Morza Śródziemne – Ciekawostki
Dokładne położenie morza: Znajduje się ono między 30˚ a 46˚ szerokości geograficznej północnej oraz 6˚W i 36˚ długości geograficznej wschodniej.
Morze Śródziemne jest największym morzem śródlądowym na świecie i obejmuje około 2,5 miliona km2.
Szacuje się, że objętość wody w Morzu Śródziemnym wynosi ponad 3,7 miliona kilometrów sześciennych.
Średnia głębokość morza wynosi 1500 m. Najgłębszy punkt znajduje się w Głębi Kalipso na Morzu Jońskim sięga 5267 m
Jeśli uwzględnimy Morze Marmara, całkowita powierzchnia Morza Śródziemnego wynosi 970 000 mil kwadratowych lub 2 510 000 kilometrów kwadratowych. Morze Marmara jest połączone z Morzem Egejskim przez Dardanele.
Kraje w basenie Morza Śródziemnego
Linia brzegowa Morza Śródziemnego rozciąga się na 22 różne kraje i mierzy ponad 46 000 km Jeśli poruszamy się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kraje basenu Morza Śródziemnego to: Hiszpania, Francja, Monako, Włochy, Słowenia, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania, Grecja, Turcja, Syria, Liban, Izrael, Egipt, Libia, Tunezja, Algieria, Maroko oraz kraje dwa wyspiarskie Malta i Cypr.
Jakie morza wchodzą w skład Morza Śródziemnego?
- Cieśnina Gibraltarska (położona między południową Hiszpanią a północną Afryką)
- Pomiędzy Marokiem a Hiszpanią na wschód od Cieśniny Gibraltarskiej leży Morze Alboran
- Pomiędzy hiszpańskimi Balearami a kontynentalną częścią Hiszpanii leży Morze Balearskie.
- Między włoską Ligurią a Korsyką znajduje się Morze Liguryjskie.
- Morze Tyrreńskie znajduje się między Sycylią, Półwyspem Włoskim i Sardynią.
- Jeśli spojrzysz między Grecją, Włochami i Albanią, zauważysz Morze Jońskie. Jest to pododdział Morza Śródziemnego, w którym znajduje się najgłębszy punkt Morza Śródziemnego.
- Pomiędzy Albanią, Czarnogórą, Bośnią i Hercegowiną, Chorwacją, Słowenią i Włochami leży Morze Adriatyckie.
- Wciśnięte między Turcję i Grecję jest Morze Egejskie.
Wyspy Morza Śródziemnego
Oprócz dwóch niezależnych narodów wyspiarskich – Malty i Cypru na Morzu Śródziemnym znajduje się tysiące wysp, choć dokładna liczba jest nieco tajemnicą. Grecja twierdzi, że ma ich ponad 6000, choć tylko 227 z nich jest zamieszkanych.
Nie sposób wymienić wszystkich wysp, ale niektóre z największych na Morzu Śródziemnym to:
- Rodos, Kreta, Cypr, Kefalonia, Lesbos, Andros, Samos, Limnos, Korfu, Chios i Eubea na wschodzie
- Malta, Pog, Sycylia, Hvar, Krk, Cres, Korcula i Brac w centrum
- Minorka, Majorka, Ibiza, Korsyka i Sardynia na zachodzie
Największą wyspą na Morzu Śródziemnym jest Sycylia.
Nazwy Morza Śródziemnego
Starożytni Grecy nazywali morze środziemne „Wielkie Morze”, „Naszym Morzem” lub „Morzem Wokół Nas”.
Rzymianie przed początkiem Cesarstwa Rzymskiego nazywali je „Mare Magnum” (Morze Wielkie) lub „Mare Internum” (Morze Wewnętrzne). Cesarstwo Rzymskie nazywało go „Mare Nostrum” (Nasze Morze).
„Mare Mediterraneum” pojawiło się później. Najprawdopodobniej Solinus użył tego terminu gdzieś w III wieku. Najprawdopodobniej termin „Mare Mediterrāneum” faktycznie oznaczał „morze w środku Ziemi”.
Cywilizacje wokół Morza Śródziemnego
Wokół wybrzeży Morza Śródziemnego rozkwitło wiele starożytnych cywilizacji. Greckie państwa-miasta, a także Fenicjanie, to dwa najlepsze przykłady z czasów starożytnych.
Podczas gdy Grecy i Fenicjanie szeroko skolonizowali wybrzeża Morza Śródziemnego, Rzymianie byli nie mniej. Po ustanowieniu Cesarstwa Rzymskiego Morze Śródziemne pozostawało pod ich całkowitą kontrolą przez 400 lat.
Kanały i cieśniny Morza śródziemnego
Kanał Sueski
Czy wiesz kim był Dariusz I? Był perskim królem, który podbił Egipt w starożytności. To Dariusz I połączył Morze Czerwone i Morze Śródziemne. Zrobił to, przecinając kanał.
Kanał, który zbudował, był wystarczająco szeroki, aby dwie triremy (rodzaj starożytnego statku morskiego) przechodziły przez kanał obok siebie, a także ze wszystkimi wiosłami wysuniętymi na zewnątrz.
Kanał Sueski – sztuczny kanał – łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym. Kanał Sueski ma długość 101 mil lub 163 km i jest jednym z najważniejszych szlaków handlowych na świecie.
Cieśnina Gibraltarska
Jedną z najsłynniejszych i najważniejszych cieśnin na Morzu Śródziemnym jest Cieśnina Gibraltarska, wąskie przejście między południem Hiszpanii a najbardziej wysuniętym na północ krańcem Afryki. Cieśnina mierzy zaledwie 8 mil szerokości w najwęższym miejscu i jest miejscem, w którym spotyka się z Morze Śródziemne spotyka się z oceanem atlantyckim.
Ze względu na to wąskie połączenie między dwoma zbiornikami wodnymi pływy w Morzu Śródziemnym są mniej dotkliwe niż w innych morzach i oceanach. Poziom soli jest jednak również znacznie wyższy, zwłaszcza na wschodzie – głównie ze względu na mały korytarz i wysoki poziom parowania w Morzu Śródziemnym.
Klimat śródziemnomorski
Morze Śródziemne słynie z przyjemnego klimatu, ale istnieją pewne nieprzewidywalne wzorce pogodowe w tym regionie, o których możesz nie wiedzieć.
Mówiąc o klimacie Morza Śródziemnego, mamy na myśli wyłącznie strefy przybrzeżne. Letnia pogoda jest tym, z czego słynie ten obszar, a gorące temperatury, spokojne morze, gorące suche lata to typowa pogoda. Zimy nie są zimne ale są w rzeczywistości dość wietrzne i mokre.
Bioróżnorodność Morza środziemnego
Wody Morza Śródziemnego są jednym z najbardziej bioróżnorodnych miejsc na całym świecie. żyje więcej Gatunków endemicznych niż w Oceanie Atlantyckim. a do 30% gatunków żyjących w Morzu Śródziemnym nie można znaleźć nigdzie indziej na Ziemi.
Skaliste rafy oraz łąki trawy morskiej tworzą wspaniałe siedliska dla wszystkich eklektycznych gatunków podwodnych.
Niektóre z najpopularniejszych ryb w Morzu Śródziemnym to Atlantic Bonito, sardynki, papugi i wiele innych. Inne ważne gatunki, które pływają w tych wodach, to między innymi delfiny, koniki morskie i różne żółwie.
Fakty dotyczące transportu i i turystyki na morzu śródziemnym
Morze Śródziemne ma jedną z najbardziej ruchliwych tras statków na świecie. Każdego roku przez morze Śródziemne przepływa 220 000 statków handlowych. Stanowią 1/3 wszystkich statków handlowych na świecie.
Region śródziemnomorski utrzymuje się głównie z turystyki. Jest to również alternatywne źródło dochodu dla społeczności przybrzeżnych i wyspiarskich.
Zapierające dech w piersiach widoki, dobre jedzenie, zabytki starożytnych cywilizacji i oczywiście ciepła woda i plaże przyciągaja rzesze turystów.
Mimo że turystyka ma duże znaczenie w regionie Morza Śródziemnego, należy zauważyć, że turystyka jest w rzeczywistości odpowiedzialna za degradację środowiska morskiego i przybrzeżnego. Zanieczyszczenie to zdecydowanie jeden z największych problemów.