Największe Pustynie na Świecie

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Największe pustynie świata to idealne miejsce dla podróżników, którzy chcą odkrywać nowe miejsca i poznawać różne kultury. Jest coś w pustyni, co cię wciąga może to poczucie przygody, historia, poczucie zanurzenia w obcym innym świecie. Co sprawia, że pustynie są tak niesamowite? Wielkość! Zabierzemy Cię w trasę z Ameryki Północnej do Afryki i pokażemy Ci jedne z największych pustyń na świecie.

Spis treści

Co to jest pustynia? – Definicja

Pustynia to obszar bez drzew lub ogólnie z ograniczoną roślinnością, który otrzymuje mniej niż 250 mm (około 10 cali) opadów rocznie.

Gdy słyszysz pustynia to pewnie ​​myślisz o gigantycznych wydmach i palącym upale, ale nie możesz się bardziej mylić; największa pustynia na świecie wcale nie jest gorąca, ponieważ największą pustynią na świecie jest Antarktyda.

Gdzie są największe pustynie na świecie?

Pustynia Antarktyczna – 14,2 miliona km²

Antarktyda jest uważana za pustynię polarną. Średnio pada tam tylko 10 mm rocznie. Eksperci uważają, że niektóre części Antarktydy nie widziały deszczu przez ostatnie 14 milionów lat. Dziewięćdziesiąt osiem procent powierzchni lądu jest stale pokryta pokrywą lodową.

Antarktyda ma najmniejszą na świecie ilość opadów rocznie prawie każdego roku, mierzącą średnio 1,6 mm, ale jednocześnie pokrywa ją pokrywa lodowa, która zawiera 90% słodkiej wody.

Zimowe warunki życia na Antarktydzie nie pozwalają na zamieszkiwanie jej przez cały rok. Jest to najzimniejszy kraj na świecie, gdzie temperatury sięgają -89. 

Latem w różnych stacjach badawczych mieszka od 1000 do 5000 naukowców.

Arktyczna Pustynia Polarna – 13,9 miliona km²

Arktyczna Pustynia Polarna (tundra) jest kolejną pustynią polarną. Średnie opady są tutaj znacznie mniejsze niż na Antarktydzie. Tu opady wynoszą tylko około sześciu do dziesięciu cali deszczu rocznie. 

Jest również uważana za pustynię z powodu braku wilgoci, ponieważ jego mroźne powietrze jest zbyt zimne, aby zatrzymać wilgoć. 

Pustynia Arktyczna obejmuje wiele krajów północnych, takich jak Kanada, Grenlandia, Rosja i Azja.

Sahara – 9,2 miliona km²

Sahara to największa subtropikalna pustynia na świecie, zajmująca 9 milionów mil kwadratowych. Sahara, jest położona w Afryce Północnej, obejmuje jedenaście krajów, i zajmuje prawie jedną trzecią kontynentu.

Pomimo trudnych warunków pustynia jest domem dla wielu zwierząt pustynnych, w tym wielbłądów, jaszczurek, skorpionów i skorpionów. 

Mimo tego że na Saharze cieżko znaleźć źródła wody to na Saharze istnieja dwie rzeki, w tym druga pod względem długości rzeka na świecie – Nil. 

Sahara jest najbardziej znana z upalnego klimatu i wydm, które sięgają ponad 300 stóp.

Przeczytaj więcej ciekawostek o Saharze.

Pustynia Arabska – 2,3 miliona km²

Pustynia Arabska to druga co do wielkości pustynia subtropikalna na świecie. Półwysep Arabski to jałowy i piaszczysty krajobraz bogaty w zasoby naturalne. Szarańcza i żuki gnojowe są rodzime dla tej ponurej i jałowej pustyni. 

Temperatury latem mogą sięgać nawet pięćdziesięciu stopni Celsjusza w ciągu dnia, ale drastycznie spadają w nocy. Region pustynny jest bogaty w ropę, siarkę, siarkę i zasoby naturalne, takie jak siarka i ropa.

Pustynia Arabska występuje na terytorium dziewięciu kraji:

Jest klasyfikowana jako subtropikalna, co oznacza, że ​​jest jedną z najbardziej gorących pustyń na świecie. Zawiera idealne środowisko dla gadów, takich jak jaszczurki, węże i gekony, ale ma też wiele rodzimych gatunków żyjących w regionie. Jedyne gatunki zamieszkujące pustynię to wielbłąd arabski, wilk arabski, gazela piaskowa i koziorożec nubijski.

Pustynia Arabska jest największą pustynią w Azji (Azja Zachodnia),

Gobi Desert – 1,29 km² 

Pustynia Gobi jest drugą co do wielkości pojedynczą pustynią w Azji i piątą co do wielkości na świecie. 

Położona na granicy Chin i Mongolii, znajduje się wzdłuż starożytnego Jedwabnego Szlaku. Jest klasyfikowana jako pustynia z cieniem deszczowym, co oznacza, że pobliskie pasmo górskie blokuje systemy deszczowe. 

Pustynia jest domem dla różnych gatunków, takich jak wielbłąd dwugarbny i gazela czarnoogoniasta. Najpopularniejszą rośliną na pustyni Gobi jest drzewo Saxaul, które jest w stanie zatrzymywać wilgoć w korze. Na pustyni Gobi istnieje kilka gatunków flory, które stały się niezwykle sprawne w przetrwaniu surowych pustynnych warunków.

Pustynia Gobi – Mongolia

Pustynia Patagońska – 673 tys km²

Pustynia Patagońska to jedna z mroźnych zimowych pustyń, która rozciąga się na południe Argentyny i południowe wybrzeże Chile. Klimat zimny – średnia temperatura to 3-12 stopni.

Pustynia patagońska ze względu na swoje położenie w pobliżu Andów jest pustynią cienia deszczowego.

Wielka Pustynia Wiktorii – 348 tys km²

Wielka Wiktoria to subtropikalna pustynia położona w Australii. Na Wielką Pustynię Wiktoria pada co roku od ośmiu do dziesięciu cali deszczu. 

Latem temperatury sięgają czterdziestu stopni Celsjusza. Jest to surowe środowisko piasku, skał, ubitej ziemi i użytków zielonych. 

Wielka Pustynia Wiktorii została nazwana przez Ernesta Gilesa – brytyjskiego odkrywcę jako pierwszego Europejczyka, który przekroczył Największą Pustynię Australijską.

Pustynia Kalahari – 0,22 mln km²

Pustynia Kalahari znajduje się w południowej Afryce; Obejmuje części Namibii, Botswany i RPA. Zajmuje 0,22 miliona mil kwadratowych. 

Jest to region półpustynny, na którym opady wynoszą do ośmiu cali deszczu rocznie. W okolicy występują również dzikie zwierzęta, takie jak surykatka, hiena, kudu i gnu. 

Syryjska pustynia – ok. 500 tys. km²

Pustynia Syryjska, jest dziesiątą co do wielkości pustynią na świecie, o powierzchni około 0,19 miliona mil kwadratowych. 

Pustynia jest subtropikalną pustynią, obejmującą większą część Jordanii niż Syrię, ale obecnie jest domem dla dzikiej przyrody. Mimo swojej nazwy jest to jałowy krajobraz pełen skał i żwiru. To, co jest w stanie przetrwać w tak jałowym środowisku, jest zagrożone suszą, nadmiernym wypasem i polowaniem. 

Wielka Kotlina – ok. 492 tys. km²

Wielka Kotlina (Great Basin) to jedna z pustyń „wielkiej czwórki” w Ameryce Północnej. Znajduje się bezpośrednio na północ od pustyni Mojave, jest suchą przestrzenią gliny, mułu i piasku. 

Pustynia Chihuahua – ok. 450 tys. km²

Pustynia Chihuahua jest trzecią co do wielkości pustynią w Ameryce Północnej. i Rozciąga się między Nowym Meksykiem, Arizoną i północną częścią środkowego Teksasu. 

Leżąc na południowy wschód od granicy amerykańsko-meksykańskiej do Durango w środkowym Meksyku, obejmuje około jednej czwartej całego terytorium Meksyku (w tym dużą część stanów Chihuahua, Coahuila i Sonora)

Pustynia Karakum – 350 tys. km²

Pustynia Karakum, położona w Azji Środkowej, ma powierzchnię 350 tys. Kilometrówl kwadratowych. 70% Pustyni Karakumskiej leży w Turkmenistanie.

Największe pustynie świata

Największa pustynia na świecie to nie tylko gorące lub zimne, suche miejsce z piaskiem. Regiony pustynne są również domem dla niektórych z najbardziej niezwykłych zabytków i cudów, jakie nasza planeta ma do zaoferowania. Od głębokich kanionów wyrzeźbionych dawno temu przez rzeki po rozległe łańcuchy górskie ciągnące się kilometrami po jego powierzchni, te pustynie są warte odwiedzenia, jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję!

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści