Ciekawostki o Toronto

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Toronto to miasto, które ma wiele do zaoferowania. Od tętniącego życiem nocnego życia po zróżnicowaną populację, w Toronto każdy znajdzie coś dla siebie. Czy wiesz, że Toronto jest najbardziej zaludnionym miastem Kanady? Czy wiesz, że ponad połowa populacji Toronto urodziła się poza Kanadą? To sprawia, że Toronto jest jednym z najbardziej zróżnicowanych kulturowo miast na świecie. Przeczytaj nasze ciekawostki o Toronto

Populacja Toronto ciekawostki

Toronto z populacją 2,8 miliona (metro 6,2 miliona), Toronto jest największym miastem Kanady. Jest podobny pod względem wielkości do Montrealu i Vancouver (drugi i trzecie miasto w Kandzie co do wielkości) razem wziętych. Toronto jest czwartym co do wielkości miastem w Ameryce Północnej. Do większych miast należą Meksyku , Nowym Jorku i Los Angeles .

W sumie centrum populacji Złotej Podkowy jest domem dla 9,8 miliona ludzi, czyli jednej czwartej całkowitej populacji Kanady, na zaledwie 0,5% całkowitej powierzchni kraju.

Toronto nie jet stolicą Kanady, to stolica prowincji Ontario. Stolicą Kanady jest Ottawa.

buildings, cn tower, river

Miasta partnerskie

Miasta partnerskie Toronto to Chicago, Chongqing (Chiny), Frankfurt (Niemcy), Mediolan (Włochy), Hi Chi Minh City (Wietnam), Kijów (Ukraina), Quito (Ekwador), Rio de Janeiro ( Brazylia), Sagamihara (Japonia) i Warszawa (Polska).

Toronto położenie

Toronto znajduje się w południowo-wschodnim Ontario, na północno-zachodnim brzegu jeziora Ontario, jednego z pięciu Wielkich Jezior i jednym z największych jezior na świecie. Miasto znajduje się tylko 65 km (40 mil) od Niagara Falls.

waterfall, boat, niagara falls

Toronto leży nad brzegiem jeziorem Ontario

Obszar Greater Toronto Area (GTA) obejmuje 25 gmin, w tym Durham, Halton, Peel i York. W połączeniu z Hamiltonem nazywa się Greater Toronto and Hamilton Area (GTHA) , a w połączeniu z regionem Niagara nazywa się Golden Horseshoe , otaczając zachodni kraniec jeziora Ontario.

Wieloetniczne miasto

Toronto to najbardziej wieloetniczne miasto na świecie. W zespole miejskim Toronto połowa mieszkańców to widoczne mniejszości, a prawie połowa urodziła się poza Kanadą. 95% mieszkańców Toronto miasta mówi po angielsku. 1,6% to rodzimi użytkownicy języka francuskiego, a 9,1% to osoby dwujęzyczne po angielsku i francusku.

architecture, urban, street

Miasto Toronto ciekawostki

Nazwa Toronto prawdopodobnie wywodzi się od słowa tkaronto z Mohawk , co oznacza „gdzie w wodzie stoją drzewa” i odnosi się do przesmyków między jeziorami Simcoe i jeziorami Couchiching na północ od Toronto.

Angielski i francuski używały kilku odmian tego słowa, takich jak Tarento, Tarontha, Taronto, Toranto, Torento i Toronton.

Mieszkańców Toronto nazywani są torontończykami lub po prostu „mieszkańcami Toronto”.

Flaga Toronto

Toronto zostało sklasyfikowane jako najbezpieczniejsze duże miasto w Ameryce Północnej i 6. najbezpieczniejsze na świecie.

Toronto ma 140 dzielnic , z których wiele było kiedyś własnymi gminami. Dzielnice Toronto (neighbourhoods) mają własny charkter, dlatego Toronto zostało nazwane „Miastem Dzielnic”.

Toronto ma nawet własne wyspy. Na Jeziorze Ontario znajduje się 15 wysp. Wyspy Toronto (Toronto Islands)- jest to największa wolna od samochodów społeczność miejska w Ameryce Północnej.

Atrakcje w Toronto

W promieniu 3-4 godzin od Toronto są 4 parki narodowe: Thousand Islands , Georgian Bay Islands , Bruce Peninsula i Point Pelee National Parks. Ten ostatni jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Kanady kontynentalnej.

17 z 20 najwyższych budynków Kanady znajduje się w centrum Toronto. Miejsce numer 1 przypada Sky Tower na wysokości 312,5 m / 1025 stóp, która zostanie ukończona w 2024 roku.

Królewskie Muzeum Ontario w Toronto to największe i najczęściej odwiedzane muzeum w Kanadzie, które rocznie odwiedza ponad 1,4 miliona osób.

skyscraper, city, skyline

Ontario Science Center (Centrum Nauki) to obowiązkowa wizyta dla wszystkich zainteresowanych nauką i technologią. Z ponad 800 eksponatami Centrum Nauki ma coś do zaoferowania każdemu. Odwiedzający mogą odkrywać ludzkie ciało, badać tajemnice wszechświata i poznawać najnowsze przełomy technologiczne

Galeria Sztuki Ontario (Art Gallery of Ontario) jest to największa galeria sztuki w Kanadzie, i równocześnie najczęściej odwiedzana.

Muzeum Gardinera w Toronto to jedyne w Kanadzie muzeum poświęcone w całości sztuce ceramicznej. W mieście znajduje się muzeum poświęcone butom, Bata Shoe Museum oraz jedyne na świecie muzeum antykoncepcji muzeum – Museum of Contraception.

Obejmujący 287 hektarów (710 akrów) zoo w Toronto jest największym zoo w Kanadzie. Mieści ponad 5000 zwierząt należących do ponad 460 gatunków.

Rogers Center (dawniej SkyDome) w Toronto to pierwsza na świecie arena sportowa był z całkowicie rozsuwanym dachem zmotoryzowanym. Był to również ostatni stadion w Ameryce Północnej zbudowany zarówno dla piłki nożnej, jak i baseballu. Dziś jest domem dla Toronto Blue Jays.

Wieża CN została zbudowana w 1967 roku, stając się najwyższą konstrukcją na świecie do czasu zbudowania Burdż Chalifa w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2007 roku.

Ulice w Toronto

W Toronto znajduje się około 9500 ulic.

Ulica Younge w Toronto, nazywana „Main Street Ontario”, niegdyś nieprawidłowo wpisała się w światowy rekord Guinnessa jako najdłuższa ulica świata (uwzględniono autostradę, która nie jest częścią ulicy).

Toronto ma również kanadyjską Aleję Gwiazd , podobną do Hollywoodzkiej Alei Gwiazd w Los Angeles, ale z liśćmi klonu. zawiera takie osoby jak Bryan Adams, Bret Hart, Kurt Browning, Pamela Anderson i Anne Murray.

Graffiti Alley w Toronto to kilka przecznic, w których znajdują się jedne z najlepszych (i legalnych) dzieł sztuki ulicznej w mieście. Biegnie równolegle do Queen Street West.

Bay Street to odpowiednik Wall Street w Nowym Jorku w Toronto, tu znajdują się siedziby wielkich korporacji.

canada, building, royal bank plaza

Giełda papierów wartościowych w Toronto (TSX) jest trzecim co do wielkości w Ameryce Północnej po giełdzie nowojorskiej i Nasdaq.

Toronto to duże centrum technologiczne, oferujące więcej miejsc pracy niż San Francisco Bay Area . Obszar między Toronto, Kitchener/Waterloo i Hamilton jest czasami nazywany „Cyfrowym Korytarzem”, podobnie jak Dolina Krzemowa w Kalifornii .

Pogoda i klimat w Toronto

Toronto ma wilgotny klimat kontynentalny, z ciepłymi, wilgotnymi latami i mroźnymi zimami. Miasto doświadcza czterech różnych pór roku, ze znacznymi wahaniami godzin dziennych, opadów i temperatury. Lata są zazwyczaj gorące i wilgotne, a w lipcu średnia temperatura w ciągu dnia wynosi 26 stopni Celsjusza.

Rekordowa najwyższe temperatury zanotowane w Toronto to 41°C 10 lipca 1936 r., a najniższa -33°C 10 stycznia 1859 r.

Każdego roku miasto otrzymuje średnio 130 cm śniegu. Wiosna i jesień są umiarkowane, ze średnią temperaturą 10-15 stopni Celsjusza. Toronto znajduje się w cieniu skarpy Niagara, która pomaga złagodzić temperaturę miasta.

Zielone miasto

Toronto to bardzo zielone miasto – ma 11,5 miliona drzew, a 12,7% jego powierzchni to tereny zielone. Na 1000 mieszkańców Toronto przypada 2,8 ha zieleni. A największy park w mieście – Rouge Valley Park ma prawie 5 tys hektarów.

buildings, cn tower, river

Tourism in Ontario

Międzynarodowe lotnisko Toronto Pearson jest najbardziej ruchliwym lotniskiem w Kanadzie, z około 50 milionami pasażerów rocznie. Jego nazwa pochodzi od urodzonego w mieście Lestera B. Pearsona.

Właściwe miasto Toronto przyjmuje prawie 5 milionów turystów zagranicznych rocznie (numer sprzed COVID), co czyni go najczęściej odwiedzanym miastem w Kanadzie. Łącznie z turystami krajowymi, obszar Greater Toronto otrzymał w tym samym roku 44 miliony odwiedzających.

Międzynarodowy port lotniczy w Toronto

Toronto – Miasto akademickie

Toronto jest miastem akademickim. . Obecnie w Toronto są trzy uniwersytety, cztery uczelnie sztuk użytkowych oraz uczelnia artystyczna i projektowa.

Uniwersytet Toronto (University of Toronto) został założony w 1827 roku, wówczas nazywał się King’s College. Obecnie Universytet Toronto zajmuje 1 miejsce w Kanadzie i 25 na świecie.

campus, ontario, toronto ciekawostki

Miasto Festiwali, Filmu i sztuki

W Toronto odbywa się corocznych festiwali w Toronto to Toronto Caribbean Carnival (dawniej Caribana), Luminato , Pride Toronto i Toronto Summer Music Festival .

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto – Toronto International Film Festival jest jednym z najpopularniejszych festiwali filmowych na świecie, z ponad pół miliona widzów.

Toronto zostało nazwane „Hollywood North”, ponieważ kręci się tam tak wiele filmów. Vancouver , który robi nieco więcej niż Toronto, ma ten sam pseudonim. Miasto jest trzecim co do wielkości miejscem produkcji filmowej w Ameryce Północnej. Przy produkcji filmów fabularnych zatrudnionych jest 25tys osób.

Toronto Ciekawostki historyczne

Podczas ostatniej epoki lodowcowej znaczna część Toronto znajdowała się poniżej lodowcowego jeziora Iroquois. Dziś ciąg skarp w mieście wyznacza dawną linię brzegową jeziora.

Pierwsi ludzie przeszli przez obszar Toronto około 11 000 lat temu, polując na mamuty i mastodonty.

Pierwsze rodzime wioski rybackie pochodzą sprzed około 3000 lat.

W 1615 roku francuski odkrywca Étienne Brûlé był prawdopodobnie pierwszym Europejczykiem, który postawił stopę na ziemi, która jest teraz Toronto. Za nimi podążali kupcy i misjonarze.

W 1720 roku Francuzi zbudowali swój pierwszy fort w Toronto, Fort Douville, ale później go porzucili. Pod koniec wojny siedmioletniej między Anglią a Francją Francja straciła obszar Toronto na rzecz Anglików.

W 1793 Toronto otrzymało nazwę York (później Fort York ) i było krótko stolicą.

ciekawostki o toronto

York został włączony jako miasto w 1834 roku, przyjmując nazwę Toronto, głównie w celu odróżnienia go od Nowego Jorku.

W 1971 populacja Toronto przewyższyła populację Montrealu, stając się największym miastem Kanady.

Ciekawostki o Toronto – podsumowanie

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści