Zabytki we Francji

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Francja jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie, możesz być pewien, że jest tam wiele zabytków, które zaspokajają apetyt wszystkich ludzi, którzy przybywają do kraju ze wszystkich zakątków świata. Centralnym punktem tego kraju jest bez wątpienia Paryż, miasto znane ze światowej klasy muzeów, tętniącego życiem nocnego i architektury. Ale poza stolicą jest wiele działań, a granice Francji są przerywane pięknymi małymi miasteczkami, górami i wioskami.

Spis treści

Od kilku miesięcy podróżujemy przez Francję w naszym kamperze w poszukiwaniu przemierzała jej tereny wiejskie przy wielu okazjach i natknęła się na wiele historycznych, zarówno naturalnych, jak i stworzonych przez człowieka zabytków, od Wieży Eiffla, Luwru i Notre-Dame de Paris po opactwo Fontenay i Mont Saint -Michel, oto lista słynnych zabytków we Francji.

Zabytki w Paryżu

Wieża Eiffla

Wieży Eiffla nie trzeba przedstawiać. Położona w stolicy La Tour d’Eiffel jest jednym z najpopularniejszych zabytków w Europie i na świecie. Od ponad 100 lat budowla jest potężnym i unikalnym symbolem Miasta Świateł, a co za tym idzie – kraju. Wieża Eiffla zaimponowała całemu światu od samego początku, kiedy została po raz pierwszy zaprezentowana na Światowych Targach w 1889 roku

Jego ranga i odważny projekt wysłały na cały świat mocne przesłanie francuskiego doświadczenia i przemysłowego know-how.
Wieża znajduje się nad Sekwaną i po Wystawie Światowej miała zostać zniszczona w 1909 roku, ale uratowała ją popularność.

Wbrew błędnemu przekonaniu, Wieża Eiffla nie została zaprojektowana przez Gustave’a Eiffla; zamiast tego stworzyli go Emile Nouguier i Maurice Koechlin.

Od wielu lat ten paryski pomnik jest najczęściej odwiedzanym płatnym zabytkiem na świecie.

Wieża Eiffla, nazywana Żelazną Damą, jest zbudowana z kratowanego, skręconego żelaza i jest malowana co 7 lat, a latem rozciąga się około 6 cali wyższa. Obecnie jest to najwyższy budynek w Paryżu, a sądząc po niechęci Europejczyków do wysokich konstrukcji, tytuł ten prawdopodobnie utrzyma się jeszcze przez wiele lat.

Łuk Triumfalny

Ta kultowa budowla to coś więcej niż punkt orientacyjny. Został zamówiony w 1806 roku przez cesarza Napoleona i zaprojektowany przez architekta Jeana Chalgrina, Arch de Triomphe stoi na skrzyżowaniu 12 alei, tworząc w ten sposób kształt etoile lub gwiazdy.

Łuk został zbudowany na cześć tych, którzy walczyli i zginęli w obronie kraju podczas wojen napoleońskich i francuskich. Jeśli podejdziesz blisko, możesz zobaczyć nazwiska wszystkich francuskich żołnierzy i wygranych bitew wpisane na jego zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni.

Arc de Triomphe Place de Charles de Gaulle, Paryż Francja


Najbardziej znanym miejscem jest jednak Grób Nieznanego Żołnierza z I wojny światowej, leżący pod sklepieniem budowli.

Poza tym, że jest historycznie ważnym i znanym punktem orientacyjnym, Łuk Triumfalny jest również popularnym miejscem, w którym nowi kierowcy mogą sprawdzić swoje umiejętności nawigacyjne.

Został zbudowany na wzór rzymskiego łuku Tytusa i był najwyższym łukiem na planecie aż do 1938 roku.

Lotnik Charles Godefroy zostaje pierwszą osobą, która przeleciała przez łuk w 1919 roku, co zostało dokonane przez innych pilotów w ostatnich dziesięcioleciach.

Wieczny płomień został zapalony w 1923 roku przez Andre Maginota i od tego czasu płonie. Płomień jest zwykle rozpalany przez weteranów wojennych o godzinie 18.30.

Jedną z najbardziej zauważalnych cech jest olbrzymia francuska flaga zawieszona na łuku, którą można zobaczyć z wielu kilometrów.

Muzeum w Luwrze

Najczęściej odwiedzane muzeum na świecie, największe muzeum na świecie – to tylko kilka tytułów, jakie posiada Luwr. Ten budynek to coś więcej niż przestrzeń galerii; to cud architektury, aw środku znajdziesz niesamowitą kolekcję dzieł sztuki z Francji i zagranicy, w tym egipskie antyki i sztuki islamu. Ale najbardziej znanym dziełem sztuki w muzeum jest Mona Lisa Leonarda da Vinci, która zwykle przyciąga co roku dużą liczbę odwiedzających. Obraz ma zaledwie 21 na 30 cali i jest zamknięty w kuloodpornym szkle i otoczony przez strażników. To ścisłe zabezpieczenie jest wynikiem incydentu z 1911 roku, kiedy to kultowy obraz został skradziony i odzyskany dwa lata później

Luwr został pierwotnie zbudowany jako zamek w XII wieku (1190), zanim został przebudowany w XVI wieku jako rezydencja królewska. I chociaż jego kolekcja sztuki jest najczęściej omawianym aspektem, architektura budynku może być niesamowitym eksponatem. Styl budowli jest głównie francuski, klasyczny i renesansowy, chociaż pod słynną piramidą można zobaczyć ślady średniowiecznych elementów starego zamk

Ale najbardziej znaną imponującą częścią budynku jest kolumnada Claude’a Perraulta na wschodniej fasadzie. Część została zbudowana w XVII wieku w stylu francuskiego klasycyzmu. W narożniku pierzei znajdują się dwie kolumny korynckie. W rzeczywistości ten styl zainspirował wiele budynków na całym świecie, w tym Metropolitan Museum i Kapitol w Nowym Jorku.

Piramida, którą zainaugurowano w 1988 roku, jest również jednym z najbardziej wyróżniających się elementów wystroju muzeum, łącząc nowoczesność z tradycyjnym stylem.

Notre Dame de Paris

Ci, którzy lubią zabytki religijne, z pewnością docenią fakt, że Francja ma ich wiele w swoich granicach. Nie mylić z katedrą Notre Dame de Strasbourg, Notre Dame de Paris znajduje się w stolicy Francji, podczas gdy druga Notre Dame znajduje się w Strasburgu, mieście w pobliżu granicy francusko-niemieckiej.

Notre Dame została ukończona w XIV wieku, dzięki czemu dziś ma nieco ponad 850 lat. Jest to jeden z najsłynniejszych zabytków na świecie, nie tylko we Francji, który od wieków stanowił ostoję w panoramie Paryża, pomimo wielu wyzwań. Jego zdolność do znoszenia trudności została jednak poważnie przetestowana na początku 2019 r., Kiedy wybuchł ogromny pożar, powodując zawalenie się jego kultowej iglicy.

Kościół znajduje się na małej wyspie w centrum Sekwany, zwanej Ile de la Cite i został zbudowany na pozostałościach dwóch innych kościołów. Został zamówiony przez biskupa Paryża Maurice’a de Sully, który wpadł na pomysł przekształcenia dwóch ruin bazylik w jeden, większy budynek. Fundament położył w 1163 roku papież Aleksander II, a ołtarz główny został poświęcony w 1189 roku.

Jego słynna zachodnia fasada, zwana chórem, została ukończona w 1250 roku, a kaplice, kruchty i inne dodatki włączono w następne sto lat.

Notre Dame składa się z absydy i chóru, nawy otoczonej kwadratowymi kaplicami i podwójnymi nawami oraz krótkiego transeptu. Jej iglica została dodana w XIX wieku po usunięciu pierwotnej ze względów bezpieczeństwa. Było to w czasie, gdy kościół poddano poważnej renowacji pod okiem architekta Eugene-Emmanuela Violleta-le-Duca, inspirowanego popularną powieścią Notre-Dame de Paris (1831) autorstwa Victora Hugo.

Po pożarze w 2019 roku pojawia się wiele propozycji architektów wzywających katedrę do przebudowy z nowoczesną szklaną iglicą, ogrodem na dachu, a także innymi nowoczesnymi ozdobami, ale francuscy urzędnicy zdecydowali się przywrócić ją do stanu sprzed pożaru.

Sainte-Chapelle

Położona również na wyspie Île de la Cité na Sekwanie, podobnie jak katedra Notre Dame, Sainte-Chapelle została zamówiona przez króla Ludwika IX w XIII wieku jako część dawnego Palais de la Cite. Kaplica jest zbudowana w stylu gotyckim Rayonnant i była niegdyś domem dla najbardziej ekskluzywnych śladów chrześcijaństwa.

Ten punkt orientacyjny jest jednym z wielu świadectw francuskiej wiedzy architektonicznej dzięki 15 dużym oknom wyświetlającym tysiące scen z Biblii (zarówno nowego, jak i starego testamentu), a także spiralnym schodom.

Saint-Chapelle zostało zniszczone podczas rewolucji francuskiej, ale zostało natychmiast przywrócone, chociaż niektórych części nie można było odtworzyć, w tym kolorowych, żywych kolorów, które zdobiły jego ściany.

Pałac wersalski, Paryż

Położony na obrzeżach Paryża Pałac Wersalski (Château de Versailles) jest jednym z najbardziej imponujących zabytków architektonicznych we Francji, które Francuzi zbudowali, aby wysłać oświadczenie po Europie. Został zbudowany w XVII wieku dla króla Słońca Ludwika XIV i służył jako stolica francuskiej polityki aż do początku rewolucji francuskiej.

Chociaż pałac i jego tereny są wspaniałe, Sala Lustrzana jest najbardziej znaną i popularną częścią kompleksu, dzięki swoim 21 lustrom i rozciągającej się na 73 metry długości.

Château de Versailles – słynny punkt orientacyjny we Francji
Siedzący na 2014 akrach Pałac Wersalski jest największą domeną królewską na świecie. Na terenie pałacu znajduje się w sumie 50 fontann i oszałamiających 620 dysz.

Inne warte uwagi miejsca to Petit Trianon i Grand Trianon – dwa mniejsze pałace oraz Hameau de la Reine, mała willa poświęcona Marii Antoninie.

Stworzony przez człowieka punkt orientacyjny we Francji

Mont St Michel Normandy

Mont St Michel w Normandii, położony na szczycie skalistej wyspy pośród pasm piaszczystych ławic i narażony na jedne z najsurowszych pływów w Europie, jest także jednym z najpopularniejszych zabytków we Francji. Został zbudowany między XI a XVI wiekiem po tym, jak Ryszard II, książę Normandii zwrócił się do Wilhelma z Volpiano, aby zostać wykonawcą

Z około 2,5 odwiedzającymi rocznie, Mont Saint Michel jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Francji. Jest również wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W zależności od pływów może to być wyspa lub kontynent, dlatego ważne jest, aby przed wizytą sprawdzić kalendarz pływów. Dostęp do witryny jest bezpłatny, ale za zwiedzanie opactwa Mont Saint Michel pobierana jest opłata. Mury opactwa są tak mocne, że Anglicy nie byli w stanie podbić wyspy pomimo wielokrotnych ataków.


Pierwotne opactwo zostało częściowo spalone podczas licznych wojen, aw XIII wieku zostało przebudowane na gotycką budowlę. Dziś opactwo składa się z dwóch skrzydeł, choć miało mieć trzy – jedno to opactwo kościelne, a drugie nosi nazwę La Merveille lub The Wonder i jest domem dla mnichów.

W pewnym momencie historii, właśnie w czasie rewolucji francuskiej, opactwo pełniło funkcję więzienia, aw XIX wieku zostało oficjalnie przekształcone we francuski pomnik.

Katedra Notre Dame w Strasburgu

Arcydzieło architektury, katedra Notre Dame, naprawdę przetrwała próbę czasu i przeciwności. Pierwsza konstrukcja została zbudowana w 1015 roku, ale została zrównana z ziemią przez pożar, co doprowadziło do budowy nowego budynku w XII wieku. Podczas drugiej budowy kościół uzyskał swój gotycki styl architektoniczny, który znamy i podziwiamy dzisiaj.

Budowa tego słynnego francuskiego punktu orientacyjnego została ukończona w 1439 roku. Wspinając się po jego schodach na szczyt, można podziwiać hipnotyzujący widok na piękne miasto Strasburg.

To gigantyczne, że można je faktycznie zobaczyć na preriach Alzacji, a także w Wogezach i Schwarzwaldzie w południowo-zachodnich Niemczech.

Różowawy kolor katedry przypisuje się użytemu do jej budowy piaskowcowi pochodzącemu z Wogezów. Jego wnętrze jest równie imponujące, jak wygląd zewnętrzny, dzięki kolorowemu przeszkleniu i olbrzymim zdobionym organom.

Legenda głosi, że wewnątrz ozdób kryje się wiele zagadek i sekretnych kodów.

Pont du Gard

Zbudowany przez Rzymian między 40 a 60 rokiem ne Pont du Gard jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem we Francji od czasów prehistorycznych. Położony w pobliżu Vers Pont du Gard akwedukt został zbudowany, aby pomóc w dostarczaniu wody do rzymskiej wioski Nemausus (obecnie Nimes) z pobliskiego źródła.

W czasach swojej świetności wiadukt dostarczał do osady około 35 000 metrów sześciennych wody dziennie.

Rozciągający się na około 59 kilometrów most został zbudowany przez ponad 1000 pracowników za łączny koszt około 30 milionów sestercji. Został zbudowany przy użyciu luźnych bloków żółtego piaskowca z pobliskiego kamieniołomu. Najwyższy punkt mostu zbudowany jest z bloków bryzy połączonych silnikiem i jest zwieńczony urządzeniem wspierającym kanał wodny.


Budując ten trzypiętrowy most, rzymscy architekci stworzyli dzieło sztuki, które przetrwało próbę czasu.

Przeprowadzono wiele badań naukowych nad wiaduktem, aby ujawnić objętość skały użytej do budowy oraz imponujący i dobrze zorganizowany proces budowy. Archeolodzy odkryli numerację na kamieniach oraz punkty podparcia rusztowań i znak podnośników.

Miasto Carcassonne

Z trzema kilometrami fortyfikacji obronnych to miejsce światowego dziedzictwa jest jednym z największych wciąż istniejących średniowiecznych miast otoczonych murami w Europie. Miasto było okupowane jeszcze przed czasami rzymskimi i służyło jako ważne miejsce dla Rzymian, zanim zostało przejęte przez wizygockiego króla Teodoryka II w V wieku.

Miasto zostało naprawione w XIX wieku przez niejakiego Eugene Viollet-le-Duc.

Jego atrakcje to 52 średniowieczne wieże, brukowane uliczki i gotycka bazylika. Wewnętrzne części miasta pochodzą z III wieku, zewnętrzne zaś z XIII wieku.

Wejście do miasta otoczonego murami jest bezpłatne, ale za parkingi w pobliżu starego miasta pobierana jest niewielka opłata. Kamienne uliczki otoczone są restauracjami i butikami. Zwiedzający mogą dostać się na mury obronne miasta i podziwiać niesamowite widoki na nowe miasto, góry na północy oraz pobliskie krajobrazy.


Jedną z atrakcji, które trzeba zobaczyć w Carcassonne są dwie główne bramy, brama Aude, która znajduje się pod zamkiem i na zachód, oraz brama Narbonne po wschodniej stronie. Obie bramy zostały w ostatnich latach znacząco przywrócone.

Zabytki przyrody we Francji

To nie tylko zabytki stworzone przez człowieka które definiują Francję, to kraj to nie tylko elegancka architektura i zabytek historyczny. Pomimo tego, że jest to jeden z najpiękniejszych krajów na świecie, naturalne punkty orientacyjne Francji zwykle przyciągają znacznie mniej uwagi niż konstrukcje wykonane przez człowieka.

Klify Etretat

Położone w pobliżu małego miasteczka w Normandii, te magiczne klify obejmują plażę wypoczynkową, która od wielu lat jest popularna wśród pisarzy, malarzy i artystów, w tym takich jak Maupassant, Monet, Lupin, Boudin i Courbet.

To nie są twoje normalne klify, a niektóre z jego cech obejmują trzy naturalne łuki i ząbkowaną „igłę”, która wystaje oddzielona od wód Oceanu Atlantyckiego.

Ściany klifów pokryte są prawie ukończoną warstwą wiecznie zielonej trawy i mchów, a ściany pokryte są białą kredą.

Klify Etretat to wspaniałe i wspaniałe miejsce na jednodniową wycieczkę w północno-zachodniej Francji. Jeśli podróżujesz latem, możesz popływać, opalać się lub jedno i drugie na srebrnych kamienistych plażach.

Canal du Midi

Rozciągający się 240 kilometrów od Tuluzy do Morza Śródziemnego Canal du Midi jest popularnym miejscem wypoczynku na łodziach, stanowiąc ponad jedną piątą francuskiej turystyki rzecznej. Podczas gdy oryginalny kanał w rzeczywistości łączy Morze Śródziemne z Atlantykiem, Canal du Midi jest zwykle terminem używanym do opisania kanału, który został zbudowany od miasta Tuluza do Morza Śródziemnego.

Kanał przechodzi przez zapierający dech w piersiach krajobraz południowej Francji, obejmujący kilka krajów winiarskich, a także słoneczniki i pola kukurydzy.

Camargue Salt Flats

Solne równiny Camargue to najbardziej osobliwe naturalne punkty orientacyjne, jakie kiedykolwiek napotkasz. Ta największa delta rzeczna w całej Europie Zachodniej, zabarwiona nadprzyrodzonym odcieniem czerwieni i różu ze względu na złoża minerałów w lagunach. Pomimo mistycznej natury wód, zamieszkuje tam wiele dzikich zwierząt.

Okolicę można również zwiedzać konno, co jest niesamowitym doświadczeniem.

Pola lawendy w Prowansji

Pod koniec czerwca krajobraz Prowansji przekształca się w spektakularne pole fioletowych kwiatów, w szczególności płaskowyż Valensole, który jest dobrze obsadzony polami lawendy oraz drzewami migdałowymi, oliwnymi i truflami.
Jednakże, podczas gdy wszystkie powyższe wpisy są uformowane przez naturę, jasne fioletowe rzędy pól lawendy .

Góry Abbaye Notre Dame du Senanque są również jednymi z najbardziej znanych miejsc w Prowansji. I nie tylko dobrze wyglądają w oczach, ale także fantastycznie pachną!

Pont d’Arc

Most Pont d’Arc, znany z tego, że jest najłatwiejszą bramą do Kanionu Ardeche po drugiej stronie przepaści, po francusku luźno tłumaczy się jako „most łukowy”. Zjawisko to nastąpiło po wielu latach lub erozji wodnej rzeki Ardeche przez skałę, tworząc wydrążony łuk

Miejsce to jest jednym z najpopularniejszych miejsc w południowej Francji do pływania kajakiem i kajakiem.

Łuk służy również jako wejście do jaskini Chauvet, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w której znajdują się jedne z najstarszych malowideł jaskiniowych na świecie sprzed ponad 30 000 lat.

Gorges du Verdon

Przebiegający przez Alpy Francuskie w Aplse-de-Haute-Provence, Gorges du Verdon to dolina rzeczna o długości około 25 kilometrów i głębokości 700 metrów. To jeden z najpiękniejszych wąwozów rzecznych w Europie, przyciągający turystów przez cały rok.

Woda w rzece ma kolor turkusowy, a wzdłuż jej ścian i wewnątrz wody można znaleźć fragmenty zlodowacenia mineralnego.

Jeśli jesteś alpinistą, pokochasz to miejsce, w dużej mierze dzięki temu, że jest blisko Alp. Inne atrakcje, które odbywają się w okolicach Gorges du Verdon, obejmują spływy kajakowe, wędkarstwo muchowe, paralotniarstwo i rafting.

Według greckiej legendy Styx du Verdon jest uważany za punkt przecięcia się podziemi z ziemią.

Mont Blanc

To prawdopodobnie najsłynniejszy naturalny punkt orientacyjny we Francji. Mont Blanc, rozciągający się na granicy Włoch i Francji wzdłuż pasma Alp, to najwyższy szczyt w całej Europie Zachodniej, mający 4810 metrów wysokości.
Pierwszymi osobami, które wspięły się na tę górę byli dr Michel-Gabriel Paccard i Jacques Balmat w 1786 roku. Od tego czasu co roku na pokryty lodem szczyt wędruje popularną trasą Gouter Route 20 000 wspinaczy.

Mont Blanc – najwyższy szczyt Alp i najwyższa góra w Europie

Pic du Midi d’Ossau

Ta piękna góra położona jest wzdłuż francuskiego pasma Pirenejów, na granicy Francji i Hiszpanii. Pic du Midi d’Ossau wyłania się z doliny Ossau i słynie ze spiczastego, surowego kształtu z odbiciem w spokojnej wodzie poniżej.

Odwiedzający mogą wspiąć się na górę lub wejść na szczyt dostępnymi trasami. Tam na górze będziesz mógł podziwiać widoki na okoliczne krajobrazy.

Cote de Granit Rose

Znany również jako Wybrzeże Różowego Granitu, ten naturalny punkt orientacyjny to odcinek linii brzegowej położonej w północnej Bretanii. Rozciąga się na ponad trzydziestu kilometrów, zaczynając od Plestin-les-Greves do Louannec. Stało się popularne wśród turystów ze względu na różową formację skalną i piasek. Oprócz Cote de Granite Rose, różowe formacje skalne można znaleźć tylko na Korsyce i Chinach.

Prawdopodobnie najlepszym miejscem do oglądania tych skał jest północny brzeg Treguier, gdzie skały ulegają erozji, tworząc interesujące kształty. Region ten ma również kilka uroczych nadmorskich domków rozsianych między skałami.

Aiguille du Dru

Szczyt ten znajduje się w paśmie górskim Mont Blanc w Alpach. Jego najwyższy punkt znajduje się na wysokości 3755 metrów, podczas gdy sama góra jest zbudowana z niesamowitych granitowych skał, które są poszarpane na szczycie.

Wspinacze wspinają się na tę górę od końca XIX wieku, a nawet w 1913 roku na jej szczycie umieszczono metalową rzeźbę Matki Bożej z Lourdes, która stoi do dziś.

Gouffre De Proumeyssac

Ta czysta jaskinia znana jest ze stalaktytów i stalagmitów. Znany również jako Kryształowa Katedra, Gouffre De Proumeyssac znajduje się na obszarach wiejskich Akwitanii i został odkryty w 1907 roku. W 1956 roku zbudowano tunel, aby umożliwić łatwy dostęp dla odwiedzających.

Aiguilles de Bavella

To grupa siedmiu postrzępionych szczytów na południowej Korsyce. Wzgórza są określane w języku angielskim jako igły Bavella. Najwyższa z tych gór ma około 1900 metrów wysokości.

Poniżej stosu skał w tych górskich szczytach znajduje się rzeźba Matki Boskiej zwanej Notre Dame des Neiges po francusku, co oznacza „Matka Boża Śnieżna”. Są tu również inne atrakcje, w tym kaskady, unikalne formacje skalne i potok.

Rezerwat przyrody Scandola

Położony na zachodnim wybrzeżu Korsyki, Rezerwat Przyrody Scandola został utworzony w 1975 roku i od 1983 roku znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego. Rezerwat obejmuje dwa sektory, półwysep Scandola i zatokę Elpa Nera. Ząbkowane i strome klify obejmują wiele stosów i odległych zatoczek i wysepek, w tym Tuara.

Linia brzegowa ma również czerwone klify, przylądki i piaszczyste plaże.
Chociaż do rezerwatu przyrody można dotrzeć pieszo lub samochodem, najlepszym sposobem, aby była to opłacalna wycieczka, jest wycieczka łodzią. Możesz złapać łódź w porcie Porto w północno-zachodniej części Korsyki w pobliżu Ajaccio. Łodzie wypływają z portu codziennie, a podróż obejmuje postój w małej wiosce rybackiej Girolata, gdzie można wysiąść i kupić jedzenie lub po prostu zwiedzić wioskę.

Jak wspomniałem wcześniej, rezerwat jest podzielony na dwie części i zajmuje aż 1900 hektarów – 1000 hektarów na morzu i 900 hektarów na lądzie. W rezultacie rezerwat oferuje imponujące krajobrazy ukształtowane głównie przez erozję wiatrową i wodną.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści