Ciekawostki O Kotach

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Ludzie dzielą się na tych co kochają koty i tych co nie wyobrażają sobie życia bez psów. Nieważne czy wolisz Koty czy Psy przeczytaj nasze ciekawostki o kotach

Spis treści

TYPOWY DZIEŃ KOTA

Koty spędzają prawie pół dnia na pielegnację. To zachowanie służy kilku celom: pomaga kotom złagodzić zapach, aby mogły uniknąć drapieżników, chłodzi je, wspomaga przepływ krwi i równomiernie rozprowadza naturalne oleje wokół sierści, dzięki czemu pozostają ciepłe i suche.

Pielęgnacja jest również oznaką uczucia między dwoma kotami i uważa się, że ślina zawiera enzymy, które służą jako naturalny antybiotyk na rany.

Resztę dnia koty spedzaja na spaniu. Tak domowe mruczki średnio śpią przez ponad dwie trzecie swojego życia.

A tak przy okazji miedzynarodowy dzien kota wypada 17 Lutego

ciekawostki o kotach

Ciekawostki o Kotach w Historii

Koty są częścią historii ludzkości od tysięcy lat. Pierwsze udomowione koty pojawiły się w starożytnym Egipcie, gdzie czczono je jako bogów i obdarowywano hojnymi darami w postaci jedzenia i biżuterii.

Zabijanie kotów było nielegalne, a po ich śmierci ich właściciele golili sobie brwi w żałobie.

Egipski mau to najstarsza nadal żyjąca rasa kotów domowych.

W średniowiecznej Europie koty budziły lęk i szacunek. Niektórzy wierzyli, że są złymi stworzeniami, które mogą przekształcić się w czarownice, podczas gdy inni wierzyli, że mają magiczne moce, które mogą przynieść szczęście.

Abraham Lincoln miał w Białym Domu cztery koty.

Dziś koty są jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Choć ich reputacja zmieniała się na przestrzeni wieków, jedno pozostaje niezmienne: koty nadal są kochane i podziwiane przez miliony ludzi na całym świecie.

MRUCZENIE KOTA

Kocie mruczenie nie zawsze oznacza ze kot jest zadowolony. Koty udomowione często wydają dźwięk, gdy są zadowolone, ale mruczą też, gdy są chore, zestresowane, zranione lub rodzą.

Naukowcy nie do końca wiedzą, dlaczego koty mruczą, ale jedna z hipotez głosi, że częstotliwość mruczenia – od 25 do 150 Hz – „może poprawić gęstość kości i sprzyjać gojeniu”

ciekawostki o kotach

BUDOWA KOTA – FAKTY

 • Serce Kota bije bardzo szybko – około 110- 140 uderzeń na minutę, to dwa razy więcej niż serce człowieka w spoczynku
 • Koty mogą obracać uszy o 180 stopni, gdyż mają 32 mięśnie kontrolujące ucho zewnętrzne
 • Koci Nos – odcisk nosa kota jest tak unikalny jak nasze linie papilarne
 • Mózg kota jest w 90% podobny do mózgu człowieka
 • Koci Nos posiada receptory wykrywające kocimiętkę. Ponad połowa kotów na świecie nie reaguje na kocimiętkę. Naukowcy wciąż nie do końca wiedzą, dlaczego niektóre kocięta szaleją na punkcie aromatycznego zioła.
 • Szkielet kota ma 230 kości czyli o 24 wiecej niż człowieka (206 kości) w tym 53 luźno połączonych kręgów
 • koty nie mają obojczyka przez co mogą się z łatwością przeciskać nawet najwęższe przestrzenie
 • Koty maja pięć palców na przednich łapach i cztery na tylnej łapie, Koty z rasy Main Coon rodzą się czasami z sześcioma palcami.
 • Koty pocą się przez łapki (a czasami, gdy robi się bardzo gorąco, dyszą).
 • nie wszystkie koty mają sierść – Sfinks nie mają futra, ale ich temperatura ciała jest o 4 stopnie wyższa niż u typowego kota.
 • kocia szczęka nie porusza sie na boki dlatego kot nie może żuć dużych kawałków jedzenia
 • Koty tak samo jak psy maja trzecią powiekę
 • Kocie zmysły to organ Jacobsona – połączenie węchu i smaku. Znajduje sie on na górnej części podniebienia
 • Dorosły udomowiony kot ma 30 zębów, tygrys ma tyle samo
 • Koty nie rozpoznają słodkiego smaku, ale za to mogą wyczuć trzęsienie ziemi na 15 minut przed człowiekiem
 • Ogon Kota jest bardzo elastyczny
 • Język kota jest bardzo szorstki – ma małe “haczyki” to właśnie pomaga kotu czyść sierść
 • Koty domowe wyrażają emocje poprzez ogony, choć niektóre ruchy ogona kota mogą być mimowolne
 • przeciętny kot nie widzi tego co znajduje sie bezpośrednio przed jego nosem, ale za to mysz potrafią dostrzec z odległości 35 metrów
 • Koty płci żeńskiej są prawo łapne, a męskie leworęczne

TWOJ KOT MOŻE MIEĆ NA CIEBIE ALERIGIĘ

Zwykle uważamy, że jest odwrotnie, ale nawet jeśli nie jesteś uczulony na koty, Twój kot może być na Ciebie uczulony.

Uważa się, że jeden na 200 kotów ma astmę – a liczba ta stale rośnie wśród kociąt domowych, ponieważ są one częściej narażone na dym papierosowy, kurz, łupież ludzki i pyłki.

cat, kitten, pets

SPADNIE NA CZETRY ŁAPY

Koty moga skakać na wysokość równą pięciokrotności kociego ciała. Równocześnie wbrew przekonaniu koty nie zawsze spadają na cztery łapy.

Koty mają fantastyczne poczucie równowagi, więc potrafią odróżnić „górę” od dołu i odpowiednio dostosować swoje ciało. Jeśli wyczują, że spadają w dół, skręcają swoje elastyczne kręgosłupy w powietrzu, pozwalając im wyprostować się, aby nie spadły na plecy. Dodatkowo koty mogą rozłożyć nogi, aby „skoczyć” w powietrzu.

Ciekawostki o właścicielach kotów domowych

Według ostatnich badań właściciele kotów są w rzeczywistości szczęśliwsi i bardziej zrelaksowani niż ci, którzy w ogóle nie mają żadnych zwierząt domowych.

Koty mogą pomóc w zmniejszeniu stresu — według badań spędzanie czasu z kotem może pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu i obniżeniu ciśnienia krwi.

Posiadanie kota wiąże się z poprawą zdrowia psychicznego, w tym zmniejszeniem lęku i depresji. Jeśli więc szukasz futrzanego przyjaciela, który pomoże Ci poczuć się jak najlepiej, kot może być idealną opcją.

NAJABOGATSZY KOT JEST WIECEJ WARTY NIZ NAJDROŻSZY OBRAZ Z KOTEM

Bogaty brytyjski handlarz antykami, Ben Rea – wielki miłośnik kotów, kochał swojego kota Blackie tak bardzo, że kiedy zmarł w 1988 roku, większość swojego majątku – o łącznej wartości prawie 13 milionów dolarów.

W 2015 roku największy obraz z kotami 178×258 cm został sprzedany na aukcji za ponad 820 000 dolarów. Nazywa się My Wife’s Lovers “kochankowie mojej żony” i przedstawia i koty bogatej filantropki Kate Birdsall Johnson.

KOTY W KSIĘDZE GUINESSA

Pierwszym kotem w kosmosie była francuska kotka Félicette została ona wystrzelona w kosmos 18 października 1963 bezpiecznie dotarł na ziemię po zejściu ze spadochronu. Niemal na pewno ląduje na jej stopach.

Najstarszy kot na świecie ma 31 lat. Średnia długość życia to 12-18 lat.

cat, thick, fat

Największy kot domowy na swiecie to Katy, która mieszkała w Asbest w Rosji ważyła ponad 25 kilo. Kotka rozrosła po po przyjmowaniu hormonów. Zabieg miał niezamierzony efekt uboczny: dramatycznie zwiększył jej apetyt.

Największy koci miot wynosił 19 kociąt

PRZESĄDY ZWIĄZANE Z KOTAMI – CZARNY KOT

Czarne kot to nieszczęście kotowate o ciemnym futrze po raz pierwszy związały się z diabłem podczas w średniowieczu i kiedy pandemia czarnej śmierci spustoszyła Europę w połowie XIV wieku, zabobonni ludzie odpowiedzieli zabijaniem populacji czarnych kotów.

Ludzie w tamtym czasie nie wiedzieli, że robactwo jest nosicielem śmiertelnej choroby i że koty jedzące gryzonie faktycznie pomagały ograniczyć jej rozprzestrzenianie się.

Czarne koty w końcu zaczęły kojarzyć się z czarownicami, ponieważ kobiety oskarżane o praktykowanie czarnej magii często miały koty jako towarzyszy.

Czarne kot jest uważany za zły omen w Stanach Zjednoczonych, ale w Wielkiej Brytanii i Japonii postrzegane jest to znak przynoszący szczęście.

W angielskim regionie Midlands nowe panny młode otrzymują czarne koty, aby pobłogosławić ich małżeństwo, a Japończycy uważają, że czarne koty przynoszą szczęście – szczególnie dla samotnych kobiet.

PIERWSZA WYSTAWA KOTÓW ODBYŁA SIE W 1871 ROKU W LONDYNIE

Pierwsza duża wystawa kotów na świecie odbyła się w londyńskim Crystal Palace w lipcu 1871 roku. Na wystawie wystawiono setki kotów (i dziesiątki ras), a około 200 000 gości uczestniczyło w tym wydarzeniu.

cat, kitten, drink

KOTY A WODA

Podczas gdy większość kotów nie lubi wody ponieważ ich sierść ich nie izoluje od zimna, mówi się, że rasy, w tym turecki van, maine coon i bengalski, lubią kąpać się od czasu do czasu.

KOTY LUBIĄ MAŁE PRZESTRZENIE

Dlaczego koty uwielbiają przytulać się do pudełek? Eksperci od zwierząt uważają, że zamknięte przestrzenie sprawiają, że koty czują się lepiej chronione, bezpieczne i ważne – tak jakby znalazły się z powrotem w łonie matki.

Ponadto spanie w pudełku może pomóc kotu zachować więcej ciepła ciała, dzięki czemu pozostaje przyjemny i przyjemny, a zatem zrelaksowany.

NIE WIEMY DLACZEGO KOTY MIAUCZĄ

Nikt nie wie dokładnie, dlaczego koty miauczą, ale eksperci uważają, że mogą przekazywać swoje wewnętrzne kocię.

Małe koty wydają żałosne odgłosy, aby zwrócić na siebie uwagę matki, ale jako dorosłe koty nie miauczą podczas interakcji z innymi kotami.

Niektórzy eksperci uważają, że koty wydają ponad 100 różnych dźwięków wykorzystują dźwięki, które wydawały jako niemowlęta z ludźmi, aby przekazać swoje emocje i potrzeby fizyczne.

FILMIKI Z KOTAMI SĄ W OBIEGU OD STULECI

Na długo przed tym, jak wszyscy zaczeliśmy oglądać śmieszne filmiki z kotami na internecie, Thomas Edison, wynalazca, sfilmował dwa kociaki „boksujące” w ringu.

Krótki klip utworzony w 1894 roku udowadnia, że ​​ludzie mieli obsesję na punkcie uroczych filmów z kotami już na długo przed pojawieniem się YouTube.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści