Z czego słynie Wiedeń? Wiedeń Ciekawostki

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Czy wiesz, z czego słynie Wiedeń? Jeśli odpowiedziałeś cesarskie pałace i kawiarnie i odsiecz Wiedeńska to masz rację!, ale o Wiedniu jest więcej ciekawostek

Spis treści

Wiedeń

Wiedeń – stolica Austrii, jest największym miastem Austrii jednym z najpiękniejszych miast europejskich i szóstym co do wielkości miastem w Unii Europejskiej pod względem ludności mieszkającej w granicach miasta. 

Wiedeń od dawna jest centrum europejskiej polityki, sztuki i kultury. Miasto jest również domem dla około 7% ludności Austrii i jednej trzeciej studentów studiów stacjonarnych.

Lokalizacja Wiednia

Wiedeń znajduje się w północno-wschodniej Austrii w Basenie Wiedeńskim. Pasmo górskie Lasu Wiedeńskiego otacza miasto od północy i wschodu, a od południa i zachodu rzeka Dunaj – druga pod względem długości rzeka w Europie .

Miasto jest przecięte Dunajem, z Innere Stadt – lub „Wewnętrznym Miastem” położonym na wschodnim brzegu i dzielnicami Leopoldstadt i Brigittenau na zachodnim brzegu.

Wiedeń znajduje się około 50 kilometrów (30 mil) od słowackiej stolicy Bratysławy. To sprawia, że ​​te dwa miasta są najbliższą parą stolic na świecie.

Krótka historia Wiednia

Okolice Wiednia były zamieszkane od okresu paleolitu, następnie przez Ilirów, Celtów i Cesarstwo Rzymskie. 

Rzymianie nazywali miasto Vindobona i w 15 pne ufortyfikowali je jako posterunek graniczny, aby strzec Cesarstwa Rzymskiego przed plemionami germańskimi.

Po epoce rzymskiej Wiedeń był rządzony przez dynastię Babenbergów, a następnie Habsburgów, którzy panowali przez ponad 600 lat. W okresie renesansu miasto rozwinęło się w ważny ośrodek handlowy. Jednak w 1679 r. miasto nawiedziła dżuma, która zabiła prawie jedną trzecią jego mieszkańców. 

Siły tureckie dwukrotnie oblegały Wiedeń, raz w 1683 r. pod dowództwem wielkiego wezyra Kara Mustafy, który został odparty z pomocą Polski pod dowództwem Jana III Sobieskiego, jednego z najsłynniejszych polskich królów. W 1716 r. Turcy pod wodzą Sulejmana II próbowali ponownie, ale po raz kolejny nie udało się przejąć kontroli nad Austrią.

W XIX wieku Wiedeń stał się stolicą Cesarstwa Austriackiego, a później wspólną z Budapesztem stolicą Cesarstwa Austro-Węgier. Był to czas największego rozwoju Wiednia.

Niepotrzebne już do obrony wewnętrzne mury obronne Wiednia zostały zburzone w 1857 r., a rowy zasypano i zastąpiono Ringstrasse. Z biegiem lat wzdłuż alei miasta pojawiły się okazałe budynki użyteczności publicznej i parki. Stare obiekty zostały wyburzone i wybudowano nowe wraz z nowoczesną infrastrukturą zapewniającą lepsze zaopatrzenie w wodę pitną, gaz i energię elektryczną oraz kolejną nową obwodnicę. Populacja szybko rosła wraz z kwitnącą gospodarką i rozwojem przedmieść. 

Po II wojnie światowej Wiedeń został podzielony na cztery części okupowane przez Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone, Związek Radziecki i Francję, ale segregacja ta zakończyła się po podpisaniu traktatu państwowego w Austrii w 1955 r., a Wiedeń ponownie stał się stolicą Austrii.

Atrakcje Wiednia

Historyczne centrum Wiednia pełne jest wspaniałych budynków, w tym Pałacu Hofburg, Ratusza Wiedeńskiego (ratusza), Katedry św. Szczepana i barokowych pałaców.

Katedra św Szczepana

Gotycka Katedra św. Szczepana jest kościołem macierzystym Archidiecezji Rzymskokatolickiej w Wiedniu.

Ta wspaniała katedra stała 700 lat temu na straży miasta a teraz jest uważana za jeden z najważniejszych zabytków kraju.

Hofburg Palace

Pałac Hofburg Obecnie służy jako oficjalna rezydencja prezydenta Austrii, a także mieści biura rządowe i ministerstwa spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych i obrony. Pałac został pierwotnie zbudowany w XIII wieku jako twierdza dla rządzącej dynastii Habsburgów, a przez wieki był rozbudowywany i odnawiany, aby stać się jednym z największych i najbogatszych pałaców w historii Europy.

Muzea w Wiedniu

Miasto jest także domem dla wielu znanych muzeów – większość z nich znajduje się w Museum Quater, w tym Kunsthistorisches Museum i Wiedeńskie Muzeum Sztuki. Bardzo nam się podobało Muzeum Historii Naturalnej.

Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Pałac Schönbrunn – dawny pałac cesarski

Pałac Schonbrunn został zbudowany w XVII wieku jako letnia rezydencja rodziny Habsburgów. W 1713 roku cesarzowa Maria Teresa przeniosła dwór do Schönbrunn i rozpoczęła gruntowną renowację pałacu, w dużej mierze w bujnym stylu rokoko.

W 1792 roku cesarz Franciszek II przeniósł dwór cesarski z Schönbrunn do pałacu Hofburg w Wiedniu, jednak pałac Schönbrunn pozostał królewską rezydencją do 1918 roku, kiedy to cesarz Karol I abdykował po zakończeniu I wojny światowej

Pałac jest obecnie muzeum i jest najczęściej odwiedzanych zabytków architektury

Zentralfriedhof – Cmentarz centralny

Zentralfriedhof to jeden z największych cmentarzy w Europie. Jest tam ponad 3 miliony grobów. Spoczywa tu wielu słynnych austriaków – rodzina Strauss, Beethoven, Schubert.

Wiedeń – pseudonimy

Stolica Austrii ma wiele pseudonimów .

Miasto marzeń

Miasto snów lub „Miasto marzeń” nosi imię Zygmunta Freuda – założyciela psychologii, który mieszkał i pracował w Wiedniu. Wraz z Freudem Wiedeń stał się miejscem narodzin psychoterapii i interpretacji snów. W domu, w którym mieszkał, znajduje się muzeum poświęcone Freudowi.

Światowa Stolica Muzyki

Wiedeń od wieków uważany jest za wiodące europejskie miasto muzyki. W centrum znajduje się dziesiątki sal koncertowych, muzeów i szkół poświęconych muzyce. Wiedeń był także domem dla najbardziej znanych kompozytorów świata, w tym Wolfganga Amadeusza Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Josepha Haydna, Franza Schuberta, Johanna Straussa i Johannesa Brahmsa.

Stolica Wina

Stolicę Austrii określamy czasami jako „Stolica Wina”, ponieważ jest domem dla wielu winnic. W rzeczywistości w granicach miasta znajduje się około 400 winnic!. Wszystkie lokalne wina są dostępne do natychmiastowego spożycia w miejskich Heurigers (Tawerna)

Najstarsze działające zoo na świecie

Wiedeń ma najstarsze zoo na świecie, Tiergarten Schönbrunn. W 1752 roku cesarz Józef I wydał zgodę na założenie cesarskiej menażerii w pałacu Schonbrunn.

Dziś Zoo nadal uważane jest za jedno z największych ogrodów zoologicznych na świecie , z 1700 zwierzętami reprezentującymi 300 gatunków na obszarze 15 hektarów.

Wiener Riesenrad – najstarszy na świecie działający diabelski młyn.

Słynna atrakcja turystyczna Wiednia, Wien Riesenrad, została zbudowana w 1897 roku i jest jednym z najstarszych działających dziś diabelskich młynów. Najstarszy na świecie Park rozrywki Wurstelprater jest ulubioną atrakcją dla odwiedzających Wiedeń. Wiele osób postrzega go jako ikonę miasta.

Wiener Riesenrad był najwyższym diabelskim młynem od 1920 do 1985 roku Choć nie jest już największym na świecie, oferuje wspaniałe widoki na panoramę Wiednia.

Fakty na temat żywności pochodzącej z Wiednia

  • Croissant lub austriackie ciasto zwane kipferl – Czy wiesz, że słynne francuskie ciasto – croissant – pochodzi z Wiednia? Mówi się, że wiedeńscy piekarze po zwycistwie nad Turkami (1683 – Odsiecz Wiednia) zaczęli wypiekać ciasta w kształcie tureckiego półksiężyca, aby uczcić zwycięstwo Austrii nad oblegającymi Turkami.
  • Tort Sachera – Słynne ciasto czekoladowo-morelowe, Sachertorte, zostało stworzone przez Franza Sachera dla księcia Wenzela von Metternich w Wiedniu w 1832 roku.
  • Sznycel – Wiener Schnitzel to danie z cielęciny, która jest roztarta na płasko, panierowana i smażona. Jest uważany za narodową potrawę Austrii.
  • Polska ma swoją własną wersję – kotlet schabowy, choć robi się go z wieprzowiny zamiast cielęciny.
  • Wiener czy Frankfurter? Historia mówi, że parówka została wynaleziona przez niesławnego rzeźnika pracującego we Frankfurcie, ale pochodzącego z Wiednia. Oba miasta próbowały go wyprzeć. W Wiedniu kiełbasa znana jest jako „Frankfurt”, a we Frankfurcie pod nazwą „Wiener”.

Wiedeńska Kawa

Kawa – Kawa jest ważną częścią kultury miasta, a liczne kawiarnie są odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Wiedeńskie kawiarnie znane są nie tylko z kawy, ale oczywiście z wiedeńskich wypieków. Niektóre z najbardziej znanych kawiarni w Wiedniu to Cafe Central, Demel i Gerstner.

Oryginalne wiedeńskie kule śnieżne

Wiedeń słynie na całym świecie z pięknych kul śnieżnych. Te delikatne szklane kule często przedstawiają punkty orientacyjne miasta lub sceny historyczne i są popularną pamiątką dla turystów. Pierwsza kula śnieżna przedstawiała Bazylikę Mariazell i została wykonana przez rodzinę Perzy, którzy później w 1905 roku otworzyli Original Vienna Snow Globe Shop, który nadal działa. 

Wiedeń jest siedzibą jedynego na świecie Muzeum Snow Globe, które znajduje się na Starym Mieście. Tutaj odwiedzający mogą zobaczyć kolekcję ponad 3000 kul śnieżnych z całego świata.

Kto nazwał Wiedeń domem? Znani ludzie z Wiednia

Wiedeń był domem nie tylko wielu znanych kompozytorów, w tym Mozarta, Beethovena, Schuberta i Haydna, ale także artystów takich jak Gustav Klimt, Egon Schiele czy Oskar Kokoschka.

Zygmunt Freud urodził się w Wiedniu w 1856 roku i dorastał w Leopoldstadt, drugiej dzielnicy Wiednia.

Bale Wiedeńskie

Każdej zimy Wiedeń gości ponad 400 bali. Sezon balowy rozpoczyna się sylwestrowym balem Kaiserball, a kończy Balem Operowym, który odbywa się w Operze Wiedeńskiej w lutym.

Wiedeński Bal

Najlepsze miasto na świecie? Wiedeń!

Wiedeń jest jednym z najlepszych miast na świecie, to oficjalne. Według sondażu Mercer Quality of Living Survey, miasto zostało uznane za drugie najbardziej przyjazne miasto na świecie.

Wiedeń uzyskał wysokie wyniki we wszystkich kategoriach, ze szczególnym uwzględnieniem stabilności politycznej, bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej. Miasto charakteryzuje się również wysokim standardem życia i zróżnicowaną populacją.

Ciekawostki o Wiedniu – Podsumowanie

Wiedeń to piękne austriackie miasto o bogatej historii, znane ze sztuk pięknych, kultury muzyki klasycznej, architektury, muzeów i kawiarni.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści