ciekawostki o hiszpanii

Z czego słynie Hiszpania – Ciekawostki o Hiszpanii

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Hiszpania jest zróżnicowanym i ekscytującym krajem, bogatym w historię, kulturę i naturalne piękno. Od tętniących życiem miast po rozległe obszary dzikiej przyrody i wszystko pomiędzy, istnieje niezliczona ilość interesujących faktów na temat Hiszpanii, które sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Niektóre z nich to bogate dziedzictwo artystyczne, od zachwycających katedr i pałaców po światowej sławy muzea sztuki; obfita przyroda; i wielowiekowe tradycje, takie jak taniec flamenco, walki byków i bieg byków.

Spis treści

Bez względu na to, czy szukasz przygody czy relaksu, w Hiszpanii każdy znajdzie coś dla siebie! Jeśli więc planujesz podróż do tego fascynującego kraju, poświęć trochę czasu na poznanie wszystkiego, co ma do zaoferowania, przeczytaj ciekawostki o Hiszpanii, gdyż w słonecznej Hiszpanii nigdy nie ma nudnych chwil!

Symbole narodowe Hiszpanii

Hiszpania ma cztery symbole narodowe. Symbolami są flaga, herb kraju, hymn narodowy i hymn królewski.

Flaga Hiszpanii podzielona jest na trzy poziome pasy: dwa czerwone i żółte pośrodku z herbami.

Hymn Hiszpanii nazywa się „Marcha Real” (Marsz Królewski) i został skomponowany w 1770 roku. Jest to tylko jeden z czterech na świecie hymnów narodowych, które nie mają tekstu.

Hymnem królewskim Hiszpanii jest „Marcha Imperial” (Marsz Cesarski), skomponowany w 1843 roku.

Nazwa kraju – Hiszpania pochodzi od słowa Ispania, co oznaczało ziemię królików.

Narodowym zwierzęciem Hiszpanii jest byk.

ciekawostki o Hiszpanii

Fakty o Hiszpanii: Klimat

Klimat Hiszpanii jest typowo śródziemnomorski, co oznacza, że ​​panują tu ciepłe lata i łagodne zimy. Średnio temperatura w styczniu na wybrzeżu waha się od 13 do 18 stopni Celsjusza, natomiast w miesiącach letnich (czerwiec – wrzesień) temperatury mogą sięgać nawet 35 stopni!

Ciekawostki o kulturze hiszpańskiej

Kultura Hiszpanii jest bardzo ważną częścią ich tożsamości. Mają głęboki szacunek dla rodziny i wspólnych wartości, którymi się dzielą. Hiszpanie cieszą się w życiu małymi przyjemnościami i prostym stylem życia. Są dumni z tego, że przyczyniają się do rozwoju swojego społeczeństwa i dbają o swoją ziemię.

Chociaż Hiszpania jest w większości krajem katolickim, małżeństwa osób tej samej płci są w Hiszpanii legalne.

Królestwo Hiszpanii jest drugim co do wielkości krajem Unii Europejskiej, zaraz po Francji. Równocześnie hiszpania ma najniższą gęstość zaludnienia w Europie zachodniej – średnio 91 osób na km2.

Fakty o języku hiszpańskim

Język hiszpański pochodzi z łaciny i jest trzecim najczęściej używanym językiem na świecie. Językiem hiszpańskim mówi ponad 450 milionów, co czyni go drugim najczęściej używanym językiem na świecie. Na świecie jest więcej rodzimych użytkowników języka hiszpańskiego niż osób anglojęzycznych.

Na terytorium Hiszpanii istnieje siedem różnych uznanych języków, w tych pięciu językach urzędowych, oraz dwa uznane, ale nie urzędowe.

  • Językiem urzędowym w Hiszpanii są kataloński, walencki, baskijski, galicyjski, aranese
  • Uznane, ale nieoficjalne: Asturleonese i Aragonese

Najbardziej znane zabytki UNESCO w Hiszpanii

W sumie jest ich 47. Miejsca te zostały nazwane, ponieważ mają znaczenie kulturowe lub historyczne i zostały zachowane dla przyszłych pokoleń. Niektóre z najpopularniejszych miejsc światowego dziedzictwa UNESCO w Hiszpanii to Al Hambra, El Escorial, La Sagrada Familia i inne dzieła Antoniego Gaudiego oraz Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo.

Hiszpania ma czwartą co do wielkości liczbę zabytków Unesco. Tylko Włochy (58), Chiny (56) i Niemcy (51).

Znani Hiszpanie 

Jest wielu znanych Hiszpanów. Jest malarz

  • Pablo Picasso jego prawdziwe imię to Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso,
  • Salvador Dali
  • piosenkarz Julio Iglesias
  • aktorka Penelope Cruz,
  • reżyser Pedro Almodovar i piłkarz Andres Iniesta. 

Znani hiszpańscy autorzy

Hiszpania jest domem dla kilku bardzo znanych autorów, w tym Miguela de Cervantesa, który napisał Pomysłowego dżentelmena Don Kichota, który jest uznawany za pierwszą współczesną powieść. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o książkach o Hiszpanii, zajrzyj do naszego wpisu.

Fakty o hiszpańskim jedzeniu

Kuchnia Hiszpanii jest bardzo bogata. Ma tak wiele różnych rodzajów jedzenia, że ​​wybór tego, co chcesz, może być trudny podczas jedzenia poza domem!

Główną podstawą kuchni hiszpańskiej jest oliwa z oliwek, którą obficie używają do wszystkiego, łącznie z chlebem i mięsem. Popularne potrawy to chorizo ​​(rodzaj kiełbasy), paella i tapas.

Owoce morza

Mieszkańcy Hiszpanii są światowym liderem w spożyciu owoców morza – jedzą ich około 9 kg rocznie!

paella, valencian, seafood

Istnieją dwa rodzaje paelli, owoce morza i Valencia, która jest przyrządzana z warzyw lub mięsa. Paella, mimo że wielu uważa, że ​​nie jest  hiszpańskim daniem narodowym, jest walencka.

Ser

Hiszpania ma ponad 500 różnych rodzajów sera. Wyrabia się je z mleka owczego lub krowiego; zarówno mleko kozie, jak i ośle były używane od wieków do produkcji serów rzemieślniczych.

Oliwki i oliwa

Hiszpania jest największym producentem oliwy z oliwek nie tylko wśród krajów Unii Europejskiej, ale także na świecie. Hiszpania produkuje ponad 40% światowej oliwy z oliwek.

olive, olive trees, orchard

Hiszpańskie wino

Narodowym napojem Hiszpanii jest wino, które prawdopodobnie nie jest zaskoczeniem, ponieważ ma tam ponad 7000 winnic i 200 różnych rodzajów winogron, które tam rosną.

Największa bitwa jedzeniowa

Największa na świecie walka o jedzenie odbywa się w Hiszpanii. Festiwal Tomatina odbywa się co roku w ostatnią środę sierpnia w małym miasteczku Buñol . Podczas tej ogromnej walki na pomidory używa się ponad 45000 pomidorów, a na bitwę zjeżdzają turyści z całego świata. Hiszpania jest drugim co do wielkości producentem pomidorów. 

Czekolada

Hiszpanie byli odpowiedzialni za sprowadzenie czekolady do Europy z Mezoameryki. Wprowadzili go na dwór króla Karola V, który następnie przywiózł go ze sobą do Hiszpanii.

Fakty o sporcie w Hiszpanii

Piłka nożna jest zdecydowanie najpopularniejszym sportem we wszystkich częściach Hiszpanii z wyjątkiem Andaluzji, gdzie zastępuje ją walka byków! Reprezentacja narodowa w piłce nożnej zdobyła dwa mistrzostwa świata (2010) i jedno mistrzostwo Europy (2008). Inne popularne sporty to m.in. koszykówka, kolarstwo, piłka wodna i piłka ręczna

Real Madryt

Real Madryt to hiszpański klub piłkarski, który jest jednym z najbardziej utytułowanych klubów na świecie, który rywalizuje w La Liga. Zdobyli rekordowe 34 tytuły La Liga, 18 Pucharów Hiszpanii i 10 Pucharów Europy.

Zespół od dziesięciu lat z rzędu znajduje się również na szczycie rankingu UEFA (2010-2020). Dziś Real Madryt jest uważany za jedną z najcenniejszych drużyn na świecie. Szacuje się, że jest warta 3,5 miliarda euro (4 miliardy dolarów) i ma roczny obrót w wysokości 398 milionów euro (423 miliony dolarów).
Camp Nou jest największym stadionem w całej Europie.

football stadium, stadium, football

Walki Byków

Walki byków to bardzo popularny sport. W tym sporcie jeden lub więcej byków jest zwalczanych przez ludzi w czerwonych pelerynach i mieczach na nogach, zwanych „banderillas”.

Działalność ta była praktykowana od czasów rzymskich, ale została oficjalnie rozwinięta, w sposób znamy nam teraz, w XV wieku. Ostatnia walka byków prowadzona przez zwierzęta miała miejsce w Katalonii 16 listopada 2011 r. z powodu zakazu nałożonego przez hiszpański rząd.

Nadal jednak w prawie każdym hiszpańskim mieście można znaleźć Plaza de Toros, gdzie odbywały się walki

bull fighting, torero, portugal

Fakty o historii Hiszpanii

Hiszpania zajmuje większość Półwyspu Iberyjskiego, nazwana na cześć ludów iberyjskich, które zamieszkiwały te ziemie przez ponad 900 lat p.n.e. Z czasem ulegli oni Celtom, natomiast na wybrzeżu pojawiły się kolonie fenickie, a później greckie i kartagińskie. Jednak dopiero podbój półwyspu przez Rzymian (III-I wiek p.n.e.) pozostawił trwały ślad w kulturze i języku dzisiejszych mieszkańców. Tylko Baskowie żyjący na północy oparli się romanizacji.

Hiszpanią rządzili muzułmanie, zwani Al-Andalus, przez 800 lat, aż do 1492 roku, kiedy to katolicy ostatecznie zwyciężyli i wypędzili ich z Granady.

W tym samym czasie Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę – wydarzenie o dużym znaczeniu, które otworzyło drogę do kolonialnej ekspansji Hiszpanii. To zapoczątkowało nową erę historii w Europie, która jest obecnie znana jako Wiek Odkryć.

Za złoto sprowadzone z ogromnego imperium kolonialnego, obejmującego większość znanego wówczas Nowego Świata, zbudowali wielki pałac – jako El Escorial, ale zapomnieli dbać o rozwój gospodarczy zacofanego kraju.

Klęska „niezwyciężonej hiszpańskiej armady” w 1588 r. dowodzonej przez Filipa w Anglii oznaczała upadek imperium hiszpańskiego jako największej potęgi kolonialnej. 

Przerwy, niepokoje domowe i wojny domowe nękały Hiszpanów przez cały XIX wiek.

Najkrwawsza miała być jednak hiszpańska wojna domowa, która miała miejsce pięć lat po ogłoszeniu republiki w 1931 roku. Po niej nastąpił okres dyktatorskich rządów faszystowskiego dyktatora generalnego Francisco Franco, który rządził od 1939 roku do śmierci w 1975 roku. Jego reżim był jednym z najbardziej represyjnych i brutalnych spośród wszystkich faszystowskich dyktatur, jakie istniały przed lub po drugiej wojnie światowej, kończąc się jego następcą Juanem Carlosem I Kingiem, który negocjował reformy demokratyczne i ustanowił monarchia parlamentarna. konstytucyjną z parlamentarną formą rządu.

Fakty dotyczące geografii Hiszpanii

Hiszpania znajduje się w południowo-zachodniej Europie na Półwyspie Iberyjskim.

Hiszpania graniczy z Francją, Gibraltarem i Portugalią. Kraj posiada dwa archipelagi – Baleary na Morzu Śródziemnym są autonomicznymi regionami Hiszpanii, a Wyspy Kanaryjskie leżą u północno-zachodniego wybrzeża Afryki. Składa się również z ponad 60 wysp.

Baleary

Najbardziej znane wyspy to Ibiza, Majorka i Minorka, znana jako Baleary. Te wyspy są popularnymi celami turystycznymi ze względu na długie plaże i tętniące życiem nocne życie!

port de soller, soles, mallorca

Wyspy Kanaryjskie

A na Oceanie Atlantyckim na zachodnim wybrzeżu Afryki znajdują się Wyspy Kanaryjskie, w tym Teneryfa i Gran Canaria. Wyspy te zimą przyciągają wielu turystów, ponieważ mają ciepły tropikalny klimat!

Hiszpańskie Plaże

Hiszpańskie plaże przyciągają tysiące turystów należą do najbardziej pożądanych w Europie. Mając do wyboru wiele destynacji, na pewno znajdziesz takie, które pokochasz. Zwłaszcza na wybrzeżu wszystkie z nich mają czyste, błękitne oceany i idealnie białe piaski. najsłynniejsza hiszpańska plaża na Ibizie i Magaluf

Fakty o górach w Hiszpanii

Hiszpania jest podzielona na 50 prowincji, z których każda ma własną stolicę. Najbardziej górzystym regionem Hiszpanii są Pireneje, które stanowią granicę między Francją a Hiszpanią. Inne pasma górskie to Cordillera Cantabria, Sierra Nevada, Montes de Toledo, Sierra Morena, Serranía Béjarand Serranía de Cuenca.

landscape, pyrenees, nature

Najwyższym szczytem Hiszpanii jest Teide o wysokości 3715 m, który jest wulkanem położonym na Teneryfie na Wyspach Kanaryjskich.

Najwyższym szczytem na hiszpańskim kontynencie jest Mulhacén, na wysokości 11 413 stóp, który jest również drugim najwyższym szczytem w Europie.

Fakty o hiszpańskich miastach

Barcelona i Madryt to dwa Największe miasta Hiszpanii. Najbardziej zaludnionym miastem w Hiszpanii jest Madryt, który jest stolicą Hiszpanii. Inne duże miasta to Barcelona, ​​Walencja i Sewilla (która była dawną stolicą Andaluzji).

Madryt

Ponad 20 % powierzchni Madrytu jest pokryte parkami co czyni Madryt najbardziej zieloną stolicą Europy. Sam Madryt znajduje się w samym środku kraju a znajdujący się w samym centrum miasta plac Puerta del Sol jest fizycznym środkiem kraju.

madrid, spain, city

Pałac Królewski w Madrycie jest jednym z najbardziej znanych i ikonicznych budynków w Hiszpanii. Położony w samym sercu miasta, ten wielki pałac jest świadectwem bogatej i barwnej historii Hiszpanii. Rodzina królewska nie zamieszkuje pałacu.

Jego ozdobna fasada i rozległe, starannie utrzymane ogrody sprawiają, że od pokoleń jest on popularnym celem podróży turystów. Z 1500 pokojami i niezliczonymi dziełami sztuki, reprezentuje również wieki innowacji architektonicznych i artystycznych na wielką skalę.

Madryt jest uważany za światową stolicę flamenco.

Barcelona

Największym obszarem metropolitalnym pod względem liczby ludności jest Barcelona, ​​licząca ponad pięć milionów mieszkańców. Istnieje 47 prowincji, które tworzą 17 wspólnot autonomicznych.

barcelona, square, spain

W Hiszpanii istnieją cztery główne regiony geograficzne, z których główne to Kastylia-La Mancha, Kastylia i Leon, Estremadura, Andaluzja.

Santiago de Compostela

Santiago znajduje się w północno-zachodniej Hiszpanii, miasto jest przesiąknięte historią i jest znane z wielu sagradas, czyli miejsc świętych. W Santiago de Compostela można znaleźć dziesiątki kościołów i katedr, w tym wielką i imponującą katedrę w Santiago de Compostela. Ta wspaniała katedra została zbudowana w 11 wieku na miejscu grobu św. Jakuba i jest jednym z największych zabytków religijnych w całej Europie.

cathedral, santiago de compostela, quintana square, samej hiszpanii

Oprócz bycia głównym centrum pielgrzymkowym, Santiago de Compostela stało się również znaczącym ośrodkiem kulturalnym w czasie, z muzeami i galeriami sztuki przyciągającymi gości z całego świata.

Ciekawostki o Hiszpanii 

Hiszpańskie dzieci nie wierzą we wróżkę zębową; zamiast tego wierzą w małą mysz zębową o imieniu Ratoncito Perez! Przekonanie pochodzi z książki Luisa Colomy.

Hiszpania jest jedynym krajem europejskim, który graniczy z krajem afrykańskim – Marokiem. Jest to możliwe tylko dlatego, że Hiszpania ma małą placówkę o nazwie Melilla i Ceuta, która znajduje się w północno-wschodnim Maroku.

Ciekawostką dotyczącą religii w Hiszpanii jest to, że 90% ludności to katolicy, a Półwysep Iberyjski był jednym z nielicznych terytoriów, gdzie katolicyzm dominował w średniowieczu.

Madryt ma najstarszą restaurację – Restaurante Botín, która jest otwarta od 1725 roku! Jest uznana przez Guinness World Records za najstarszą działającą obecnie restaurację.

Hiszpania Ciekawostki – podsumowanie 

Hiszpania to świetne miejsce do podróżowania. Jest tak wiele ekscytujących rzeczy, które możesz zrobić! Nauczysz się nowych języków, zjesz pyszne jedzenie i zobaczysz niesamowite miejsca. Innym godnym uwagi faktem jest to, że raz łatwo się obejść

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści