Chiny Zabytki – Co zobaczyć w Chinach

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Chiny (oficjalna nazwa Chińska Republika Ludowa) to najludniejsze państwo na świecie i od lat są potęgą gospodarczą. Ogromny obszar objęty przez Chińską Republikę Ludową i długa, bogata historia przedkomunistyczna sprawiły, że Chiny stały się domem dla wielu naturalnych i stworzonych przez człowieka zabytków Na terytorium Chin znajduje 56 obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, co daje temu krajowi drugie miejsce na świecie zaraz po Włoszech. Przeczytaj o najsłynniejszych zabytkach w Chinach

Spis treści

Chiny zabytki stworzone przez człowieka

Wielki Mur Chiński

Wielki Mur Chiński to budynek, o którym chyba każdy słyszał. Najsłynniejszy chiński zabytek, symbol Chin, jest wpisany na listę światowego dziedzictwa unesco od 1987 roku. Mur liczy ponad 21 tys. km długości, co czyni ją najwspanialszą tego typu budowlą na świecie.

Został stworzony, aby chronić Chiny przed inwazją ludów północnych. Wielki Mur Chiński składa się z kilku części, które zostały zbudowane w różnym czasie. Najpopularniejszy, odrestaurowany fragment muru znajduje się poza Pekinem, pomiędzy pasmem wzgórz Badaling.

chiny zabytki

Wielki Mur Chiński został zbudowany za panowania dynastii Ming przez cesarza Shih Huang Ti został uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata.

Zakazane Miasto, Pekin

Pekin jest stolicą Chin od ponad 700 lat. miasto jest rozległe i bogate w historyczne atrakcje oraz nowoczesne kompleksy i budynki. Najbardziej znanym i jednym z największych zabytków w Chinach jest Zakazane Miasto. Pałac Cesarski, który zajmuje ponad 72 hektary, jest największym pałacem na świecie.

Kompleks Pałacu Letniego na prestiżowej liście UNESCO. Położony w samym sercu Pekinu, ten cesarski pałac

Zakazane Miasto było rezydencją dla 24 cesarzy z dynastii Ming i cesarzy z dynastii Qing.

Słynne zabytki w Chinach 5

Armia Terakotowa w Xi’an

Xi’an było pierwszą stolicą zjednoczonych Chin. Słynie ze starożytnego Jedwabnego Szlaku, który rozpoczął się w tym mieście. Dziś miasto jest tak chętnie odwiedzane głównie za sprawą Muzeum Terakotowej Armii, które jest jednym z największych stanowisk archeologicznych na świecie.

Terakotowi wojownicy to nic innego jak naturalnej wielkości figurki wykonane z wypalonej gliny lub terakoty. Ponad 7,5 tysiąca posagu zostało złożonych na polecenie pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi, aby strzegł jego życia po śmierci.

Słynne zabytki w Chinach 6

Wojownicy z terakoty – muzeum w mauzoleum cesarza Ginshihuanga, Xi’an, Chiny

Wisząca świątynia Xuan Kong Si

Świątynia Xuan Kong Si ( Wisząca Świątynia ) znajduje się w północno-wschodnich Chinach, około 300 km od Pekinu. Ta niezwykła konstrukcja została stworzona ponad 1500 lat temu przez mnichów buddyjskich. Tak specyficzna lokalizacja klasztoru została zdeterminowana względami praktycznymi, aby chronić świątynię przed powodziami, śnieżycami i nadmiernym nasłonecznieniem.

Trzy najpopularniejsze religie w Chinach, a mianowicie buddyzm, taoizm i konfucjanizm, z powodzeniem współistnieją i są praktykowane w klasztorze.

Świątynia Xuan Kong Si Wisząca Świątynia - północno wschodnie chiny

Klasztor Shaolin

Klasztor Shaolin to buddyjska świątynia, która ma ponad 1500 lat. To miejsce narodzin sztuk walki. Zasłynęła dzięki indyjskiemu mnichowi Bodhidharmie, który stworzył w Shaolin rodzaj akademii szkoleniowej. W klasztorze do dziś przebywają prawdziwi mnisi. W 2010 roku obiekt został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wokół klasztoru znajduje się ogromna liczba prywatnych szkół sztuk walki, które kształtują przemysł całego regionu.

shaolin, temple, chinese

Wielki Budda w Leshan

Wielki Budda z Leshan znajduje się w prowincji Syczuan u zbiegu trzech chińskich rzek. Posąg wykuty w skale ma wysokość 71 metrów, co czyni go 18. najwyższym posągiem na świecie. Prace nad pomnikiem trwały ponad 90 lat. Wysiłek tysięcy robotników został doceniony ponad 1000 lat po zakończeniu prac, kiedy w 1996 roku posąg Buddy został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wielkość Buddy Leshan leży nie tylko w jego ogromnym rozmiarze, ale także w jego kunszcie. Sukcesem architektonicznym posągu jest niezwykły system odwadniający (rynny i kanały ukryte na głowie i ramionach), który chroni Buddę przed deszczem.

Słynne zabytki w Chinach 8

Wielki Budda z Leshan został zbudowany w latach 713–803, w czasach dynastii Tang

Pałac Potala

Wznoszący się na wysokości 13 000 stóp nad poziomem morza i o obwodzie jednej mili, Pałac Potala jest czymś więcej niż tylko starożytnym zabytkiem. Był również używany jako siedziba władzy Tybetu do 1959 roku, kiedy stał się częścią Chin. Symbol samego buddyzmu tybetańskiego, ten wspaniały pałac widział wiele stuleci, wciąż stojąc wysoko dzisiaj, robiąc wrażenie na odwiedzających z całego świata od pierwszych kroków w jego murach w XVII wieku naszej ery

Pałac Potala - Tybet

Rezerwat Pandy Wielkiej Chengdu, Dujiangyan

Chengdu jest stolicą prowincji Syczuan, a także największym skupiskiem gigantycznych pand w Chinach. Niesamowitą atrakcją tego miejsca jest fakt, że te piękne zwierzęta można zobaczyć w ich naturalnym środowisku. W Chengdu znajduje się nie tylko rezerwat, ale także muzeum Wielkiej Pandy. Dużą atrakcją regionu jest również popularna nie tylko w Azji kuchnia syczuańska z takimi daniami jak kurczak gongbao czy pikantny hotpot.

małe pandy wielkie

Baza Dujiangyan Panda

Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu

Położone wysoko w chińskich górach wspaniałe tarasy ryżowe Dragon Ridge naprawdę przyciągają wzrok. Te starożytne, liczące tysiące lat gospodarstwa tarasowe zostały starannie wyrzeźbione na wznoszących się zboczach i zakrętach Smoczego Grzbietu. Strome spadki tworzą serię piętrowych, naturalnych basenów, które są idealne do uprawy ryżu i innych rodzajów roślin.

rice field, china, asia

Najbardziej jednak zadziwiająca jest metoda, jaką zbudowano te tarasy. Używając jedynie prymitywnych narzędzi i czystej ludzkiej pracy, pokolenia rolników mozolnie rzeźbiły te grzbiety przez wiele dekad, a nawet wieków. Dziś pozostają one jednym z najbardziej spektakularnych przykładów zdolności człowieka do sprawowania kontroli nad naturą i przeciwstawiania się siłom erozji. W związku z tym często nazywa się je chińskimi tarasami ryżowymi Dragon Ridge – są trwałym przypomnieniem zarówno ogromnego potencjału ludzkości, jak i jej skromnych korzeni.

Stworzone przez człowieka nowoczesne zabytki w Chinach

Szanghaj i Suzhou

Szanghaj to jedno z największych i najnowocześniejszych miast nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Ma najnowocześniejsze centrum biznesowe, ogromny port, giełdę, zabytkową promenadę z epoki kolonialnej, malownicze ogrody, a nawet Disneyland. Niedaleko Szanghaju znajduje się malownicze miasteczko Suzhou zwane Wenecją Wschodu. Miasto słynie z pięknych ogrodów z XIV wieku oraz Muzeum Jedwabiu.

shanghai, skyline, blue hour

Hongkong

Hongkong i Makao to dwa specjalne regiony administracyjne Chin położone na wschodnim wybrzeżu kraju nad Morzem Południowochińskim. Miasta dzieli w linii prostej zaledwie 60 km, co w warunkach chińskich jest bardzo krótką odległością. Hongkong to dawna kolonia brytyjska. To miejsce wielu kontrastów, mieszanka wielu kultur, potęgi gospodarczej i niepowtarzalnej przyrody. Aby ocalić niewielki obszar, na którym leży Hongkong, zbudowano tu wiele nowoczesnych drapaczy chmur. Hongkong to najczęściej odwiedzane miasto na świecie .

Hong Kong najczęściej odwiedzane miasto, czasów kolonialnych

Makau

Z kolei Makau było dawną kolonią portugalską. Stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1999 roku, został przekazany Chinom. To jeden z najbogatszych regionów świata. Gospodarka w dużej mierze opiera się na turystyce i hazardzie. Makau to jedyne miejsce w Chinach, gdzie obywatele mogą legalnie uprawiać hazard.

macau, tower, macao

Zapora na rzece Jangcy – Zapora Trzech Przełomów

Zapora Trzech Przełomów to ogromna zapora, a także największa na świecie elektrownia wodna. Zapora na rzece Jangcy znajduje się w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Koszt budowy tamy szacowany jest na 37 miliardów dolarów. Konsekwencją powstania Zapory Trzech Przełomów było przymusowe wysiedlenie ponad miliona osób. Całkowicie zalany został obszar 17 dużych miast, 140 miasteczek i ponad 3000 wsi.

Plac Tian’anmen

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z długiej historii i znaczenia Placu Tiananmen w Pekinie. 13-hektarowy plac w kształcie litery L znajduje się w pobliżu zachodniej alei Chang’An po północnej stronie Mao Zedonga Memorial Hall (dawniej Great Hall Of The People).

Został zbudowany po raz pierwszy przez cesarza Qin Shi Huanga podczas jego kampanii zjednoczeniowej, aby służyć jako główne centrum ceremonialne dla starożytnej stolicy Chin Xi’an. Później stało się ważnym miejscem, które pamięta Przewodniczącego Mao Tse Donga po tym, jak ogłosił się przewodniczącym w tym miejscu w 1949 roku – gdzie ówczesny prezydent Jiang Zemin nadał mu zaszczytny tytuł „Wielki przywódca”.

Zabytki przyrodnicze w Chinach

Guilin i Yangshuo

Guilin to egzotyczne miasto w południowo-wschodnich Chinach. Jest uważane za miejsce magiczne i wyjątkowe ze względu na piękną przyrodę. Guilin to jedno z najbardziej znanych miejsc turystycznych w całym kraju. Miasto otoczone jest dwiema rzekami, czterema jeziorami i wzgórzami krasowymi.

Z Fubo – wzgórza ujarzmiającego fale rozciąga się piękny widok na okolicę. Czterogodzinny rejs po rzece Li zabierze Cię do miasteczka Yangshuo, uroczego miejsca otoczonego pięknymi wzgórzami, polami ryżowymi i sadami owocowymi. Miejscowi mieszkańcy nadal używają kormoranów do połowu ryb.

Krasowe wzgórza na północy kraju

Groty Yungang

Groty Yungang znajdują się w chińskiej prowincji Shanxi w pobliżu miasta Datong. Jest to kompleks skalnych świątyń buddyjskich. Od 2001 roku Jaskinie Yungang znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród 252 jaskiń znajduje się ponad 50 000 rzeźb naskalnych. Największe z nich mają 17-metrowego Buddę.

Słynne zabytki w Chinach 13

Wąwóz Skaczącego Tygrysa

Wąwóz Skaczącego Tygrysa to nazwa charakterystycznego, wąskiego kanionu na rzece Jangcy w południowo-zachodnich Chinach. Kanion znajduje się w prowincji Yunnan. Wąwóz położony między górą Haba i Śnieżną Górą Nefrytowego Smoka.

Na turystów czeka znakomita, ponad 25-kilometrowa trasa trekkingowa, usiana rwącymi wodospadami oraz najwyższa na świecie zewnętrzna winda.

Góry Tianmen

Góry Tianmen znajdują się w parku narodowym o tej samej nazwie w środkowych Chinach. To prawdziwy cud natury, którego najwyższy punkt znajduje się 1500 m n.p.m. Góry są prawie w całości pokryte zielenią. Znajduje się tam „Brama do Nieba”, czyli najwyżej położona grota na świecie. To ogromne okno skalne o wysokości 130 m to prawdziwa atrakcja turystyczna. Na szczyt prowadzi najdłuższa na świecie kolejka linowa. Największą atrakcją tego miejsca jest zawieszona nad przepaścią trasa widokowa, która w niektórych miejscach ma szklaną podłogę.

Mount Everest

Wiele osób uważa, że ​​Mount Everest znajduje się w Chinach, co nie jest zaskakujące, ponieważ nazywają siebie „Królestwem Środka” (odnosząc się do czasów starożytnych). Ale tak naprawdę Mount Everest leży na granicy Nepalu i Tybetu na wysokości 29000 stóp (8848 metrów)

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści