Najmniejsze Państwa Świata

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Często myślimy o kraju jako o rozległym obszarze, który zawiera wiele różnych regionów i centrów administracyjnych. Jednak, jak wkrótce się przekonamy, niektóre kraje to zaledwie mała kropka na mapie. Nasza list Najmniejszych Państw na świecie obejmują Starożytne mikropaństwa w Europie Zachodniej jak i małe narody wyspiarskie. Który kraj jest Najmniejsze Państwo na świata.

Spis treści

Przy tak wielu krajach na całym świecie logiczne jest zastanawianie się, które z nich są naprawdę najmniejsze. Spróbuj zgadnąć, a następnie dołącz do nas i poznaj 5 najmniejszych krajów na świecie uporządkowanych według obszaru.

Najmniejsze Państwa na Świecie


Najmniejsze Państwowielkośćludnośćrok założeniajęzyk
1Watykan0,49 km28251929włoski
2Monako2.1 km238,301297francuski
3Republika Nauru21 km210,6701968angielski, nauruański
4Tuvalu26 km211,1921978angielski, tuvaluan
5San Marino61,2 km233,344301włoski
6Królestwo Liechtenstein160, 48 km239,1371866niemiecki
7Republika Wysp Marchalla181 km258,4131986marszalski, angielski, 
8Saint Kitts i Nevis269 km2527151983angielski, kreolski
9Republika Malediwów300 km2360,0001965malediwski
10Republika Malty316 km20.5 milion
maltański, angielski

1. Państwo Watykan


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Watykan0,49 km28251929włoski

Watykan jest nie tylko najmniejszym Państwem na świecie pod względem powierzchni – 44 hektary i liczby ludnosci – mniej niz 1000 osob, ale rownież jedynym Państwem na świecie które w całości zostało wpisane na  Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ma również poważny kulturowy cios. Bazylika Świętego Piotra to arcydzieło baroku, Kaplica Sykstyńska jest wspaniale pomalowana przez Michała Anioła, a Muzea Watykańskie posiadają najbogatszą kolekcję sztuki na świecie.

Watykan - Najmniejsze Państwo Świata
Watykan – Najmniejsze Państwo Świata

Historia Watykanu sięga do IV wieku n.e gdy na grobie św. Piotra cesarz Konstantyn rozpoczął budowę bazyliki. NIe jest to bazylika ktorą teraz podziwiamy w Watykanie. Obecna Bazylika powstała w latach w latach 1506–1626 i jest arcydziełem architektury renesansowej.

Watykan oficjalnie stał się niezależnym Państwem w 1929 roku.

Dziś Watykan jest niezwykle popularnym celem podróży, co pozwala gospodarce kraju funkcjonować prawie wyłącznie na turystyce. Chociaż Watykan liczy mniej niż 1000 mieszkańców, każdego roku stale odwiedza go miliony turystów.

Ciekawostka: Watykan ma swoją pocztę i bankomat gdzie jedym z języków jest łacina

2. Księstwo Monako


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Monako2.1 km238,301297french

Ten mini-stan na Riwierze Francuskiej zajmuje nieco ponad dwa kilometry kwadratowe (i wciąż rośnie dzięki rekultywacji ziemi).

ale obejmuje najgęstszą populację na świecie i zaskakujący wachlarz zabytków, w tym pałac, katedrę, kilka zachwycających ogrodów, doskonałe Muzeum Oceanograficzne i oczywiście jego słynne kasyno.

Monako ma tytuł drugiego najmniejszego państwa i najgęściej zaludnionego kraju na świecie. Został założony w 1297 roku po tym, jak Genueńczycy o imieniu François Grimaldi zdobyli fortecę chroniącą Skałę Monako, która jest strategiczną pozycją wzdłuż wybrzeża kraju. Od tego czasu Monako jest w większości rządzone przez tę samą rodzinę.

Ten mały kraj znany jest z ogromnego bogactwa, a szacuje się, że 30% wszystkich mieszkańców to milionerzy. Ponadto PKB na mieszkańca Monako należy do najwyższych na świecie, praktycznie bez ubóstwa i stopy bezrobocia wynoszącej 0%. Jednak chociaż ludność jest dość zamożna, Monako jest często uważane za jeden z najdroższych krajów do życia ze względu na niewielkie rozmiary i wysoki popyt na mieszkania.

Ciekawostka: Chociaż Monako szczyci się licznymi kasynami, jednakże mieszkańcy Monako nie mają prawa wstępu do kasyna.

3. Republika Nauru


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Republika Nauru21 km210,6701968angielski, nauruański
Nauru

Nauru, dawniej znana jako Pleasant Island, jest trzecim najmniejszym krajem na świecie i najmniejszym krajem wyspiarskim. Nauru jest tak małe, że w całym kraju są tylko dwa hotele! Wyspa znajduje się w pobliżu Tuvalu, na obszarze Oceanu Spokojnego znanym jako Mikronezja.

W latach 70. i 80. XX wieku Nauru szczycił się drugim co do wielkości PKB na świecie dzięki kopalniom fosforanów. Jednak kopalnie zostały ostatecznie wyczerpane, a kraj szybko popadł w tarapaty gospodarcze. Obecnie kraj jest w dużym stopniu uzależniony od wsparcia finansowego Australii.

Ciekawostka: ponieważ Nauru jest częścią Wspólnoty Narodów, królowa Elżbieta odwiedziła tę odległą wyspę podczas swojej wycieczki po Południowym Pacyfiku w 1982 roku.

4. Tuvalu


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Tuvalu26 km211,1921978angielski, tuvaluan

Tuvalu, wcześniej znane jako Wyspy Ellice, to kraj wyspiarski położony mniej więcej w połowie drogi między Hawajami a Australią. Kraj składa się z dziewięciu pojedynczych wysp, z których trzy to wyspy rafowe, a sześć z nich to atole. Ze względu na swoje odległe położenie Tuvalu jest jednym z najmniej odwiedzanych krajów na całym świecie, około 2000 osób rocznie.

Chociaż Tuvalu jest obecnie czwartym najmniejszym krajem na świecie, istnieje ryzyko, że zostanie zanurzony w wyniku podnoszenia się poziomu morza. Wynika to z faktu, że najwyższy punkt w kraju znajduje się zaledwie 15 stóp nad poziomem morza. Mówiono o przeniesieniu ludności na Fidżi lub do Nowej Zelandii, dwóch pobliskich krajów, które utrzymują silne stosunki zagraniczne z Tuvalu, gdyby tak się stało.

Ciekawostka: W Tuvalu nie ma naturalnych rzek ani strumieni, więc woda deszczowa jest zbierana do picia. Tuvalu nie akceptuje kart kredytowych i zamiast tego polega wyłącznie na gotówce!

5. Republika San Marino


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
San Marino61,2 km233,344301włoski

Republika San Marino jest nie tylko trzecim najmniejszym państwen na świecie ale rownież najstarszym suwerennym narodem na świecie. Zostało założone przez kamieniarza św Maryna w 301 roku naszej ery. Dopóki Włochy nie zostały zjednoczone San Marino było jedynm z wielu Włoskich księstw, jednakże ze względu na górzyste położenie San Marino nigdy nie zostało podbite i gdy Włoskie Księstwa się łaczyły San Marino pozostało niezależnym krajem.

San Marino jest jednym z zaledwie trzech krajów na świecie, które są całkowicie otoczone innym krajem, pozostałe dwa to Lesotho w RPA i Watykan we Włoszech.

Ciekawostka: San Marino jest krajem neutralnym podobnie jak Szwajcaria nie uczestniczyło w I jak i w II Wojnie Światowej. Więcej ciekawostek o San Marino

6. Księstwo Liechensteinu


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Królestwo Liechtenstein160, 48 km239,1371866niemiecki

Liechtenstein to mały, śródlądowy kraj w Europie Środkowej, graniczący ze Szwajcarią i Austrią. Uważa się, że Liechtenstein był zamieszkany od 5300 roku pne. Jest to mały kraj o powierzchni zaledwie 62 mil kwadratowych, z populacją około 40k.

Liechtenstein jest jednym z dwoch  krajów podwójnie śródlądowych – czyli otoczonych przez kraje które nie maja dostepu do morza. Drugim takim krajem jest Uzbekistan.

Liechtenstein powstał w 1719 roku, ale podczas wojen napoleońskich był okupowany przez Rosjan i Francuzów. W 1806 r. Stał się suwerennym krajem. W 1815 roku przystąpił do Konfederacji Niemieckiej, ale w 1866 roku kraj uzyskał niepodległość. 

Ciekawostki o Królestwie Liechtensteinu: raz w roku wszyscy obywatele są zapraszani przez władcę na przyjęcie do zamku – więcej o ciekawostek o Liechtensteinie.

7. Republika Wysp Marshalla


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Republika Wysp Marchalla181 km258,4131986 – niepodległość od USAmarszalski, angielski, 

Choć niepodległy, ten kraj na Pacyfiku jest stanem stowarzyszonym z USA, a Ameryka stanowi podstawę jego gospodarki i waluty. Ma ponad tysiąc wysp i 29 atoli koralowych; Atol Bikini stał się niesławny ze względu na testy bomb atomowych.

Wyspy wzięły swoją nazwę od Johna Marshalla, który odwiedził je w 1788 roku. Wyspy wcześniej były znane jako „jolet jen Anij” (dary od Boga)

Wyspy są świetnym miejscem do surfowania, kitesurfingu i wędkarstwa dalekomorskiego.

8. Saint Kitts i Nevis


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Saint Kitts i Nevis269 km2527151983angielski, kreolski

Naród karaibski, nieformalnie znany jako St Kitts i Nevis, jest najmniejszym krajem zachodniej półkuli, a jego głową jest królowa Elżbieta II. Głównymi atrakcjami są urocze plaże chronione przez rafy, uśpione wulkany, takie jak góra Liamuiga i Mount Nevis, surowy las deszczowy, miasta z epoki kolonialnej i wspaniała twierdza Brimstone Hill. Nevis to spokojniejsza wyspa z pięknymi ogrodami botanicznymi.

Ciekawostka o Saint Kitts i Nevis: Kiedy Krzysztof Kolumb odkrył wyspę, nazwał ją na cześć swojego patrona, św. Krzysztofa. Później został skrócony do jego przydomka St. Kitts. Uważano ją za kolonię macierzystą Indii Zachodnich

9. Republika Malediwów


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Republika Malediwów300 km2360,0001965malediwski

Najmniejszy kraj w Azji, zarówno pod względem liczby ludności, jak i obszaru, składa się z rozproszonych wysp na rozległych obszarach Oceanu Indyjskiego.

Malediwy składają się z około 1200 wysp. Około 800 z nich jest nadal niezamieszkanych, 200 wysp jest zamieszkanych, Na wyspach jest około 200 hoteli i ośrodków wypoczynkowych. Pozostałe wyspy są wykorzystywane na lotniska, rolnictwo, pikniki, majątek rządowy, działalność przemysłową, a nawet więzienia! Jej najwyższy naturalny punkt znajduje się 5,1 metra nad falami.

Malediwy były skrzyżowaniem starożytnych szlaków handlowych. Dzisiejsze malediwskie liczne twarze są owocem mieszanki cywilizacyjnej: indyjskiej, afrykańskiej, europejskiej, arabskiej, azjatyckiej…

10. Republika Malty


wielkośćludnośćrok założeniajęzyk
Republika Malty316 km20.5 milion
maltański, angielski

Dziesiąty najmniejszy kraj na świecie jest miejscem gdzie mieszkałam przez dwa lat, i uwierzcie mi powiedzenie ze jak kichniesz na jenym końcu wyspy na drugim końcu ktoś odpowie Ci na zdrowie ma dużo prawdy. 

Archipelag wysp Maltańskich ma dwie główne wyspy (Maltę i Gozo) oraz kilka innych, pozostających pod wpływem wieków dominacji mocarstw śródziemnomorskich.

Malta jest jednym z nielicznych krajów na świecie, w którym ludzie jeżdżą po lewej stronie drogi, odziedziczonej po brytyjskich rządach Malty.

Choć niewielki, szczyci się trzema miejscami światowego dziedzictwa, które należą do najdłuższej historii Europy (m.in. megalitycznych świątyń z 3150 rpne) i okazałej architektury, której kulminacją jest ufortyfikowana stolica epoki renesansu, Valletta.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści