Z czego słynie Francja – Ciekawostki o Francji

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Od malowniczych wiosek i światowej sławy kuchni po najnowsze trendy w modzie i bogatą historię, Francja od dawna fascynuje podróżników z całego świata. Ale jest wiele rzeczy w tym kraju, o których nawet najbardziej zagorzały frankofil może nie wiedzieć. Oto tylko kilka najciekawszych ciekawostek o Francji:

Spis treści

Geograficzne Ciekawostki o Francji 

Rozmiar – Z ponad pół miliona kilometrów kwadratowych terytorium, Francja jest drugim co do wielkości krajem w Europie poza Rosją. Jedyną większą jest Ukraina, daleko na wschód. Francja jest największym krajem w Unii Europejskiej.

Rzeki we Francji

Oprócz paryskiej Sekwany, Francja ma jedne z najbardziej znanych nazw rzek na świecie, w tym Rodan i Loara, które rozsławiły winnice położone w ich dolinach. Większość francuskich rzek płynie na zachód do Atlantyku, ale inne, w tym Sekwana, płyną na północ do Kanału La Manche, Rodan płynie na południe do Morza Śródziemnego, a Ren płynie na północ wzdłuż granicy z Niemcami, by ostatecznie spotkać się z Morzem Północnym w Rotterdamie.

Góry we Francji

Chociaż znaczna część Francji jest płaska, słynie również z gór – We Francji znajduje się Mont Blanc, który z wysokością 4800 m jest najwyższą górą w nierosyjskiej Europie i stoi we francuskich Alpach na granicy z Włochami.

Pireneje, kolejny z wielkich pasm górskich Europy, rozciągają się między Francją a Hiszpanią, a ich szczyty sięgają prawie 3500 m.

Ale jeśli chodzi o wielkość, Masyw Centralny obejmuje ponad 15% powierzchni Francji. Ten ogromny kawał skał, w większości granitowych i metamorficznych, uniesiony w miarę przesuwania się płyt tektonicznych pod Alpami i Pirenejami, tworzy rozległy, pochylony płaskowyż. Znaczna część płaskowyżu Masywu Centralnego jest tak wysoka lub wyższa niż najwyższe szczyty na Wyspach Brytyjskich (około 1300 m).   

Fakty o Francji 7

Fakty o górach we Francji – Mont Blanc to najwyższa góra w Europie

Granice Francji

Francja ma granice lądowe z ośmioma krajami. Kraje graniczące z Francją to Belgia, Niemcy, Luksemburg, Szwajcaria, Włochy, Monako, Andora i Hiszpania. Najdłuższa granica jest wspólna z Hiszpanią, a najkrótsza z Monako.

Czy wiesz, ile stref czasowych jest we Francji?

Francja ma różne terytoria zamorskie, co oznacza, że ​​na terytorium Francji jest 12 różnych stref czasowych, więcej niż ma jakikolwiek inny kraj na świecie.

Fakty o Francji 8

Francja – naród, jego język i symbole

Flaga francuska jest znana jako Tricolor ze względu na trzy paski w kolorze niebieskim, białym i czerwonym. Została stworzona podczas rewolucji francuskiej w 1794 roku, chociaż w latach 1814-1830 oficjalna flaga Narodu Francuskiego była zwykłą białą flagą bez żadnego koloru ani symboli. 

Francja jest czasami nazywana „sześciokątem” ze względu na swoje ogólne przybliżenie do sześciobocznego kształtu.

Nazwa „Francja” pochodzi od germańskiego plemienia franków „Frank”, co oznacza „wolny”. Nie jest jasne, dlaczego tak jest – być może ma to związek ze starożytnymi systemami feudalnymi lub podatkowymi.

Galijskim symbolem Francji od czasów rewolucji francuskiej jest kogut. Dawniej był przedstawiany na francuskich monetach i znaczkach. 

Europejska Francja jest administracyjnie podzielona na 13 Regionów .

Francuskie terytoria zamorskie zajmują prawie 20% ziem francuskich. Oprócz Terytorium Francuskiego na Antarktydzie, pozostałości francuskiego imperium zamorskiego istnieją na całym świecie.

W pewnym momencie historii jego imperium. Francja kontrolowała 8% ziemi na świecie. Francja rządziła tak dużym imperium, że dziś 26 krajów świętuje niepodległość od Francji.

Francuskie święto narodowe, 14 lipca, świętuje Rewolucję Francuską, kiedy zwykli ludzie zrzucili miażdżącą dominację ich królewskiej arystokracji, reprezentowanej przez słynny bezduszny cytat Marii Antoniny, w odpowiedzi na powiedzenie chłopom, że nie mają chleba do jedzenia: „W takim razie pozwól jedzą ciasto”

Z Rewolucji wywodzi się również słynne francuskie hasło narodowe „Wolność, równość i braterstwo” ( Liberté, égalité, fraternité   – liberty równości fraternity) jest narodowym mottem Francji

Język Francuski

Francuski jest językiem urzędowym nie tylko we Francji ale również w 29 krajach świata. Francuski jest również jednym z oficjalnych języków NATO, ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Czystość języka Francuskiego. Académie Française została utworzona w 1635 roku, aby zachować czystość języka francuskiego w obliczu wpływów włoskich, ale obecnie poświęca swój czas na obronę francuskiego przed współczesnym amerykańskim angielskim.

Francuzi są prawie jedynym narodem, który odrzuca słowo „komputer” lub „cyfrowy”, preferując „ordinateur” i „numerique”. Jednak „le weekend” i „le bifteck” (befsztyk) zadomowiły

Fakty o Francji 9

Przeczytaj o ciekawych zabytkach we Francji

Krótka historia Francji

Krótka historia Francji: W latach 700 – 500 pne Galowie celtyccy przybyli do tego, co teraz nazywamy Francją. W latach 58 – 50 pne Galowie zostali pokonani przez Rzymian pod wodzą Juliusza Cezara. Francja pozostała częścią Cesarstwa Rzymskiego do 476 r. n.e. (z wyjątkiem oczywiście małego obszaru, na którym mieszkał Asterix)

Od czasu uzyskania niepodległości od Cesarstwa Rzymskiego, Francja była królestwem przez ponad 13 wieków (przerwane przez brytyjskie najazdy podczas wojny stuletniej, w szczególności przez Henryka V w Agincourt ) aż do szturmu na więzienie Bastylii w czasie rewolucji francuskiej w 1789 roku. Republika Francuska stała się potęgą cesarską kierowaną przez Napoleona na początku XIX wieku. W XX wieku Francja była najbardziej znana na całym świecie, a zwłaszcza w USA, z doskonałego jedzenia, wina i wyczucia stylu.

Siedziba Kościoła Katolickiego – W mieście Awinion stoi pałac, który przez większość XVIII wieku był niegdyś zajmowany przez (francuskich) papieży.

Nowoczesna polityka francuska

We Francji prezydenta wybierają ludzie w wyborach publicznych co pięć lat i mianuje premiera

Prezydent Francji Emmanuel Macron został najmłodszym prezydentem Francji w 2017 roku w wieku 39 lat. Jest najmłodszą głową państwa od czasów Napoleona Bonaparte

Jedną z najbardziej znanych twarzy XX wieku był prezydent Charles DeGaulle , generał wojskowy, który poprowadził Wolnych Francuzów przeciwko nazistom podczas II wojny światowej. De Gaulle przepisał konstytucję narodową, a później jako prezydent utworzył początek wspólnego rynku europejskiego z Niemcami w 1957 roku. DeGaulle początkowo sprzeciwiał się propozycji Wielkiej Brytanii, aby przystąpić do nowego wspólnego rynku (później znanego jako WE, a następnie UE), ale ostatecznie w 1973 roku Brytyjczykom pozwolono dołączyć – tylko po to, by ponownie opuścić czterdzieści siedem lat później. 

Dumna ze swojej republikańskiej tradycji równości, Francja zawsze była jednym z najwyższych krajów na świecie pod względem wydatków rządowych na programy socjalne jako procent PKB. Pod tym względem zwykle wyprzedza swoich rywali z Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec.

Fakty o francuskim jedzeniu i napojach

Francuzi są tak znani z jakości produkcji i przygotowania żywności, że proste francuskie słowo oznaczające „kuchnię” (cusine) oznaczać typowe potrawy i ich przygotowanie dla każdego narodu. „ Francuska Gastronomia ” została wpisana na swoją światową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Francuski ser

Czy wiesz, że w kraju produkuje się ponad 1000 odmian sera? sklasyfikowanych w około 400 rodzajach pogrupowanych w osiem rodzin – „les huit familles de fromage”.

Francuskie wino

Francuskie wina są tradycyjnie nazywane według regionu, w którym są uprawiane, a nie odmiany winogron, na przykład Chablis to region w północnej Burgundii, który wytwarza charakterystyczne białe wino z winogron Chardonnay, przy użyciu nieco innej metody niż ta stosowana w przypadku tego samego winogrona w innych obszarach.

Francuzi wypijają dziennie ponad dziesięć miliardów kieliszków wina i konsumują około 500 milionów ślimaków rocznie. 

Szampan

Najbardziej znaną i ściśle kontrolowaną nazwą wina regionalnego jest szampan . Wino musujące opatrzone tym słowem na etykiecie może być produkowane wyłącznie w wyznaczonym regionie o tej samej nazwie.

Dieta francuska

Pomimo reputacji Francji jako kulinarnej mekki i wysokiego udziału tłuszczu i oleju w typowej diecie, francuscy mężczyźni mają najniższy odsetek otyłości w Europie. Sugeruje się, że dzieje się tak dlatego, że kwas w czerwonym winie pomaga rozkładać tłuszcz w diecie.

 Francja słynie z pól lawendy

Fakty o turystyce we Francji

Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Francja przyjęła w 2013 r. 84 miliony turystów zagranicznych. Pomimo obecnej sytuacji Francuzi pracują nad zwiększeniem rocznej liczby do 100 milionów przyjeżdżających turystów do końca 2030 r. 

Głównymi atrakcjami Francji są Paryż i Disneyland, ale także Riwiera Francuska, Alzacja i Cote D’Or przyciągają miłośników słońca, smakoszy i miłośników wina, nie wspominając o alpejskich kurortach narciarskich w sezonie zimowym.

zachodniej francji znajduje się

Francja ma 28 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Należą do nich miejsca prehistoryczne, pięknie zachowane rzymskie budowle i mosty, średniowieczne zamki, gotyckie katedry i naturalne krajobrazy.  

Fakty o Paryżu i jego zabytkach

Stolicą Francji jest Paryż. Był on znany od czasów rzymskich jako „Lutetia”. 

Wieża Eiffla zaprojektowana przez Gustave’a Eiffla. Została skonstrułowana w 1889 roku jako tymczasowa rzeźba inżynierska na Wystawę Stulecia w 1889 roku w setną rocznicę rewolucji francuskiej. Miał stać tylko 20 lat, po czym miała zostać rozebrana. Jego popularność uniemożliwiła jej usunięcie, a teraz jest jest najbardziej znanym francuskim zabytkiem i jednym z najbardziej rozpoznawalnych europejskich zabytków .

Luwr w Paryżu jest niezmiennie najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie i największym muzeum na świecie . Rocznie przez ich drzwi przechodzi ponad 9 milionów odwiedzających.

Każde z 480 000 „publicznych” drzew Paryża jest oficjalnie zarejestrowane. Nie obejmuje to kolejnych 100 000 drzew na ulicach publicznych i kolejnych 70 000 w parkach, ogrodach i cmentarzach.

Jeden z najstarszych uniwersytetów w Paryżu, Sorbona, został założony w 1257 roku. Stał się tak znany na całym świecie, że rozszerzył się ze swojej pierwotnej lokalizacji na lewym brzegu rzeki do 13 kampusów. 

Najstarszy most w Paryżu nosi nazwę „Pont Neuf”, co tłumaczy się jako „nowy most” – dokładnie tak, jak został nazwany ponad 400 lat temu.

Statua Wolności w Nowym Jorku została podarowana Ameryce jako symbol przyjażni między oboma narodami, zawartą podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

Znani Francuzi

Jean Nico był francuskim lekarzem i dyplomatą w połowie XVII wieku. Jako pierwszy przywiózł tytoń do Francji z darami dla królowej, wyjaśniając jego właściwości lecznicze. Wiek później Linneusz nazwał po nim rodzaj tytoniu Nicotiana i stąd Nico nadał swoje imię narkotykowi nikotyna.

Napoleon nie był taki niski. Jego wzrost wynosił 62 przedmetryczne francuskie cale, które były dłuższe niż współczesne brytyjskie i amerykańskie cale. Biorąc pod uwagę inny system pomiarowy, miał około 1,7 m – zaledwie ułamek poniżej typowego męskiego wzrostu swoich czasów. Napoleon został przedstawiony jako krótki przez brytyjskiego rysownika politycznego Jamesa Gillraya i obraz utknął. Napoleon powiedział kiedyś, że karykatury Gillraya „zrobiły więcej niż wszystkie armie Europy, aby mnie zniszczyć”.

Louis Pasteur był francuskim naukowcem, który wynalazł proces pasteryzacji, aby zapobiec rozwojowi drobnoustrojów i konserwować produkty spożywcze, takie jak mleko. 

Św. Joanna d’Arc , młoda Francuzka, która twierdziła, że ​​jest kierowana boskim głosem i która prowadziła francuskie wojska przez terytorium okupowane przez Anglię, została kanonizowana przez papieża w 1920 r. 

Francuzi zdobyli 14 nagród nobla w dziedzinie literatury. Sławni pisarze to Albert Camus, Jean-Paul Sartre i Claude Simon

Król Francji Ludwik Antoni Burbon panował najkrócej w historii: 20 minut w 1830 roku. Jego ojciec abdykował z tronu, a Ludwik poszedł za nim, abdykując na rzecz swego siostrzeńca, Henryka V, który rządził przez całe siedem dni.

Francuskie wynalazki

Couture Style – szczególnie w świecie anglojęzycznym Francja reprezentuje awangardę nowoczesnego projektowania odzieży. Słowo „awangarda” jest oczywiście francuskie i jest reprezentowane przez pokazy paryskiego tygodnia mody odbywające się co dwa lata.

Pomysł na odzież „dżinsową” narodził się we Francji. Pod wpływem paryskiego stylu, dżinsowe ubrania Levi Straussa, pierwotnie stworzone jako ciężkie ubrania robocze dla kalifornijskich górników złota, zostały na nowo wymyślone jako francuski szyk i zaadaptowane jako designerskie dżinsy przez każdy dom mody w Europie.

Gilotyna – Francuz, chirurg Joseph Ignace Guillotina wynalazł gilotynę. We Francji pod gilotyną zginęło około 15 tys ludzi; między innymi król Ludwik XVI, Maksymilian Robespierre, królowa Maria Antonina Austriaczka.

Francuzi są odpowiedzialni za stworzenie metrycznego systemu wag i miar w 1793 r. Obecnie nazywany Systemem Międzynarodowym, jest on używany prawie wszędzie poza Stanami Zjednoczonymi.

Francja była pierwszym krajem, który wprowadził tablice rejestracyjne pojazdu silnikowego na mocy rozporządzenia policji paryskiej w 1893 r.

Przeszczepy – Pierwszy na świecie przeszczep sztucznego serca i pierwszy przeszczep twarzy odbyły się w szpitalu w Paryżu

Aparat w telefonie – W ostatnich latach pojawił się jeden szczególny słynny francuski wynalazek, a mianowicie aparat w telefonie komórkowym. Został stworzony w szpitalnej sali przez Philippe’a Kahna w 1997 roku, aby mógł publikować w Internecie zdjęcia z narodzin swojej córki.

Dziwne ciekawostki o Francji

We Francji robienie zdjęć policjantom lub ich pojazdom jest nielegalne, nie mogą nawet pojawić się w tle

Przez 214 lat noszenie spodni przez Francuzki było nielegalne, dopóki prawo nie zostało zniesione w 2012 r. Rok później Francja zalegalizowała małżeństwa osób tej samej płci.

Ziemniaki były nielegalne we Francji przez 24 lata. W 1748 roku parlament francuski zabronił uprawy ziemniaka, ponieważ uważano, że powoduje on trąd. Prawo to obowiązywało do 1772 roku. 

Ustawa z 1910 roku we Francji zabrania parom całowania się na peronach kolejowych. Cel? Aby uniknąć opóźnionych wyjazdów. 

W XVII wieku we Francji uważano za przestępstwo, jeśli mężczyzna nie był w stanie uzyskać erekcji, a to wystarczyło, aby kobieta wystąpiła o rozwód. Jeśli zamężna kobieta oskarżała męża o impotencję, musiał udowodnić coś przeciwnego przed panelem ekspertów. Jeśli mu się nie udało, co było, co zrozumiałe, dość powszechne, mężczyzna mógł również zażądać drugiej szansy, odbywszy stosunek z żoną przed sędzią. Prawo zostało wygnane w 1677 roku.

We Francji jest prawo pozwalające Francuzom poślubić zmarłą osobę. Małżeństwo musi zostać zatwierdzone przez prezydenta Francji, na podstawie dowodów, że propozycja została złożona i zaakceptowana przed śmiercią zmarłego partnera.

Fakty o Tour the France

Tour de France – znany również jako La Grande Boucle lub Le Tour – wieloetapowy, trzytygodniowy wyścig szosowy, organizowany cyklicznie we Francji – a często także w krajach sąsiednich. Wyścig kolarski Tour de France ma już ponad 100-letnią historię.

Dziwne Ciekawostki o Francji

Francuski pisarz Marcel Proust jest rekordzistą w kategorii najdłuższej powieści w języku francuskim , jaką kiedykolwiek napisano. „Pamięć przeszłości” ma ponad 3000 stron. Jest w 13 tomach i obejmuje tysiące postaci.

Condom to nazwa miasta na południu Francji – kiedyś było tam muzeum prezerwatyw, które zostało zamknięte z powodu braku popularności.

Automaty z prezerwatywami można znaleźć w prawie 90% szkół średnich we Francji.

We Francji nazywanie świni „Napoleon” jest nielegalne.  

Punkt Zero jest oznaczony brązową gwiazdą na chodniku w pobliżu katedry Notre Dame w Paryżu. Jest to punkt, od którego mierzy się długość wszystkich francuskich dróg.

Armia francuska jako pierwsza zastosowała kamuflaż. Podczas I wojny światowej artyści malowali pojazdy i sprzęt, aby wtopić się w ich środowisko.

Z ponad 30 000, Francja ma ponad połowę rond na świecie. 

W czasie II wojny światowej meczet w Paryżu chronił francuskich Żydów przed nazistami, dostarczając im muzułmańskie karty identyfikacyjne.

Najstarszą osobą na świecie była (według Księgi Rekordów Guinnessa) Francuzka, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 i 164 dni

Francja przeszła do historii w 2016 roku, zakazując supermarketom wyrzucania niesprzedanych artykułów spożywczych. Te sklepy są teraz zobowiązane do przekazywania żywności organizacjom charytatywnym i bankom żywności.

Rząd francuski ustanowił Medal Francuskiej Rodziny – są tomedale dla rodziców, którzy dobrze wychowują swoje dzieci

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści