Ciekawostki O Kotach

Ludzie dzielą się na tych co kochają koty i tych co nie wyobrażają sobie życia bez psów. Nieważne czy wolisz Koty czy Psy przeczytaj nasze ciekawostki o kotach

Spis treści

Ciekawostki O Kotach

Typowy Dzień Kota

Koty spędzają prawie pół dnia na pielegnację. To zachowanie służy kilku celom: pomaga kotom złagodzić zapach, aby mogły uniknąć drapieżników, chłodzi je, wspomaga przepływ krwi i równomiernie rozprowadza naturalne oleje wokół sierści, dzięki czemu pozostają ciepłe i suche. Pielęgnacja jest również oznaką uczucia między dwoma kotami i uważa się, że ślina zawiera enzymy, które służą jako naturalny antybiotyk na rany.

Resztę dnia koty spedzaja na spaniu. Tak koty średnio śpią przez ponad dwie trzecie swojego życia.

A tak przy okazji miedzynarodowy dzien kota wypada 17 Lutego

Mruczenie Kota

Mruczenie nie zawsze oznacza ze kot jest zadowolony. Koty często wydają dźwięk, gdy są zadowolone, ale mruczą też, gdy są chore, zestresowane, zranione lub rodzą.

Mruczenie poprawia gęstość kości

Naukowcy nie do końca wiedzą, dlaczego koty mruczą, ale jedna z hipotez głosi, że częstotliwość mruczenia – od 25 do 150 Hz – „może poprawić gęstość kości i sprzyjać gojeniu” – twierdzi Leslie A. Lyons, profesor nadzwyczajny w School of Weterynaria na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis w artykule dla Scientific American. „Ponieważ koty przystosowały się do oszczędzania energii poprzez długie okresy odpoczynku i snu, możliwe jest, że mruczenie jest mechanizmem o niskiej energii, który pobudza mięśnie i kości bez dużej ilości energii”.

Budowa kota – Fakty

 • Serce Kota bije bardzo szybko – około 110- 140 uderzeń na minutę, to dwa razy więcej niż serce człowieka w spoczynku
 • Koty mogą obracać uszy o 180 stopni, gdyż mają 32 mięśnie kontrolujące ucho zewnętrzne
 • Koci Nos – odcisk nosa kota jest tak unikalny jak nasze linie papilarne.
 • Koci Nos posiada receptory wykrywające kocimiętkę. Ponad połowa kotów na świecie nie reaguje na kocimiętkę. Naukowcy wciąż nie do końca wiedzą, dlaczego niektóre kocięta szaleją na punkcie aromatycznego zioła.
 • Szkielet kota ma 230 kości czyli o 24 wiecej niż człowieka (206 kości) w tym 53 luźno połączonych kręgów
 • koty nie mają obojczyka przez co mogą się z łatwością przeciskać nawet najwęższe przestrzenie
 • Koty maja pięć palców na przednich łapach i cztery na tylnej łapie, Koty z rasy Main Coon rodzą się czasami z sześcioma palcami.
 • Koty mogą się pocić i pocą się przez łapki (a czasami, gdy robi się bardzo gorąco, dyszą).
 • nie wszystkie koty mają futro – Koty Sfinks nie mają futra, ale ich temperatura ciała jest o 4 stopnie wyższa niż u typowego kota.
 • kocia szczęka nie porusza sie na boki dlatego kot nie może jeść, żuć dużych kawałków jedzenia
 • Koty tak samo jak psy maja trzecią powiekę
 • kot potrafi
 • Szósty zmysł Kota to organ Jacobsona – połączenie węchu i smaku. Znajduje sie on na górnej części podniebienia
 • Koty nie rozpoznają słodkiego smaku, ale za to mogą wyczuć trzęsienie ziemi na 15 minut przed człowiekiem
 • Ogon Kota jest bardo elastyczny
 • Koty wyrażają emocje poprzez ogony. … Niektóre ruchy ogona kota mogą być mimowolne
 • kot nie widzi tego co znajduje sie bezpośrednio przed jego nosem, ale za to mysz potrafią dostrzec z odległości 35 metrów

Twoj kot może mieć na Ciebie alerigię

Zwykle uważamy, że jest odwrotnie, ale nawet jeśli nie jesteś uczulony na koty, Twój kot może być na Ciebie uczulony. Uważa się, że jeden na 200 kotów ma astmę – a liczba ta stale rośnie wśród kociąt domowych, ponieważ są one częściej narażone na dym papierosowy, kurz, łupież ludzki i pyłki.

Koty jako detektywi, szpiedzy? albo burmistrze ?

Nie możesz sobie pozwolić na prywatne oko? Kot mógłby wykonać tę pracę za darmo. W latach sześćdziesiątych ambasador Henry Helb – który wówczas mieszkał w ambasadzie holenderskiej w Moskwie – zauważył, że jego dwa kotki syjamskie wyginają się w łuk i drapią jedną ze ścian. Helb miał przeczucie, że koty słyszały coś, czego on nie słyszał, i znalazł 30 małych mikrofonów ukrytych za deskami.

Amerykanie probowali zmienić Kota w szpiega. Acoustic Kitty była rodzajem hybrydy kociego androida – kota-cyborga. Chirurg wszczepił mu mikrofon do ucha i antenę w futro kota. Agenci CIA mieli nadzieję, że uda im się wyszkolić kota, aby siedział blisko zagranicznych urzędników. W ten sposób kot mógł potajemnie przekazywać ich prywatne rozmowy agentom CIA. Na Pierwszy test Acoustic Kitty poszła do parku aby podsłuchac rozmowę dwóch mężczyzn, zamiat tego wybiegła na ulicę, gdzie został natychmiast zmiażdżony przez taksówkę. Koty nie są łatwe w tresurze 😉

W miescie Talkeetna na Alasce kot o imieniu Stubbs był burmistrzem miasta przez 15 lat, całe szczeście nie miał władzy wykonawczej

Skakanie i Spadnie kota

Koty moga skakać na wysokość równą pięciokrotności kociego ciała. Rownocześnie wbrew przekonaniu koty nie zawsze spadają na cztery łapy. Koty mają fantastyczne poczucie równowagi, więc potrafią odróżnić „górę” od dołu i odpowiednio dostosować swoje ciało. Jeśli wyczują, że spadają w dół, skręcają swoje elastyczne kręgosłupy w powietrzu, pozwalając im wyprostować się, aby nie spadły na plecy. Dodatkowo koty mogą rozłożyć nogi, aby „skoczyć” w powietrzu.

Najabogatszy kot jest wiecej warty niz najdroższy obraz z kotem

Bogaty brytyjski handlarz antykami, Ben Rea, kochał swojego kota Blackie tak bardzo, że kiedy zmarł w 1988 roku, większość swojego majątku – o łącznej wartości prawie 13 milionów dolarów.

Pieniądze zostały podzielone między trzy organizacje charytatywne zajmujące się kotami, którym polecono mieć oko na ukochanego towarzysza Rei. Do dziś Blackie posiada Światowy Rekord Guinnessa w kategorii najbogatszego kota.

W 2015 roku najwikszy obraz z kotami 178×258 cm został sprzedany na aukcji za ponad 820 000 dolarów. Nazywa się My Wife’s Lovers “kochankowie mojej żony” i przedstawia i koty bogatej filantropki Kate Birdsall Johnson.

Koty w Księdze Guinessa

Pierwszym kotem w kosmosie była francuska kotka Félicette została ona wystrzelona w kosmos 18 października 1963 bezpiecznie dotarł na ziemię po zejściu ze spadochronu. Niemal na pewno ląduje na jej stopach.

Najstarszy kot na świecie ma 31 lat. Średnia długość życia to 12-18 lat.

Największy kot na swiecie Katy, która mieszkała w Asbest w Rosji ważyła ponad 25 kilo. Kotka rozrosła po po przyjmowaniu hormonów. Zabieg miał niezamierzony efekt uboczny: dramatycznie zwiększył jej apetyt.

Największy koci miot wynosił 19 kociąt

Przesądy związane z kotami – czarne koty

Czarne koty to nieszczęściekotowate o ciemnym futrze po raz pierwszy związały się z diabłem podczas w średniowieczu i kiedy pandemia czarnej śmierci spustoszyła Europę w połowie XIV wieku, zabobonni ludzie odpowiedzieli zabijaniem populacji czarnych kotów. Nie wiedzieli, że robactwo jest nosicielem śmiertelnej choroby i że koty jedzące gryzonie faktycznie pomogły ograniczyć jej rozprzestrzenianie się. A czarne koty w końcu zaczęły kojarzyć się z czarownicami, ponieważ kobiety oskarżane o praktykowanie czarnej magii miały tendencję do adopcji kotów z alei jako towarzyszy.

Czarne koty są uważane za zły omen w Stanach Zjednoczonych, ale w Wielkiej Brytanii i Japonii postrzegane są jako pomyślne. W angielskim regionie Midlands nowe panny młode otrzymują czarne koty, aby pobłogosławić ich małżeństwo, a Japończycy uważają, że czarne koty przynoszą szczęście – szczególnie dla samotnych kobiet.

Pierwsza wystawa kotów odbyła sie w 1871 roku w Londynie

Pierwsza duża wystawa kotów na świecie odbyła się w londyńskim Crystal Palace w lipcu 1871 roku. Na wystawie wystawiono setki kotów (i dziesiątki ras), a około 200 000 gości uczestniczyło w tym wydarzeniu.

Koty a woda

Podczas gdy wiele kotków nie lubi wody ponieważ ich sierść ich nie izoluje od zimna, mówi się, że rasy, w tym turecki van, maine coon i bengalski, lubią kąpać się od czasu do czasu.

Koty lubią małe przestrzenie

Dlaczego koty uwielbiają przytulać się do pudełek? Eksperci od zwierząt uważają, że zamknięte przestrzenie sprawiają, że koty czują się lepiej chronione, bezpieczne i ważne – tak jakby znalazły się z powrotem w łonie matki. Ponadto spanie w pudełku może pomóc kotu zachować więcej ciepła ciała, dzięki czemu pozostaje przyjemny i przyjemny, a zatem zrelaksowany.

Nie wiemy dlaczego Koty miauczą

Nikt nie wie dokładnie, dlaczego koty miauczą, ale eksperci uważają, że mogą przekazywać swoje wewnętrzne kocię. Małe koty wydają żałosne odgłosy, aby zwrócić na siebie uwagę matki, ale jako dorosłe koty nie miauczą podczas interakcji z innymi kotami. Niektórzy eksperci uważają, że koty wydają ponad 100 różnych dźwięków wykorzystują dźwięki, które wydawały jako niemowlęta z ludźmi, aby przekazać swoje emocje i potrzeby fizyczne.

Filmiki z kotami są w obiegu od stuleci

Na długo przed tym, jak wszyscy zaczeliśmy oglądać śmieszne filmiki z kotami na internecie, Thomas Edison, wynalazca, sfilmował dwa kociaki „boksujące” w ringu. Krótki klip utworzony w 1894 roku udowadnia, że ​​ludzie mieli obsesję na punkcie uroczych filmów z kotami już na długo przed pojawieniem się YouTube.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści