Ciekawostki o Angkor Wat

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Świątynia Angkor Wat jest jedną z najbardziej spektakularnych świątyń na świecie i jednym z najbardziej niesamowitych zabytków w Azji. Został zbudowany w czasach Imperium Khmerów w Kambodży i stanowił część grupy obejmującej ponad 900 innych świątyń. Uważa się, że niektóre części tej świątyni zostały zbudowane w XII wieku około 900 lat temu! Cechy świątyni to fosa, wysokie mury i strzeliste bramy, które chronią przed intruzami.

Poznaj interesujace Ciekawostki o Angkor Wat.

Znaczenie nazwy Angkor Wat

Angkor Wat w języku Khmer oznacza „Miasto Świątyń” i jest również znany jako świątynia miasta bogów.

Oryginalna nazwa świątyni brzmiała Vrah Visṣṇuloka. Oznacza „święte mieszkanie Wisznu”.

ciekawostki o angkor wat
Świątynia Angkor Wat jest poświęcona Bogu Wisznu

Największy kompleks religijny na świecie

Angkor Wat to największy zabytek religijny na świecie. Rozciąga się na ponad 400 akrów / 1,6 km², co czyni go większym niż Watykan (najmniejszy kraj na świecie)  

Ściany zewnętrzne mierzą około 3600 metrów. A fosa wokół świątyni ma 5 km długości i 4 metry szerokości.

Otrzymywanie błogosławieństwa w Angkor Wat

Świątynia została zbudowana w czasach Imperium Khmerów.

Angkor Wat został zbudowany w latach 1110 – 1150 przez króla Surjawarmana II, który był władcą Imperium Khmerów w Kambodży. Jego budowa zajęła (lub tylko) 30 -35 lat i została zbudowana przez niesamowitych 300 tysięcy ludzi i przy pomocy 6000 słoni.

Uważa się, że w XII wieku naszej ery, kiedy zbudowano tę świątynię, Imperium Khmerów znajdowało się u szczytu swojej potęgi i wpływów.

Miasto Angkor — największe miasto

Angkor uważany jest za największe miasto na świecie przed rewolucją przemysłową. Szacuje się, że mieszkało tam około miliona osób.

Świątynia Angkor Wat znajduje się na fladze Kambodży. To jedyna flaga na świecie z budynkiem – więcej na Ciekawostki o Kambodży.

Projekt Angkor Wat

Został zaprojektowany z kilkoma poziomami, z których każdy jest wyższy niż ten poniżej. Każdy poziom ma cztery bramy, a patrząc z góry, te kwadratowe punkty wyglądają jak otaczająca je fosa. Najniższy poziom to mur zewnętrzny i fosa wypełniona wodą.

Najwyższy poziom, na który wchodzi się po około 300 stromych schodach, poświęcony jest hinduskiemu bogowi Wisznu. Cała konstrukcja została zbudowana na wzniesionych nasypach, aby wyglądała na większą niż jej rzeczywista wielkość.

Został zaprojektowany, aby reprezentować Mt Meru

Świątynia ta została zaprojektowana, aby reprezentować górę Meru, która uważana jest za centrum wszechświata hinduskiego.

Angkor Wat został zaprojektowany jako obserwatorium astronomiczne

Znajduje się 5,6 km na południowy wschód, Prasat Kuk Bangro znajduje się w linii prostej ze świątynią Angkor Wat w dniu przesilenia, prowadzącą w kierunku wschodzącego słońca.

Angkor Wat jest zorientowany na Zachód

Większość kompleksu Angkor Wat jest zorientowana na wschód, ale Angkor Wat jest zorientowany na zachód, kierunek, który Hindusi kojarzą ze śmiercią.

Wielu uczonych i archeologów uważa, że Surjawarman II chciał go wykorzystać jako swoją  świątynię grobową.

Jest częścią kompleksu religijnego, która obejmuje ponad 900 innych świątyń

Świątynia Angkor Wat to tylko jedna z wielu świątyń, które tworzą rozległy kompleks znany jako Park Archeologiczny Angkor. W rzeczywistości jest ponad 900 innych świątyń, które stanowią część tego kompleksu!

Bayon

Bayon to świątynia, na której wyrzeźbiono wiele twarzy z różnych kierunków, uważa się, że reprezentuje buddyjskiego boga współczucia.

Twarz z świątyni Bayon i moja córka

W Bayon 216 kamiennych twarzy spogląda na odwiedzających z 54 wież.

Angkor Thom

Angkor Thom to duże miasto zbudowane przez króla Dżajawarmana VII w XII wieku i było nową stolicą imperium Khmerów po tym, jak Chams zniszczył ich starą stolicę.

Ta Prohm

Świątynia Ta Prohm jest najbardziej fotogenicznym miejscem w Angkorze i pozostała nietknięta, ponieważ odkryto, że jest porośnięta drzewami, aby stworzyć wyjątkową atmosferę. Słynie z masywnych korzeni, które niemal przypominają dłonie mitycznego stworzenia, wystające ze ścian świątyni.

Świątynia Ta Phrom jest miejscem akcji Lara Croft: Tomb Raider w filmie z 2011 roku.

Światowego Dziedzictwa UNESCO

Świątynia Angkor Wat jest doskonałym przykładem kultury i sztuki Imperium Khmerów. Został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1992 roku.

Historia “ponownego odkrycia” Angkor Wat

Angkor:  Królestwo Khmerów istniało od IX do XV wieku. Znajduje się w Azji Południowo-Wschodniej od Birmy po Wietnam. Angkor był rozległym kompleksem miast, kompleksów świątynnych, lasów i zbiorników wodnych, obejmującym 400 km2. Kiedy w XVI wieku przybyli tam portugalscy misjonarze, stolica imperium praktycznie już nie istniała, a liczne inskrypcje pozostawione nie wyjaśniały przyczyn upadku królestwa. Miasto zostało opuszczone przez mieszkańców i zapomniane na kilkaset lat. Dziś Angkor to jeden z najważniejszych zabytków w Azji i najbardziej rozpoznawalny zabytek na świecie.

Dopiero w 1860 roku francuski podróżnik Henri Mouhot po trzech tygodniach eksploracji dżungli dotarł do kamiennego miasta porośniętego bujną roślinnością.

Znalazł dawną stolicę potężnego imperium, która do tej pory była dla Europejczyka tylko legendą.

Kiedy odwiedzić Angkor Wat

Jeśli planujesz wizytę w Angkor, najlepiej zrobić to w porze suchej, która trwa od listopada do kwietnia. Pora deszczowa może powodować powodzie, a także utrudniać poruszanie się po okolicy z powodu podmokłych dróg i błotnistych ścieżek.

Najważniejszy zabytek w Kambodży

Świątynia ta jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Kambodży, ponieważ przyciąga ludzi z całego świata. Co roku to miejsce odwiedzają miliony turystów. Historia związana z tą budowlą czyni ją jeszcze bardziej intrygującą dla zwiedzających, którzy chcą poznać jej przeszłość i teraźniejszość.

Angkor Wat a hinduskie świątynie w Indiach

W ostatnich latach pojawiły się pewne fakty sugerujące związek między Indiami a Kambodżą. Według badania przeprowadzonego w 2009 roku, w którym analizowano fakty dotyczące świątyni Angkor Wat, istnieje podobieństwo architektury tego miejsca do świątyń hinduistycznych w Indiach.

Replika Angkor Wat

Około 2012 roku rząd Indii zdecydował się na budowę repliki Angkor Wat, ale po proteście rządu Kambodży zaniechał pomysłu.

Wizyta w Angkor Wat – Praktyczne fakty

Jeśli planujesz odwiedzić to miejsce, lepiej wybrać się tam na co najmniej dwa dni, zanim będziesz mógł zwiedzić wiele tamtejszych świątyń i atrakcji.

Na miejscu są profesjonalni przewodnicy, od których możesz poprosić o informacje. Opłata za wstęp na osobę wynosi 37 USD – jednodniowe wejście, więc lepiej zaopatrz się w gotówkę przed wyjazdem.

Ceny biletów obowiązujące w 2021 r.

Wizyta w Angkor Wat jest dość droga, ale zaufaj mi, że jest warta każdego grosza

  • 37 USD  za  2-dniowy karnet
  • 62 USD  za  5-dniowy karnet
  • 72 USD  za  10-dniowy karnet

Ciekawostki o Angkor Wat

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści