Ciekawostki O Watykanie

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Watykan to najmniejsze państwo na świecie. To miasto-państwo, położone w Rzymie we Włoszech, liczy nieco ponad 800 osób i zajmuje tylko 108 akrów. 

Wielkość Watykanu – najmniejszy kraj

Państwo Watykańskie, otoczone Rzymem we Włoszech, jest siedzibą Kościoła rzymskokatolickiego.

Miasto ma powierzchnię 121 akrów (0,49 km²) i zamieszkuje 800 -1000 osób. To najmniejszy kraj na świecie. Porównujesz jego wielkość do jednej czwartej Central Parku w Nowym Jorku.

Kiedy powstał Watykan?

Państwo Watykańskie zostało utworzone 11 lutego 1929 r. na mocy traktatu laterańskiego między faszystowskimi Włochami Benito Mussoliniego a papieżem Piusem XI po jego rozpadzie wraz z zjednoczeniem Włoch w 1870 r.

Watykan – nazwa państwa 

Watykan otrzymał nazwę od osady etruskiej, Vatica lub Vaticum, znajdującej się w ogólnym obszarze, który Rzymianie nazywali Ager Vaticanus. Oficjalna włoska nazwa tego miasta to Città del Vaticano lub bardziej formalnie Stato Della Citta Del Vatican, co oznacza „Państwo Watykańskie”. Watykan jest znany tak samo jak Stolica Apostolska.

Po raz pierwszy Watykan został wymieniony w 263 r. przez papieża Dionizego, kiedy wymienia je jako Città del Vaticano.

Symbole Watykanu

Herb – Herb Stolicy Apostolskiej to złoty klucz z gałązką oliwną w jednym i trzech srebrnych kluczach, reprezentujących odpowiednio moc zgubienia lub związania na ziemi i w niebie. Watykan ma również swój hymn narodowy i własne znaczki

Monety – Watykan emituje własne monety euro, które są prawnym środkiem płatniczym we Włoszech iw San Marino. Specjalne wydanie ma na sobie portret papieża Franciszka. Pierwszą edycję monet Euro miał papież Jan Paweł II – jeden z najsłynniejszych Polaków.

Narodowe zwierzę – Nie ma oficjalnego narodowego zwierzęcia dla Watykanu; jednak ma nieoficjalny. Zwierzę to biały gołąb, który trzyma w dziobie gałązkę oliwną i symbolizuje pokój.

Narodowy Kwiat Watykanu  – Nie ma również oficjalnego kwiatu narodowego dla Watykanu; jednak niektórzy uważają, że lilie są najodpowiedniejszymi kwiatami, ponieważ oznaczają czystość.

ciekawostki o Watykanie, watykan ciekawostki

Flaga – Flaga Watykanu to podzielona na pół flaga składająca się z żółtego pola po lewej i białego pola po prawej stronie. Na białej połowie flagi widnieją skrzyżowane Klucze Piotra zwieńczone tiarą. Flaga Watykanu oficjalnie obowiązuje od 7 czerwca 1929 r.

Herb Watykanu – Herbem Watykanu są dwa klucze św. Piotra przewiązane czerwonym sznurkiem pod srebrną tiarą.

Język w Watykanie – Watykan jest jedynym krajem na świecie, w którym jednym z języków urzędowych jest łacina. Tak więc martwy język wcale nie jest taki martwy. W Watykanie możesz wypłacić pieniądze z bankomatu, który wyświetla napisy po łacinie.

Obywatele Watykanu

Watykan jest jedynym krajem, którego obywatelstwo nie może urodzić się w Watykanie, ponieważ nie ma tu ani poza jego granicami sali porodowej. Dlatego możesz uzyskać obywatelstwo tylko pracując dla kraju. Obywatelstwo watykańskie mogą uzyskać także członkowie najbliższej rodziny osoby nabywającej obywatelstwo, pod warunkiem, że mieszkają z nią w Watykanie.

Stolica Apostolska wydaje wyłącznie paszporty dyplomatyczne i paszporty służbowe. Obywatelstwo traci się po zakończeniu pracy dla Watykanu.

Wszyscy pracownicy w stanie nie płacą podatków i używają bonów na sklepy wolnocłowe w Watykanie.

Watykan pije najwięcej wina na świecie

Spożycie wina w Watykanie jest najwyższe na mieszkańca. Watykan spożywa najwięcej wina na świecie. Według statystyk z 2014 roku spożycie wina wynosi aż 74 litry na osobę.

Największy Kościół na świecie

Bazylika św. Piotra na Watykanie jest jednym z najsłynniejszych kościołów, a także największym kościołem na świecie.

Historia tej bazyliki jest fascynująca opowieściami o Neronie, który miał w tym miejscu swój pałac, matce Konstantyna I, Helenie, która znalazła krzyż zakopany pod dzisiejszym ołtarzem i wieloma innymi opowieściami.

Nad grobem św. Piotra wybudowano pierwszy kościół, w którym stoi obecna bazylika. Budowę bazyliki rozpoczęto w 150 roku naszej ery za panowania cesarza Klaudiusza.

Pierwszy kościół został zbudowany, ponieważ zgodnie z tradycją miejsce pochówku św. Piotra zostało zapomniane i wymagało upamiętnienia. To jedno z najświętszych miejsc dla katolików!

Konsekrowano ją w 1626 roku. Budowa ogromnej bazyliki rozpoczęła się za papieża Juliusza II w 150i, a zakończyła za panowania jego następcy, papieża Klemensa XI (1700-1721). Projekt był nadzorowany przez kolejnych architektów, w tym Bramante i Michała Anioła. Ufundowano ją poprzez sprzedaż odpustów, które były przyznawane tym, którzy wnosili pieniądze na koszty budowy, aby uzyskać przebaczenie grzechów. Kościół stał się symbolem kontrreformacji i został konsekrowany w 1626 r.

Bazylika św. Piotra została zaprojektowana w taki sposób, że wygląda na wyższą niż jej rzeczywista wysokość 134 metrów nad ziemią – był to celowy wybór projektowy architekta Bramante, który chciał zbudować imponującą strukturę, która przyćmiewa i zdominuje inne rzymskie Budynki.

Największe muzeum

Papież Juliusz II założył Muzeum Watykańskie w XVI wieku.

Muzeum Watykańskie składa się z 54 muzeów, z których ostatnim jest Kaplica Sykstyńska z sufitem ozdobionym przez Michała Anioła i Stanze della Segnatura ozdobionym przez Rafaela.

Muzea Watykańskie są domem dla najobszerniejszej na świecie kolekcji dzieł sztuki o długości ponad 14 kilometrów, która może owinąć się cztery i pół razy wokół murów Watykanu.

Muzea Watykańskie to seria 1400 pokoi, kaplic i galerii, które tworzą dawne skrzydła Pałacu Watykańskiego. Muzeum Watykańskie jest 5-tym największym muzeum na świecie.

Jedyny Kraj który jest w całości zabytkiem UNESCO 

Kraj UNESCO Watykan jest jedynym krajem w pełni wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wykaz obejmuje zarówno miasto Watykan, jak i posiadłości eksterytorialne w Rzymie, tj. Bazylika Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa w 1984 roku

Gwardia Szwajcarska

Gwardia Szwajcarska jest najmniejszą i najstarszą armią na świecie. Szacuje się, że została założona w 1460 roku. Pierwotnie je zadaniem była ochrona papieża Juliusza II przed wszelkimi wrogami lub napastnikami Kościoła. Obejmowało to bycie uzbrojonym i gotowym do bitwy w mgnieniu oka. Ponadto służyli jako ochroniarze papieża za papieża Aleksandra VI (1492-150), Leona X (1513-21) i Klemensa VII (1523-34).

W czasach współczesnych misją Gwardii Szwajcarskiej jest ochrona Stolicy Apostolskiej przed atakiem terrorystycznym. Straż chroni również inne osoby, jeśli są one wysokiej rangi, takie jak głowy państw odwiedzające Watykan. Przeszli szkolenie antyterrorystyczne, a strażnicy są wyposażeni w broń strzelecką.

Aby stać się częścią Gwardii Szwajcarskiej, musisz być obywatelem Szwajcarii, przynajmniej w wieku 20 lat i sprawny fizycznie. Gwardia Szwajcarska może wyjść za mąż, a ich żony to nieliczne obywatelki Watykanu.

Jan Paweł II przed laty żartował, że mieszka w najbardziej zmilitaryzowanym kraju świata. Mniej więcej co dziesiąty obywatel Watykanu jest członkiem Gwardii Szwajcarskiej.

Turystyka w Watykanie

Turystyka w Watykanie jest zarządzana przez Biuro Turystyki i Kultury Państwa.

Liczba mieszkańców Watykanu to tylko około 800. Jednak papieskie audiencje, święte świątynie i wizyty znanych osobistości sprawiają, że przyjeżdża tu wielu turystów – zwykle ponad 5,5 miliona rocznie. To właśnie w Watykanie na stałe zamieszkuje największa liczba turystów przypadających na osobę.

Ponieważ Watykan nie ma wpływów z podatków, 90 procent swoich dochodów uzyskuje z opłat za muzea, sprzedaży pamiątek i darowizn od wiernych.

Najkrótsze tory kolejowe na świecie

Watykan jest także domem dla prawdopodobnie najkrótszej linii kolejowej na świecie, według standardów Rekordu Guinnessa. Pociąg jeździ po 400-metrowym torze i ma dwie stacje: po jednej na każdym jego końcu. Tory kolejowe i dworzec powstały za pontyfikatu papieża Piusa XI.

Passetto di Borgo

„Passetto di Borgo” to zadaszony ufortyfikowany korytarz łączący Watykan z papieską rezydencją w Castel Gandolfo. Korytarz ma prawie kilometr długości i zapewnił ucieczkę papieżowi Klemensowi VII w 1527 r., kiedy cesarz Karol V najechał Watykan i zamordował większość księży i ​​zakonnic.

Różne fakty o Watykanie

  • Watykan prowadzi badania astronomiczne w Arizonie w USA, gdzie Watykan posiada dział astronomii i obsługuje jeden z największych teleskopów na świecie – Watykański Teleskop Zaawansowanej Technologii.
  • Watykan ma własną pocztę, system telefoniczny, media, a nawet bankomat z napisami po łacinie.
  • Watykan dodał 7000 diod LED, aby oświetlić 6000 metrów kwadratowych sufitu Kaplicy Sykstyńskiej.
  • Włosi, zamiast płacić włoskiemu rządowi, mogą przekazać 8% swoich podatków Watykanowi.
  • Rezydencja Papieża nazywana jest Pałacem Apostolskim (Palazzo Apostolico) i posiada ponad 1400 pokoi.
  • Watykan ma narodową drużynę piłkarską.

Ciekawostki o Watykanie – podsumowanie

Jeśli szukasz ciekawszego miejsca do odwiedzenia, dlaczego nie wybrać się do najmniejszego Państwa na świecie. Watykan ma bogatą historię i kulturę. Daje też wytchnienie od tłumów turystów na ulicach Włoch. 

Mamy nadzieję, że ten post pomógł Wam poznać jeszcze jedno miejsce, które warto odwiedzić!

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści