ciekawostki o koniach

Ciekawostki o koniach

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Każdy, kto kiedykolwiek spojrzał na konia, może stwierdzić, że to piękne, wyjątkowe stworzenia. Jednak w tych zwierzętach jest o wiele więcej, niż na pierwszy rzut oka. Konie to jedne z najpopularniejszych zwierząt na świecie. Miliony ludzi posiadają je, jeżdżą na nich lub po prostu je podziwiają. Chociaż często są kojarzone z kulturą kowbojów, konie faktycznie pochodzą z różnych środowisk i kultur. Oto kilka ciekawostek o koniach

Spis treści

Istnieje ponad 600 ras koni

Dzięki szeroko zakrojonej hodowli selektywnej w ciągu ostatnich kilku stuleci na świecie istnieje obecnie ponad 600 ras koni.

Wszystkie istniejące rasy koni pasują do tych pięciu kategorii: gorącokrwiste, ciepłokrwiste, zimnokrwiste/pociągowe, kucyki i miniaturowe.

Konie gorącokrwiste obejmują rasy arabskie, pełnej krwi angielskiej i brzany wywodzące się z Bliskiego Wschodu. Natomiast konie i kuce zimnokrwiste (ciężkie) rozwinęły się w północnej Europie.

Obecnie na świecie jest około 60 milionów koni

Konie można znaleźć na każdym kontynencie oprócz Antarktydy. Ze wszystkich krajów Stany Zjednoczone mają najwięcej koni na świecie.

Po Stanach Zjednoczonych, Meksyk i Chiny są następne na liście najbardziej posiadanych koni w danym kraju.

Najwyższy koń, jaki kiedykolwiek zmierzono, miał 2,20 m

Koń Shire o imieniu Sampson, urodzony w 1846 r. w Bedfordshire w Anglii, miał imponującą liczbę 2,2 metra.

Do niedawna najwyższym żyjącym koniem był wałach belgijski o imieniu Big Jake, który mierzył 210 cm.

Najstarszy koń w historii miał 62 lata

Stary Billy (1760-1822) jest najstarszym koniem w historii . Był osiemnastowiecznym koniem na barce z Woolston w hrabstwie Lancashire w Anglii.

W chwili śmierci Stary Billy miał około 165 lat w ludzkich latach! Co zaskakujące, miał bardzo aktywne życie i kontynuował pracę do późnych lat starszych.

Średnia długość życia konia to 25 – 30 lat

Wraz z poprawą opieki nad końmi i weterynarii konie domowe żyją dłużej i zdrowiej. Chociaż genetyka, odżywianie i czynniki środowiskowe nadal ograniczają maksymalny wiek, jaki koń może osiągnąć.

kucyk, ciekawostki o koniach

Ogólnie rzecz biorąc, kucyki żyją dłużej niż konie, a wiele z nich dożyje więcej niż 40 lat. Niektóre rasy koni mają również wyższą niż średnia długość życia , takie jak haflinger, Appaloosa, koń islandzki, koń Quarter Horse i rasy arabskie.

Konie mają tylko jedną kość mniej niż ludzie

Mając 205 kości w swoim szkielecie, konie mają tylko jedną mniej kości niż my (206). Jednak nie dotyczy to wszystkich ras koni.

Konie arabskie mają o jedną parę żeber, kręgów lędźwiowych i ogonowych mniej, co oznacza, że ​​mają tylko 201 kości.

Końskie zęby

Konie płci męskiej (Ogiery i wałachy) częściej mają wilcze zęby, mając 40 zębów, a klacze tylko 36.

Zęby konia zajmują więcej miejsca niż jego mózg. Mózg konia jest dwa razy mniejszy niż mózg człowieka.

Powiedzenie mówi, że Darowanemu koniowi nie zagląda się w zęby,jednak aby ocenić wiek konia należy mu zajrzeć w zęby. Badanie zębów jest jednym z najskuteczniejszych sposobów określenia wieku konia.

Kopyta końskie zbudowane są z keratyny

Podobnie jak nasze włosy i paznokcie, również końskie kopyta są zrobione z keratyny. Ponieważ stale rosną, najważniejsze jest, aby twój koń był trymowany w regularnych odstępach czasu. Jest to szczególnie ważne w przypadku młodych koni, ponieważ zaniedbane kopyta w tym wieku mogą powodować krzywe nogi i pogorszenie dobrostanu.

Konie mogą spać zarówno w pozycji leżącej, jak i stojącej

Konie posiadają unikalną adaptację survivalową zwaną aparatem pobytowym, która pozwala im całkowicie odpocząć i zasnąć na stojąco. Składa się z szeregu ścięgien i więzadeł, które łączą kolano ze stawem skokowym i blokują je w miejscu. To jest powód, dla którego konie nie mogą poruszać kolanami oddzielnie od stawów skokowych.

W rzeczywistości konie nie mogą leżeć zbyt długo, ponieważ nadmiernie obciążałoby to ich kości i narządy wewnętrzne

Konie nie mogą wymiotować ani bekać

Podczas gdy większość kręgowców potrafi wymiotować, konie z czasem straciły tę zdolność. Przy wejściu do żołądka mają bardzo silny pierścień mięśniowy zwany zwieraczem serca. Ta struktura zapewnia, że ​​​​żadna żywność, która dostanie się do żołądka, nie może się wycofać.

Co więcej, odruch wymiotny u koni jest bardzo słaby, co jest kolejnym powodem, dla którego nie mogą zwymiotować. Nie są również fizycznie w stanie ściskać żołądków mięśniami brzucha, aby zmusić jedzenie z powrotem do przełyku. Jedynym sposobem, w jaki jedzenie może uciec z żołądka konia, jest pęknięcie żołądka, które zwykle kończy się śmiercią koni.

Najszybsza zarejestrowana prędkość sprintu konia to 88,5 km/h

Ta niesamowita prędkość została osiągnięta w 2005 roku przez wyścigowego Quarter Horse o nazwie A Long Goodbye na dystansie ćwierć mili (0,40 km). Koń ukończył wyścig w dokładnie 20,686 sekundy, biegnąc częściami z prędkością ponad 88,5 km na godzinę.

W przeciwieństwie do tego, przeciętny koń wyścigowy pełnej krwi angielskiej może utrzymać prędkość od 64 do 70 km/h na krótkim dystansie. Tymczasem większość koni może osiągnąć prędkość 32 – 48,5 km/h podczas galopu z jeźdźcem na grzbiecie.

Dzikie konie

Koń Przewalskiego jest ostatnim żyjącym podgatunkiem dzikiego konia. Jego nazwa pochodzi od Nikołaja Przewalskiego, rosyjskiego odkrywcy, który po raz pierwszy opisał zwierzę w XIX wieku. Pochodzi ze stepów Azji Środkowej i uważany jest za przodka wszystkich współczesnych koni domowych.

przewalski, wild horse, mammal

Najdroższy koń w historii został sprzedany za 70 milionów dolarów

W 2000 roku koń wyścigowy pełnej krwi angielskiej o nazwie Fusaichi Pegasus został zakupiony za oszałamiającą kwotę 70 milionów dolarów przez Coolmore Stud w Irlandii.

Koń, biorąc pod uwagę jego astronomiczną cenę, okazał się rozczarowaniem. Chociaż był ojcem trzech zwycięzców Grade 1 Stakes i był dziadkiem zwycięzcy Belmont Stakes Ruler on Ice.

Zanim został reproduktorem, Fusaichi Pegasus miał udaną karierę wyścigową, zarabiając 2 miliony dolarów. Wygrał sześć z dziewięciu startów, w tym Kentucky Derby w 2000 roku. Obecnie mieszka w Kentucky.

Najbliższymi krewnymi koni są osły, zebry i nosorożce

Wspólną cechą tych zwierząt jest to, że wszystkie mają nieparzystą liczbę palców u nóg. Na świecie istnieją tylko trzy rodziny nieparzystokopytnych: nosorożce, koniowate (konie, zebry i osły) oraz brazylijskie tapiry. Natomiast zwierzęta parzystokopytne są znacznie częstsze i obejmują krowy, kozy, owce, jelenie i wiele innych.

Chociaż konie, osły i zebry mają różną liczbę chromosomów, wszystkie mogą się ze sobą rozmnażać. Jednak powstałe potomstwo będzie prawie zawsze bezpłodne.

Konie żyjące w stadzie zawsze mają wartownika

Konie znacznie zwiększają swoje szanse na przeżycie, trzymając się razem w stadzie, ale nadal muszą być czujne na drapieżniki. W stadzie jeden koń zawsze będzie wypatrywał ewentualnych niebezpieczeństw, podczas gdy inne odpoczywają, pasą się lub śpią.

shetland ponies, animals, pasture

Dzikie stado składa się zwykle z jednego ogiera, 8-10 klaczy i młodych źrebiąt. Każdy ogier ma własną grupę samic Niektóre stada są większe lub mniejsze i mogą mieć nawet dwa ogiery, chociaż jest to rzadkie. Rolą ogiera jest rozmnażanie i ochrona klaczy, podczas gdy prowadząca klacz poprowadzi stado do nowych miejsc wypasu i źródeł wody.

Konie mogą chodzić i biegać w ciągu kilku godzin po urodzeniu

Umiejętność dotrzymania kroku stadu jest niezbędna do przetrwania nowonarodzonego źrebaka na wolności. Dlatego konie wyewoluowały po urodzeniu, aby mieć długie nogi i w pełni uformowane kopyta.

Większość źrebiąt wstanie w ciągu 30 minut do godziny po urodzeniu.

Konie zostały pomyślnie sklonowane

W 2003 roku identycznej genetycznie matce urodziła się we Włoszech klaczka rasy haflinger o imieniu Prometea. Była pierwszym sklonowanym koniem, po urodzeniu klona muła wcześniej w 2003 roku.

Najmniejszy koń na świecie

Calineczka (2001-2018) była miniaturowym koniem karłowatym, który stał się międzynarodową sensacją ze względu na swój niewiarygodnie niski wzrost. Mierząca zaledwie 44,5 cm wysokości i ważąca 26 kg, Calineczka stała się najmniejszym koniem na świecie.

shire horse, horse, coupling

Waga konia – Przeciętny koń waży około 500 kg

Zgadza się, pół tony! Ale wiele  koni waży  mniej lub więcej. Na przykład konie pociągowe mogą ważyć średnio 1000 kg

Najcięższy koń świata był również najwyższym koniem w historii. Tym jedynym w swoim rodzaju koniem był Sampson, koń rasy Shire z Anglii, który waży 1524 kg

Konie przy urodzeniu ważą około 10% masy matki. Będą szybko rosnąć we wczesnym okresie życia, przybierając od 0,5 do 1,5 kg dziennie.

Końskie oczy

Oczy konia, osadzone po przeciwnych stronach głowy, mogą w rzeczywistości skupiać się na dwóch różnych rzeczach jednocześnie. Jest to adaptacja przetrwania, która pomaga im dostrzec drapieżniki. Koń widzi wokół siebie około 350 stopni. Z tego powodu zakładu mu się klapki na oczy, wtey koń patrzy tylko przed siebie przez co jest mniej płochliwy.

Co więcej, uszy konia zwykle wskazują w kierunku, w którym patrzy oko po tej samej stronie. Konie używają uszu do pokazania swoich emocji

eye, horse, pony

Obserwuj swojego konia następnym razem, gdy jesteś razem i przekonaj się sam!

Konie mają największe oczy ze wszystkich ssaków lądowych

Konie mają większe oczy niż inne ssaki lądowe. W porównaniu do naszych oczy koni są ośmiokrotnie większe! Konie arabskie mają szczególnie duże oczy w porównaniu z innymi rasami.

Serce przeciętnego konia jest ponad 10 razy większe od naszego

Wielkość przeciętnego serca konia wynosi 4-4,5 kg, podczas gdy ludzkie serce waży średnio tylko 0,28-0,34 kg. Konie wyścigowe mają jeszcze większe serca, a wielkość serca była kluczem do sukcesu wielu legend wyścigów.

Możesz łatwo obliczyć, jak ciężkie jest serce twojego konia, jeśli znasz jego masę ciała. Badania wykazały, że serce konia waży około 1% jego masy ciała.

Kopyto Konia

Końskie kopyta to ciekawe organy, które posiadają szereg unikalnych cech. Na przykład kopyto konia składa się głównie z keratyny, tego samego białka, z którego składają się ludzkie włosy i paznokcie. Substancja ta pomaga chronić wewnętrzne struktury kopyta przed infekcją i urazami.

Ponadto kopyta końskie rosną w sposób ciągły, w tempie około pół cala na miesiąc. Ten wzrost jest niezbędny do utrzymania zdrowych kopyt i zapobiegania ich pękaniu lub łamliwości. Odrośnięcie całego kopyta zajmuje prawie rok. Końskie kopyto zawiera również sieć naczyń krwionośnych i nerwów, które pomagają utrzymać łapy konia wrażliwe na dotyk i nacisk.

Konie mogą oddychać tylko przez nos

Konie obowiązkowo oddychają przez nos i dlatego nie mogą oddychać przez usta. Powodem tego jest położenie ich nagłośni, które tworzy hermetyczne uszczelnienie z podniebieniem miękkim.

Podczas gdy pokarm może łatwo przejść z pyska konia do przełyku, przejście tchawicy do jamy ustnej jest trwale zablokowane.

Konie produkują około 40 litrów śliny dziennie

Trzy pary gruczołów ślinowych, które posiadają konie, mogą wyprodukować do 40 litrów śliny dziennie! To około 40 razy więcej niż produkują ludzie. Aby uzupełnić tyle śliny, konie piją 20-40 litrów wody dziennie, w zależności od pogody.

Nie ma koni albinosów

Albinizm nie istnieje u koni. Niektóre kolory sierści mogą na pierwszy rzut oka wyglądać jak albinos, na przykład maksymalne sabino, cremello lub perlino. Jednak badania wykazały, że gen odpowiedzialny za te kolory nie jest genem albinosów.

Pierwszy znany przodek konia

Pierwszym znanym przodkiem konia był mały, krępy stwór zwany Eohippus. Prehistoryczny koń żył w Ameryce Północnej we wczesnej epoce eocenu, która trwała od 56 do 34 milionów lat temu. Choć pod wieloma względami przypominał współczesnego konia, był wielkości małego psa.

Uważa się, że udomowienie koni rozpoczęło się około 4000 lat p.n.e. w Azji Środkowej. Konie były nieocenionym atutem wczesnych cywilizacji, zapewniając transport, działania wojenne i pracę rolniczą.

Proces udomowienia polegał na oswajaniu dzikich koni i łamaniu ich na użytek ludzki. Był to długi i trudny proces, ponieważ konie są naturalnie płochliwymi zwierzętami. Jednak z biegiem czasu ludzie byli w stanie nawiązać więź z końmi i od tego czasu oba gatunki są ze sobą powiązane.

Najwyższy skok konia to 8 stóp i 1,25 cala

5 lutego 1949 r. kapitan Alberto Larraguibel Morales przeskoczył 2,47 m na Huaso, byłym Wiernym, w Vina del Mar w Chile.

Co więcej rekord najdłuższego skoku w historii (28 stóp lub 8,4 m) wykonał Andre Ferreira i jego koń Coś przez przeszkodę wodną. Rekord został ustanowiony 25 kwietnia 1975 r. podczas imprezy narodowej „Rend Show” w Johannesburgu w RPA.

Najdłuższy wyścig konny to 1000 km

Coroczne Mongol Derby to najdłuższy i najtrudniejszy wyścig konny na świecie, rozciągający się na 1000 km mongolskich stepów. 45+ zawodników wyrusza co roku, aby ukończyć wyścig na półdzikich rodzimych koniach.

horse race, horse racing, jockey

Wyścig składa się z 40-kilometrowych (24,85 mil) odcinków, na końcu których zawodnicy zmieniają konie. Odcinki trzeba ukończyć w całości konno, a jeśli spadniesz musisz wrócić pieszo do bazy.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści