Z czego słynie Chile – Ciekawostki o Chile

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Chile to długi, cienki kraj, który rozciąga się wzdłuż zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Jest domem dla różnorodnych krajobrazów, od suchej pustyni Atakama na północy po lodowate lodowce regionu Patagonii na południu. Chile jest także domem dla wielu unikalnych flory i fauny, z których wiele nie można znaleźć nigdzie indziej na Ziemi. Oto ciekawostki o Chile – jednym z najciekawszych krajów Ameryki Południowej.

Spis treści

Chile Ciekawostki na temat położenia

Chile znajduje się w Ameryce Południowej, między Peru a Argentyną. Z długą linią brzegową graniczącą z Oceanem Spokojnym, Chile ma zróżnicowany krajobraz, od suchych pustyń po lodowce. Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z najbardziej suchych miejsc na Ziemi.

Tymczasem w południowym Chile znajdują się jedne z największych lodowców na świecie, w tym lodowiec Onelli i lodowiec Perito Moreno.

Pasmo górskie Andów biegnie przez cały kraj, oferując możliwości uprawiania narciarstwa, turystyki pieszej i wspinaczki górskiej.

Chile ma długą historię niestabilności politycznej, ale w ostatnich latach stało się jednym z najbardziej stabilnych i najlepiej prosperujących krajów Ameryki Południowej.

Kraj ma również aktywną strefę wulkaniczną, która obejmuje wulkan Ojos del Salado -największy aktywny wulkan świata.

Ojos del Salado jest równocześnie najwyższym szczytem kraju.

  Interesujące fakty o Chile

Jeden z najdłuższych krajów na świecie

Republika Chile to niezwykle długi i cienki kraj, który rozciąga się wzdłuż południowo-zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej.

Licząc 4270 kilometrów, jest to drugi pod względem długości kraj na świecie, nieznacznie wyprzedzony przez Brazylię. Chile jest tak długie i cienkie, że jego średnia szerokość to zaledwie 110 kilometrów!

granice, chile, niesamowity kraj

Klimat w Chile

Ze względu na swój unikalny kształt Chile charakteryzuje się różnorodnością krajobrazów i klimatów. Na północy panuje suchy klimat pustynny, podczas gdy region centralny ma umiarkowany klimat śródziemnomorski.

Południowy region jest znacznie chłodniejszy i bardziej wilgotny, z lodowcami i fiordami rozsianymi po krajobrazie. Chile jest także domem dla niektórych z najwyższych gór świata, w tym Mount Aconcagua, który ma 6962 metry wysokości.

Skąd wzięła się nazwa „Chile”?

Uważa się, że nazwa „Chile” pochodzi od rdzennego słowa Mapuche „chilli”, co oznacza „gdzie kończy się ziemia”.

Nazwa „Chile” po raz pierwszy pojawia się w źródłach historycznych w 1536 roku, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy używali jej do opisania podbitych przez nich terytoriów.

Stolica Chile

Santiago de Chile to tętniąca życiem stolica Chile i tętniąca życiem metropolia, w której mieszka ponad 6 milionów ludzi. Rozciągające się w malowniczej dolinie, otoczonej ośnieżonymi górami i mieniącymi się błękitem jeziorami, oferuje wiele możliwości rozrywki, rekreacji i kultury.

Ta rozległa metropolia to kulturalny hotspot, pełen muzeów, galerii i tętniących życiem dzielnic. Niezależnie od tego, czy chcesz spróbować lokalnej kuchni, czy podziwiać światowej klasy sztukę, w Santiago każdy znajdzie coś dla siebie.

Ponad 30 % ludności kraju zamieszkuje stolice Santiago

Waluta w Chile

Peso Chilijskie jest walutą Chile, jednego z najbogatszych gospodarczo krajów Ameryki Południowej. Współczesne peso zostało wprowadzone w 1975 roku, kiedy kraj przeszedł na system dziesiętny oparty na 100 centavos.

Flaga Chile

Na pierwszy rzut oka flagi Chile i Teksasu wydają się być dość podobne. Oba mają niebieskie tło z białymi gwiazdami, a położenie pojedynczej gwiazdy jest prawie identyczne.

Z czego słynie Chile? ciekawostki o chile ciekawostki

Flaga chilijska ma niebieskie kwadratowe pole z białą gwiazdą, a flaga Teksasu (USA) rozciąga się do dołu, tworząc prostokąt.

Jedzenie w Chile

Mimo swojej nazwy Chile nie jest szczególnie ostre. Kuchnia tego kraju zazwyczaj charakteryzuje się łagodnymi smakami i świeżymi składnikami. Popularne dania to empanadas, cazuela (gulasz z kurczaka), porotos granados (danie z fasoli i dyni) i Paila Marina (zupa z owoców morza)

Zwierzęta w Chile – Pingwiny, lwy morskie

Na terenie Chile możemy spotkać wiele różnych zwierząt, od maleńkiego kolibra po ogromnego płetwala błękitnego. Zróżnicowane ekosystemy tego kraju zapewniają siedlisko wielu różnym gatunkom zwierząt, w tym stworzeniom znanym i egzotycznym.

Wody przybrzeżne Chile są domem dla delfinów, pingwinów i fok, a pustynie są domem dla jaszczurek, węży i ​​skorpionów.

W Chilijskich Andach można spotkać pumy, lamy i alpaki. Chile jest także domem dla największego na świecie skupiska flamingów, które można znaleźć na pustyni Atakama.

chile, alpaka, dzika przyroda

Pingwiny w Chile

W Chile występują cztery gatunki pingwinów, w tym pingwin magellański, pingwin Humboldta, pingwin skalny i pingwin królewski. Wszystkie te gatunki są obecnie klasyfikowane jako „podatne” lub „zagrożone”. Wynika to przede wszystkim z działalności człowieka, takiej jak przełowienie i zanieczyszczenie.

pingwiny, chile, pingwin

Pustynia Atakama – najsuchsze miejsce na ziemi

Pustynia Patagońska to miejsce, które zachwyci Cię swoim ogromem i pięknem. Pustynia znajduje się w Chile i rozciąga się na północ od Argentyny. Jest uważana za jedną z najbardziej suchych pustyń na ziemi i czasami przez lata nie otrzymuje opadów – Roczna suma opadów wynosi poniżej 1 cm. Jedynym miejscem, które otrzymuje mniej deszczu niż pustynia Atakama, są Pustynie Polarne.

wulkan, słone jezioro, pustynia atacama, ciekawostki o chile

Ze względu na swoją suchość pustynia Atakama jest domem dla jednych z najbardziej unikalnych krajobrazów na świecie. Od gigantycznych wydm po upiorne krajobrazy przypominające Marsa, ta pustynia ma wszystko. A jeśli masz szczęście, możesz nawet zobaczyć rzadki przebłysk deszczu.

dolina księżyca, chile, pustynia

Najstarsze mumie na świecie

Chile jest domem dla jednych z najstarszych mumii na świecie. Najstarsze z tych mumii, znane jako mumie Chinchorro, mają ponad 7000 lat.

Lud Chinchorro był kulturą rybacką, która zamieszkiwała wybrzeża dzisiejszego Chile i Peru. W przeciwieństwie do innych kultur tamtych czasów, Chinchorro nie chowali po prostu swoich zmarłych w ziemi. Zamiast tego balsamowali swoich bliskich za pomocą wyrafinowanej techniki mumifikacji.

Najpierw usunęli z ciała wszystkie tkanki miękkie, następnie wypchali ciało suchymi trawami, a skórę zastąpili trzcinami. Ten szeroko zakrojony proces mumifikacji umożliwił Chinchorro zachowanie swoich zmarłych przez wieki.

Chile jest siódmym co do wielkości producentem wina na świecie

Chile jest siódmym co do wielkości producentem wina na świecie, a jego wina zyskują na popularności na całym świecie. Wina chilijskie są zazwyczaj wytwarzane z winogron Cabernet Sauvignon, Merlot i Carmenere i często mają owocowy smak z umiarkowanymi taninami.

Chile charakteryzuje się różnorodnymi mikroklimatami, co oznacza, że ​​różne regiony są dobrze przystosowane do uprawy różnych rodzajów winogron. Na przykład Dolina Maipo słynie z czerwonych win, a Dolina Casablanki z białych.

Pisco Sour

Pisco Sour to pyszny koktajl, który pochodzi z Chile lub Peru, w zależności o kogo zapytasz. Oba kraje to twierdzą. Ale to naprawdę ma znaczenie, przynajmniej dla mnie, co ma znaczenie – The Pisco Sour to orzeźwiający i niepowtarzalny koktajl, idealny na każdą okazję.

pisco sour, cocktail, drink

Wykonany jest z pisco – brandy, a także soku z cytryny, białek jaj i syropu. Białka nadają napojowi pienistą konsystencję, a sok z cytryny stanowi cierpki kontrast ze słodyczą syropu.

Chile jest jednym z krajów najbardziej podatnych na trzęsienia ziemi

Chile znajduje się wzdłuż Pierścienia Ognia – pasa wulkanów i stref trzęsień ziemi, które otaczają Ocean Spokojny. W rezultacie Chile jest jednym z najbardziej podatnych na trzęsienia ziemi krajów na świecie.

W 1960 roku w południowym Chile doszło do najsilniejszego odnotowanego trzęsienia ziemi o sile 9,5 stopnia w skali richtera. Spowodowało ono rozległe zniszczenia i ofiary śmiertelne. W 2010 roku centralne Chile nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 8,8 stopnia, które spowodowało jeszcze większe zniszczenia.

Te trzęsienia ziemi przypominają o ogromnej sile natury i potrzebie przygotowania krajów takich jak Chile na katastrofę. W następstwie tych katastrof Chile uchwaliło surowe przepisy budowlane i opracowało rozbudowany system wczesnego ostrzegania, aby chronić swoich obywateli przed przyszłymi trzęsieniami ziemi.

Wyspa Wielkanocna należy do Chile

Wyspa Wielkanocna to jedna z najbardziej odległych wysp na świecie. Jest to mały skrawek lądu na środku Oceanu Spokojnego, ponad 2000 mil od kontynentalnego Chile, najbliższego kraju kontynentalnego. Wyspa jest jednym z najbardziej odizolowanych miejsc na Ziemi i jest domem dla wielu unikalnych flory i fauny

Wyspa jest najbardziej znana z tajemniczych kamiennych posągów, które zostały stworzone przed wiekami przez ludność Rapa Nui.

W 1966 roku utworzono Park Narodowy Rapa Nui. Park jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest domem dla światowej sławy posągów Moai, które zostały wyrzeźbione przez ludność Rapa Nui setki lat temu.

Gran Torre Santiago to najwyższy budynek w Ameryce Południowej

Wysoki na 1068 stóp Torre Costanera w Santiago w Chile jest najwyższym budynkiem w Ameryce Południowej. Wieżowiec został ukończony w 2009 roku i obejmuje biura, rezydencje i hotel.

chile, santiago de chile, capital city

Wieżowiec znajduje się w dzielnicy finansowej Santiago i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na miasto. Budynek został zaprojektowany przez Laurence Shenfield z Skidmore, Owings & Merrill LLP i jest kultowym symbolem panoramy Santiago.

Atrakcje turystyczne w Chile

Chile to kraina kontrastów, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Od lśniących wód Pojezierza po surowe szczyty Andów – nie brakuje miejsc do zwiedzania. Oto tylko kilka z wielu miejsc, które warto zobaczyć podczas wizyty w Chile:

W północnym Chile znajduje się Pustynia Atacama, jedno z najbardziej suchych miejsc na ziemi, a jej nieziemski krajobraz zapiera dech w piersiach. Niedaleko pustyni w małym miasteczku San Pedro de Atacama można podziwiać ciekawe stanowiska archeologiczne. Najpopularniejszym z nich jest Pukara de Quitor, starożytny fort Inków. Inne miejsca obejmują Wieże Chullpa, miejsce pochówku cywilizacji sprzed Inków, znanej jako Chinchorro, oraz Valle de la Luna, dolinę, o której mówi się, że przypomina powierzchnię księżyca.

torres del paine, patagonia, chile

Park Narodowy Torres del Paine jest domem dla wielu dzikich zwierząt, w tym guanako, nandu i pumy. Odwiedzający mogą również uprawiać turystykę pieszą, jazdę konną i spływy kajakowe w tej oszałamiającej scenerii. Ten wspaniały park jest domem dla lodowców, jezior i gór i jest obowiązkowy dla każdego miłośnika przyrody.

Dla tych, którzy chcą uciec z miasta, okolica jest domem dla kilku winnic i uwielbianych miejsc turystycznych, takich jak Valparaiso i Viña del Mar.

Aby poznać chilijską kulturę, odwiedź stolicę Santiago de Chile. Tutaj możesz zwiedzać muzea, skosztować pysznego jedzenia i kupować tradycyjne wyroby rękodzielnicze.

Andy w Chile mają jedne z największych i wciąż aktywnych wulkanów na świecie

Chile jest domem dla jednych z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. jest 29 aktywnych wulkanów – z 43. Wśród nich są Villarrica, która ostatnia erupcja miała miejsce w 2015 roku; Nevados de Chillan, który wybuchł w 2019 roku; i Calbuco, które ostatnio wybuchło w 2015 roku.

Chile ma również wiele wulkanów , które są uważane za „potencjalnie aktywne”, w tym Lascar, Michinmahuida i Osorno.

Chociaż aktywność wulkaniczna może sprowadzać spustoszenie na pobliskie społeczności, może mieć również pozytywne skutki. Wulkany mogą tworzyć nowe lądy, a także dostarczać składniki odżywcze roślinom i zwierzętom. Mogą również przyciągnąć turystów, którzy wnoszą do lokalnych społeczności tak potrzebną działalność gospodarczą.

Chile to jedyny kraj z prywatną wodą

W Chile woda jest towarem sprywatyzowanym i jedynym krajem na świecie, w którym tak się dzieje. Oznacza to, że dostęp do czystej wody pitnej nie jest podstawowym prawem człowieka, ale przywilejem, który należy nabyć.

Może to stanowić znaczne obciążenie dla rodzin, zwłaszcza żyjących w ubóstwie. Ponadto prywatyzacja wody może prowadzić do problemów środowiskowych. Kiedy przedsiębiorstwa wodociągowe są nastawione na zysk, mogą być bardziej skłonne do pójścia na skróty w celu zwiększenia zysków.

Największy basen na świecie znajduje się w Chile

Jeden z największych na świecie basenów znajduje się w Chile. Basen, który znajduje się w ośrodku San Alfonso del Mar w mieście Algarrobo, ma długość 300 metrów i głębokość 45 metrów. Jest wypełniony wodą morską z pobliskiego Oceanu Spokojnego.

W Chile jest 7 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

Chile jest domem dla niezwykłej liczby obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od historycznego miasta Valparaiso po oszałamiające naturalne krajobrazy Torres del Paine, te miejsca oferują wgląd w zróżnicowaną historię i kulturę Chile.

Rdzenni mieszkańcy Chile

Chile jest domem dla wielu rdzennych grup, z których każda ma swoje unikalne zwyczaje i tradycje. Największą z tych grup są Mapuche, którzy stanowią około 4% populacji kraju.

Inne godne uwagi grupy tubylcze w Chile to Aymara, Rapa Nui i Kawésqar. Chociaż każda grupa ma swoje odrębne tradycje, wszystkie mają głęboki związek z ziemią i jej historią. Jako takie odgrywają ważną rolę w zachowaniu bogatego dziedzictwa kulturowego Chile.

Ciekawostki o Chile

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści