wodny; mają wpływ na okolicę i służą jako piękne miejsca turystyczne. W tym poście przyjrzymy się największym jeziorom, jakie można znaleźć na całym świecie i uszeregujemy je według wielkości. Możesz pomyśleć, że znasz niektóre z tych miejsc, ale jest też wiele niespodzianek do odkrycia!

Spis treści

Czym są jeziora?

Jeziora to naturalne zbiorniki wodne. Zazwyczaj jezioro to zbiornik wodny, który ma kształt owalu; wydłużony. Można je znaleźć w regionach górskich oraz na zboczach wzgórz lub równinach w pobliżu rzek, gdzie spływy deszczu gromadzą się w ciałach takich jak te

Mówiąc o jeziorach, czy słyszałeś o Różowych jeziorach rozsianych po całym świecie.

Największe jeziora  na Ziemi mają pochodzenie tektoniczne i to tam znajduje się prawie cała woda jeziorna. Pozostałe typy jezior, w tym lodowcowe, zawierają tylko 5% wszystkich wód jeziornych. W tym rankingu pragniemy przedstawić Wam największe jeziora tektoniczne znajdujące się na naszym globie.

Zanim zaczniecie czytać o najwiekszych jeziorach na świecie wiecie Jakie jest największe jeziora Polski – Śniardwy , którego powierzchnia wynosi 23,4 km2 jest ono położone w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich

1. Morze Kaspijskie – Największe jezioro świata

 • Morze Kaspijskie – jego powierzchnia 371 800 km2
 • Kraje: Kazachstan, Rosja, Turkmenistan, Azerbejdżan, Iran

Paradoksalnie, największe jezioro na świecie pod względem powierzchni nazywa się morzem – Morzem Kaspijskim. Zostało nazwane morzem ze względu na zawartość słonej wody i same rozmiary. Gdyby Morze Kaspijskie było krajem, byłoby 62. co do wielkości na świecie.

Ma również bardzo wysokie zasolenie wody, od 10 do 300 na milę, w zależności od części morza. Wiele gatunków, takich jak tygrys kaspijski, wyginęło z powodu ingerencji człowieka. Obecnie wśród lokalnych gatunków ryb zagrożone są jesiotry ze względu na wysoki współczynnik połowu oraz wysoką wartość ich ikry w przemyśle kawioru. Duża ingerencja człowieka znacząco zmieniła lokalny krajobraz.

Ze względu na dużą powierzchnię Morza Kaspijskiego znajduje się kilka platform wiertniczych, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża Azerbejdżanu i kilka pięknych plaż.

2. Jezioro Górne – największe słodkowodne jezioro

 • Lake Superior – jego powierzchnia 82 410 km2
 • Kraje: Kanada Stany Zjednoczone (Michigan,  Minnesota  i Wisconsin)

Lake Superior zajmuje drugie miejsce w naszym rankingu jezior, chociaż Lake Superior jest największym jeziorem słodkowodnym na świecie.

Należy do grupy Wielkich Jezior, które znajdują się na styku Kanady i Stanów Zjednoczonych. Mimo że jezioro nadrzędne jest prawie cztery do pięciu razy mniejsze niż Morze Kaspijskie, z łatwością można w nim zmieścić kraje takie jak Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Lake Superior zawiera kilka wysp i ma jedne z najbardziej malowniczych widoków, jakie kiedykolwiek zobaczysz, a kilka amerykańskich parków narodowych cieszy się jego pięknem, parkiem narodowym Isle Royale, prowincjonalnym parkiem narodowym Lake Superior itp.

3.Jezioro Wiktorii

 • Jezioro Wiktorii – powierzchnia 68 800 km2
 • Kraje: Tanzania, Uganda, Kenia

Jezioro Wiktorii to największy zbiornik w Afryce i drugie co do wielkości jezioro słodkowodne. To jezioro należy do trzech krajów: Tanzanii, Ugandy i Kenii. Jezioro Wiktorii zawdzięcza swoją nazwę europejskiemu odkrywcy Johnowi Hanningowi Speke, który w 1858 roku na cześć ówczesnej królowej brytyjskiej nadał jezioru tytuł „Jeziora Wiktorii”.

Jezioro Wiktorii jest otoczone przez kilka gatunków zwierząt, które niestety są zagrożone przez działalność człowieka, w tym import gatunków niszczących ekosystem.

4. Jezioro Huron

 • Huron – powierzchnia 59 596 km2
 • Kraje: Stany Zjednoczone i Kanada

Jezioro Huron leży na granicy dwóch krajów USA i Kanady. Granica przechodzi przez środek jeziora.

Jego powierzchnia – prawie 60 tys. kw2. jest tak długa i szeroka, jak wszystkie Wielkie Jeziora razem.

Jezioro ro składa się z jeziora głównego, przesmyka północnego, zatoki Saginaw i Zatoki Georgian. Jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych jest tu wyspa jeziorna – Manitoulin Island, na którą można dostać się promem od maja do października

Jezioro Huron jest połączone z jeziorem Michigan przez Cieśninę Mackinac

Parki narodowe zostały założone zarówno wzdłuż wybrzeży należących do Kanady, jak i Stanów Zjednoczonych w celu ochrony otaczającej przyrody.

5.Jezioro Michigan

 • Jezioro Michigan – 59 596 mil kwadratowych
 • Kraje: Stany Zjednoczone

Jezioro Michigan jest jedynym jeziorem z grupy Wielkich Jezior Amerykańskich, które w całości znajduje się na terytorium Stanów Zjednoczonych. Jezioro leży między stanami Michigan, Indiana, Wisconsin i Illinois. Większość mieszkańców koncentruje się wokół miast Chicago i Milwaukee.

Wzdłuż wybrzeża jeziora Michigan znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, a dzięki doskonałej pogodzie na plaży i krystalicznie czystej wodzie jest popularnym miejscem turystycznym wśród Amerykanów. Powodem, dla którego to jezioro zyskało tytuł „trzeciego wybrzeża USA” (obok wybrzeża Oceanu Atlantyckiego i Oceanu Spokojnego).

6. Jezioro Tanganika

 • Jezioro Tanganika – 32 893 km2.
 • Kraje – Tanzania, Kongo, Burundi i Zambia.

Jezioro Tanganika znajduje się w Wielkiej Afrykańskiej Równinie. Jezioro Tanganika to najdłuższe jezioro słodkowodne na świecie. Okolice jeziora o długości około 670 km są bardzo malownicze, część jego wybrzeża jest skalista i bardzo stroma ze względu na bliskość gór.

W ciepłych wodach jeziora (24-29oC) żyje wiele gatunków ryb, w większości endemicznych, a około 60 z nich ma duże znaczenie dla spożycia dla okolicznych miast i ich mieszkańców. To jezioro jest domem dla prawie 250 odmian pielęgnic.

Jezioro Tanganika  to drugie pod względem głębokości jezioro na świecie i drugie co do wielkości jezioro słodkowodne na świecie.

7.Jezioro Bajkał

 • Jezioro Bajkał – 31 500 km2
 • Kraje – Syberia Rosja

Jezioro Bajkał to rosyjskie jezioro często nazywane „Błękitnym Okiem Syberii”.. Jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie. Jego maksymalna głębokość to około 1642 m.

Jezioro Bajkał zawiera około 23 000 km3 wody, około 1/5 wszystkich zasobów wód powierzchniowych słodkowodnych na świecie. Z prawie 1500 gatunkami zwierząt zlokalizowanymi w tym regionie, utworzono kilka parków w celu ochrony środowiska.

8. Wielkie Jezioro Niedźwiedzie

 • Niedźwiedzia – 31 080 km2
 • Kraj – Kanada

Kolejnym jeziorem na liście jest jezioro Niedżwiedzie (Great Bear) w północno-zachodniej Kanadzie, czwarte co do wielkości jezioro w Ameryce Północnej. Jest dalej na północ niż Wielkie Jezioro Niewolnicze i znajduje się w borealnym lesie Kanady, a kołem podbiegunowym między 65 a 67 stopniami szerokości geograficznej. W pobliżu jeziora znajduje się wiele kopalń, w tym uranu, który odkryto tu w 1930 roku.

9. Jezioro Malawi

 • Jezioro Malawi – 30 000 km2
 • Kraje – Mozambik, Tanzania i Malawi

Jezioro Malawi jest również znane jako Nyasa. Został odkryty przez słynnego afrykańskiego podróżnika Davida Livingstone’a w 1859 roku. Endemiczne gatunki ryb, które potwierdzają, że ewolucja spowodowała specjalizację, sprawiły, że jezioro Malawi i położony nad nim Park Narodowy Jeziora Nyasa znalazły się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Wielkie Jezioro Niewolnicze

 • Wielkie Jezioro Niewolnicze – 28 919 km2
 • Kraj – Kanada

Położone w północnej Kanadzie, dziesiąte co do wielkości jezioro na świecie, wielkie jezioro niewolników jest wykorzystywane głównie przez przemysł rybny i żeglugowy oraz zapewnia utrzymanie okolicznym miastom.

Wokół jeziora i na wysepkach położonych na jeziorze znajduje się wiele rezerwatów przyrody, do najważniejszych należą Park Terytorialny Fred Henne i Park Terytorialny Ukrytego Jeziora.

11. Jezioro Erie

 • Jezioro Erie – 9999 m²
 • Kraje – Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki

Jezioro Erie zostało nazwane na cześć plemienia zamieszkującego południową część jeziora. A z pięciu największych jezior w Ameryce Północnej jest czwartym co do wielkości pod względem powierzchni, ma najmniejszą objętość wody w porównaniu ze wszystkimi innymi wielkimi jeziorami. I jest schronieniem największego przemysłu rybnego ze wszystkich wielkich jezior.

Jest również bardzo popularny wśród nurków, ze względu na ilość wraków w jeziorze. Obejmuje również rozległą linię brzegową z różnorodną fauną i florą. Dla miłośników sportów wodnych jezioro Erie jest miejscem jak żadne inne.

12. Jezioro Winnipeg

 • Jezioro Winnipeg – 24 514 km2
 • Kraj – Kanada

Jezioro Winnipeg jest jednym z największych jezior słodkowodnych wśród Wielkich Jezior Ameryki Północnej. Jest to trzecie co do wielkości jezioro, które znajduje się w całości w Kanadzie. Jej południowy kraniec rozciąga się 55 kilometrów na północ od miasta Winnipeg. Służy również jako największy zbiornik wodny dla Manitoba Hydro i trzeci pod względem wielkości znajdujący się w całości w Kanadzie. Jest domem dla wielu siedlisk różnych gatunków ryb. Istnieje wiele wysp, z których większość jest niezabudowana.

Największe jeziora na świecie 16

13.Jezioro Ontario

 • Jezioro Ontario – 7340 mil kwadratowych
 • Kraje – Kanada i Stany Zjednoczone Ameryki

Jezioro Ontario jest jednym z pięciu największych jezior Ameryki Północnej. Jeśli jeszcze nie zgadłeś, został nazwany na cześć popularnego kanadyjskiego miasta Ontario.

Toronto, Kingston i Hamilton to tylko niektóre z miast położonych nad brzegiem jeziora. Mimo, że przekracza jezioro Erie na 1639 kilometrach kwadratowych objętości, jest najmniejszym jeziorem słodkowodnym spośród pięciu wielkich jezior.

Ma swoje znaczenie ze względu na swoją bioróżnorodność. Wiele mokradeł tego jeziora jest chronionych. Prawie wszystkie wyspy jeziora znajdują się na wschodnim i północno-wschodnim wybrzeżu; Wyspa Wolfe jest największą z nich wszystkich i oferuje doskonałe możliwości rekreacyjne o każdej porze roku.

Największe jeziora na świecie 17

14. Jezioro Ładoga

 • Jezioro Ładoga – 17 600 km²
 • Kraj – Rosja

Położone w Republice Karelii, w północno-zachodniej Rosji, jezioro Ładoga jest drugim co do wielkości jeziorem po Bajkale w Rosji.

Jego dorzecze dzieli się na tysiące mniejszych jezior i prawie 3500 rzek i składa się z prawie 660 wysp, z których najbardziej znane to archipelag Valaam, Kilpola i Konevets.

Największe jeziora na świecie 18

15. Jezioro Bałchasz

Bałchasz jest uważane za jedno z największych jezior w Azji znajdujące się w Kazachstanie. jego powierzchnia obejmuje około 16 400 kilometrów kwadratowych i ma głębokość około 112 kilometrów kwadratowych. Należy do basenu endorheicznego i obejmuje kilka mniejszych basenów. Zachodnia połowa składa się ze słodkiej wody, podczas gdy wschodnia ze słonej wody.

Znaczenie gospodarcze leży w przemyśle rybnym. Jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w kraju. Piaszczysta plaża, błękitna, krystalicznie czysta woda i przyjemny klimat przez cały rok przyciągają setki turystów i mieszkańców.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści