Wodospad Niagara Ciekawostki

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Wodospad Niagara to nie tylko zapierający dech w piersiach cud natury to rówież najpotężniejszy wodospad na świecie.

Spis treści

Wodospad Niagara to jeden z najbardziej fascynujących cudów natury na świecie. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają z całego świata, aby zobaczyć spektakularny widok wodospadów. Oto kilka ciekawostek o wodospadzie Niagara, których możesz nie znać:

Niagara po stronie Kanadyjskiej wodospad Niagara ciekawostki

Wodospad Niagara to najszybciej poruszający się wodospad na świecie o najwyższym natężeniu przepływu

Ciekawostką dotyczącą wodospadu Niagara jest to, że jest to najszybciej poruszający się wodospad na świecie. Jest to również najpotężniejszy wodospad na świecie. Około 700 000 galonów wody spływa wodospadem Niagara co sekundę z prędkością około 100 mil na godzinę! Spadająca woda spada średnio 2400 m3/s

Powstał z lodowców ponad 12 000 lat temu. Ma teraz 188 stóp wysokości i 170 stóp głębokości. Każdego dnia przez wodospad Niagara przepływają dwa miliony litrów lub około 600 tysięcy galonów. Może osiągać nawet 100 mil na godzinę, co czyni go jednym z najszybciej poruszających się zjawisk naturalnych na Ziemi!

Niagara Falls składa się z 3 wodospadów

Czy wiesz, że wodospad Niagara to w rzeczywistości zbiór wodospadów, a nie tylko jeden wodospad?

Wodospady Niagara rozciągają się na granicy między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi i składa się z wodospadów American Falls (wodospad amerykański), Bridal Veil Falls (wodospad ślubny welon) i Canadian Falls (kanadyjski wodospad), zwanych the Horseshoe falls. (Wodospad Podkowa)

Rzeka Niagara, która dostarcza wodę do wszystkich trzech wodospadów, otrzymuje wodę z czterech Wielkich Jezior – Jeziora Górnego, Michigan, Huron i Erie. Płynąc z jeziora Erie do Jeziora Ontario musi pokonać 100 metrową różnicę poziomów

Wodospady American Falls i Bridal Veil Falls po stronie amerykańskiej są rozdzielone małą wyspą (Luna Island). Największy i jeden z najpiękniejszych wodospadów na świecie Horseshoe Falls znajduje się po stronie Kanady. Te trzy wodospady tworzą Wodospady Niagara.

Niagara otoczona jest bo oby stronach grancy bliźniaczymi miastami o tej samej nazwie – Kanadyjskim Niagara Falls i amerykańskim Niagara Fall.

Niagara Falls ma najwyższy na świecie przepływ

Około 28 milionów litrów, czyli około 700 000 galonów wody, co sekundę przepływa przez wodospad Niagara. Uważa się, że jest to najszybciej poruszający się wodospad na świecie. Horseshoe Falls jest najwyższym wodospadem o wysokości 188 stóp (57 metrów) i głębokości 170 stóp (52 metry).

Wodospady to Producent energii wodnej zarówno do USA, jak i Kanady

Wodospady Niagara jest doskonałym źródłem energii wodnej. Pierwsza elektrownia została zbudowana w 1881 roku na rzece Niagara, aby generować energię elektryczną dla pobliskich miast, takich jak Buffalo, Nowy Jork, Toronto (Ontario), Rochester (Nowy Jork) i wielu innych w całej Kanadzie.

Ten masywny wodospad zapewnia niesamowitą ilość energii. Gdyby wszystkie wodospady były używyte jednocześnie wygenerowałyby 1/4 energii elektrycznej dla stanu Nowy Jork i dla całej kanadyjskiej prowincji Ontario.

W Niagara Falls i wokół niego znajduje się kilka elektrowni wodnych, które produkują energię elektryczną dla Ameryki i Kanady.

Odkrycie wodospadu

Pierwsza wzmianka o wodospadzie Niagara pochodzi z relacji Samuela de Champlaina, która prawdopodobnie była historią, którą tubylcy opowiadali mu, że spotkał podczas swoich podróży. Hennepin udokumentował upadki po raz pierwszy w 1678 r. i od tego czasu został wyróżniony jako jeden z największych cudów natury Ameryki Północnej.

Pierwszym śmiałkiem, który przeżył skok z wodospadu, była kobieta

W 1901 roku Annie Edson Taylor jako pierwsza skoczyła z wodospadu Niagara. Zaimprowizowała żelazną i dębową beczkę wyściełaną materacem. Skutecznie chroniły ją przed zranieniem podczas 1-minutowego upadku do wody i przeżyła.

Jednak podejmowanie tego ryzykownego działania w tak niebezpiecznych miejscach jest niezgodne z prawem USA. Może wpędzić Cię w kłopoty, nakładając grzywnę w wysokości 10 000 USD lub nawet więcej, a także rekompensatę za działania ratunkowe.

5 osób przeszło po linie nad wodospadem Niagara

Pierwszy spacer po linie miał miejsce w 1859 roku, kiedy Charles Blondin (nosząc różowe rajstopy) przeszedł po linie o grubości zaledwie dwóch centymetrów nad częścią wodospadu.

Blondin jeszcze kilka razy przemierzał wodospad Niagara, w tym raz z zawiązanymi oczami.

boat, canada, nature

Nik Wallenda stał się pierwszą osobą, która przeszła po linie nad całym wodospadem. W 2012 roku. Jego spacer na linie odbył się nie tylk przed publicznością na żywo składającą się z dziesiątek tysięcy ludzi, ale był równocześnie transmitowany na żywo w telewizji.

State Park Niagara Falls jest najstarszym w Ameryce

Założony w 1885 roku park stanowy Niagara Falls wyróżnia się bogatą historią w Stanach Zjednoczonych po tym, jak został założony w rezerwacie Niagara w Nowym Jorku. Dziś każdego roku ponad 8 milionów odwiedzających odwiedza Park Stanowy Niagara Falls.

Podróż ryb nad wodospadem Niagara

Około 90 procent ryb, które podróżują w dół wodospadu Niagara, przetrwało, ponieważ ryby te wyewoluowały tak aby wytrzymać silną presję wodospadu. Biała piana z wodospadów amortyzuje ryby, które spływają w dół i płyną z wodami wypełnionymi tlenem i składnikami odżywczymi, które pomagają rybom się rozwijać.

Wodospad Niagara zapewnia około 20 procent wody pitnej w USA

Prawie jedna piąta wody pitnej w Stanach Zjednoczonych przepływa przez wodospad Niagara. Okoliczne Wielkie Jeziora obejmują 84 procent słodkiej wody powierzchniowej Ameryki Północnej i dostarczają około 21 procent światowych zasobów słodkiej wody powierzchniowej.

Wodospad Niagara jest stosunkowo młody

Mimo że Wodospad Niagara ma około 12 000 lat, w latach cudów geograficznych jest to dość młody. Biorąc pod uwagę, że miejsca takie jak kolumny Giant Causeway w Irlandii i granica K-Pg w Holandii mają ponad 60 milionów lat, wodospad Niagara jest dzieckiem pod względem ekologicznym.

Pierwsza wzmianka o wodospadzie Niagara pochodzi z relacji Samuela de Champlain z 1604 r., która prawdopodobnie była opowieścią poznaną przez rdzennych mieszkańców de Champlain. Pierwsza prawdziwa dokumentacja wodospadu pochodzi z 1678 roku od francuskiego odkrywcy Louisa Hennepina

Atrakcje Niagara falls

Wodospad Niagara to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych na świecie. i łatwo zrozumieć, dlaczego. Wodospady są po prostu oszałamiające, a w okolicy jest wiele innych atrakcji, które zapewniają rozrywkę odwiedzającym.

Dla tych, którzy chcą zbliżyć się do akcji, są rejsy statków, które zabiorą Cię prosto pod sam wodospad.

I oczywiście dokoła jest wiele okazji do robienia zakupów, grania w kasynach. Niagara falls to kanadyjskie Las Vegas. Jeśli przyjeżdzasz z dziećmi to odwiedź wesołe Miasteczko.

amazing, america, beautiful

Cave of the Winds

Jaskinia Wiatrów to jedna z najpopularniejszych atrakcji wodospadu Niagara. Położona po amerykańskiej stronie wodospadów jaskinia oferuje odwiedzającym wyjątkowy sposób na poznanie mocy wodospadów z bliska.

Zwiedzający mogą zjechać windą na dno wąwozu, gdzie ze wszystkich stron będą otoczeni pędzącymi wodospadami. Sama jaskinia jest stale niszczona przez siłę wody, a duże kawałki skał często spadają z sufitu, wydając głośny dźwięk, który można usłyszeć w całym wąwozie.

Mimo niebezpieczeństwa jaskinia jest popularnym miejscem robienia zdjęć, a nawet dotykania wodospadu. Dla tych, którzy chcą jeszcze bliżej zobaczyć wodospad Niagara, obowiązkowa jest wizyta w Jaskini Wiatrów.

Luna island

Księżycowa wyspa to mała wyspa położona po amerykańskiej stronie wodospadu. Nazwa wyspy pochodzi od ćmy Luna, która jest powszechna w okolicy. Chociaż wyspa jest dość mała, oferuje wspaniałe widoki zarówno na amerykański, jak i kanadyjski wodospad.

Tęczowy most – Rainbow bridge

Tęczowy most łączy Kanadę i USA. Przechodzą przez most można przekroczyć granicę pomiędzy dwoma krajami powidziwiając tęczę nad wodospadem.

niagara, canada, usa

Kiedy najlepiej odwiedzić Niagara falls

Najlepszą porą na odwiedzenie Niagary są miesiące letnie, kiedy pogoda jest ciepła, a przepływ wody osiąga szczyt. Oznacza to jednak również, że upadki są najbardziej ruchliwe o tej porze roku.

Jeśli chcesz doświadczyć Wodospadu Niagara bez tłumów, zaplanuj swoją podróż na wiosnę lub jesień. Pogoda będzie chłodniejsza, ale nadal będziesz mógł cieszyć się wszystkim, co ma do zaoferowania wodospad Niagara.

american falls, niagara falls, zima

Niagara zimą to piękne i wyjątkowe miejsce. Rzeka Niagara zamarza, a wodospady zamieniają się w zimową krainę czarów. To świetne miejsce do odwiedzenia, jeśli kochasz spędzanie czasu na świeżym powietrzu i czerpiesz przyjemność z zimowych aktywności.

Sam Wodospad Niagara zamarzł w czasie zimy tylko dwa razy w roku 1848 i 2018

W okolicy znajdują się liczne szlaki turystyczne, trasy narciarstwa biegowego i lodowiska. Możesz też uprawiać tubing, zjeżdżać na sankach lub wspinać się po lodzie.

Miasteczko Niagara falls

Miasta po obu stronach granicy wodospadu Niagara od dawna borykają się z jednym wspólnym problemem: malejącymi możliwościami ekonomicznymi. Bezrobocie i ubóstwo są wysokie w wielu społecznościach w pobliżu tego ikonicznego punktu orientacyjnego, co sprawia, że mieszkańcy szukają sposobów na zarabianie na życie. Na szczęście pojawiło się jedno rozwiązanie, które pomaga tym miastom w walce z problemami ekonomicznymi: kasyna. Zarówno po amerykańskiej, jak i kanadyjskiej stronie wodospadu Niagara powstały duże ośrodki hazardu, które przyciągnęły do regionu tysiące turystów i nowe miejsca pracy.

Skąd najlepiej zobaczyć wodospad Niagara Falls

Wodospad Niagara robi większe wrażenie od strony Kanady, od strony amerykańskie nie widać jednej z największych kaskad.

Po kanadyjskiej stronie można również zobaczyć wodospad z tarasu widokowego Niagara falls Observation Tower (tu też najłatwiej zaparkujesz swój samochód i znajdziesz – Observation Tower można zobaczyć z każdego miejsca)

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści