Sycylia Ciekawostki 

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Ciekawostki o Sycylii – Geografia

Sycylia znajduje się u południowych wybrzeży Włoch i jest również wyspą. Morze Śródziemne na zachodzie i Morze Jońskie na wschodzie oddzielają Sycylię od kontynentalnych Włoch, podczas gdy Tunezja leży po północnej stronie Sycylii.

Największa wyspa na Morzu Środziemnym

Sycylia to największa wyspa na Morzu Śródziemnym. Liczy około pięciu milionów ludzi i zajmuje powierzchnię 25 700 km²

Sycylia jest jednym z 20 włoskich regionów , Sycylia jest regionem autonomicznym i największym włoskim regionem.

Sycylia jest otoczona trzema morzami

Sycylię otaczają trzy morza: Morze Jońskie, Morze Tyrreńskie i Cieśnina Mesyńska. Linia brzegowa Sycylii ma ponad 1000 km

Wulkan Etna

Najwyższy wulkan w Europie

Etna, położona na wschodnim wybrzeżu Sycylii, jest najwyższym aktywnym wulkanem w Europie. W ostatnich latach wybuchał wiele razy. Etna wybucha od 3500 lat. Największa udokumentowana erupcja miała miejsce w 1669 roku, kiedy zabiła ponad 20 000 osób.

Etna to najwyższy punkt na Sycylii i najwyższy szczyt górski we Włoszech.

Inne aktywne wulkany na wyspie to Mounts Stromboli i Vulcano. ale jest też około 30 uśpionych wulkanów.

Flaga Sycylii

Sycylijska flaga jest ukośnie czerwono-żółta z herbem Sycylii. Herb posiada triskeles głowy meduzy – trzy nogi w symetrii obrotowej.

Zabytki na Sycylia

Sycylia to piękna wyspa o bogatej historii. Krajobraz jest zróżnicowany, z górami, wzgórzami i równinami, a linia brzegowa jest surowa i malownicza. Na Sycylii znajduje się wiele ciekawych zabytków, w tym:

Etna – Ten aktywny wulkan jest najwyższym w Europie i jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na wyspie. Znajduje się na wschodnim wybrzeżu Sycylii w pobliżu miasta Katania.

Duomo – ta wspaniała katedra w Palermo jest jedną z największych i najpiękniejszych we Włoszech. Został zbudowany w stylu normańskim i ma ogromną rozetę i piękne gotyckie łuki.

Świątynia Apolla – Ta starożytna grecka świątynia znajduje się w mieście

Sycylia jest siedzibą największej opery we Włoszech – Teatro Massimo w Palermo i była miejscem wielu hollywoodzkich filmów.

Najlepiej zachowane greckie ruiny znajdują się na Sycylii w Dolinie Świątyń w pobliżu miasta Agrigento

Teatr Grecki  w Syrakuzach został zbudowany w V wieku pne i jest najstarszym zachowanym teatrem greckim na świecie. w teatrze nadal odbywają się przedstawienia

Krótka Historia Sycylii

Najwcześniejszymi mieszkańcami Sycylii byli Sicani i Sykanie, którzy przybyli z różnych części Afryki. Wyspa została podbita przez Arabów w VIII wieku naszej ery, po tym, jak po raz pierwszy zaatakowali Maltę w dążeniu do kontrolowania całego handlu między Europą a Afryką Północną. Wprowadzili także islam jako religię na wyspie po ich podboju.

W IX wieku Sycylię najechała grupa Normanów, którzy byli wikingami z Normandii we Francji. Pozostali przez około 100 lat, aż stali się częścią ludności Sycylii i integralną częścią historii wyspy.

Królowie normańscy rządzili Sycylią z siedzibą w Palermo na południowo-zachodnim wybrzeżu. W 1130 roku Roger II, normański król Sycylii, uzyskał od papieża Innocentego II koronę królewską i ustanowił się królem Sycylii.

Królestwo Sycylii trwało  od 1130 do 1816 roku .

Klimat na Sycylii

Klimat na Sycylii różni się znacznie w całym regionie, a niektóre obszary doświadczają ekstremalnych upałów w miesiącach letnich ze względu na ich położenie w pobliżu pustyń, takich jak Libia czy Algieria, podczas gdy w innych regionach panują łagodniejsze temperatury. 

Sycylia charakteryzuje się typową pogodą charakterystyczna dla krajów basenu  to Morze Śródziemnego, co oznacza gorące lata (często powyżej 38 stopni Celsjusza), i w miarę ciepłe choć wilgotne zimy.

Sycylia ma ponad 300 słonecznych dni w ciagu roku i przez to nazywana jest wyspą słońca.

Najlepiej odwiedzić je wiosną, ponieważ jest tam tak wiele pięknych krajobrazów i wiele festiwali, które odbywają się tylko w tej części Sycylii, odbywa się właśnie wtedy! 

Klimat może się różnić w zależności od regionu, niektóre części są zbyt zimne, a inne o bardzo wysokich temperaturach.

Słynny Sycylijczycy

Znani Sycylijczycy: słynne sycylijskie osobistości to Luciano Pavarotti lub Totò, obaj światowej sławy śpiewacy operowi;

Giuseppe Garibaldi  , który w 1848 roku poprowadził tysiąc swoich czerwonych koszul do inwazji na Sycylię – ten rewolucyjny akt był początkiem procesu zjednoczenia, który ostatecznie doprowadził do ogłoszenia Włoch w 1861 roku jednym narodem –   Fakt o Włoszech . 

Wyspa Sycylia była miejscem narodzin sławnych ludzi, takich jak matematyk Archimedes, włoski poeta Giacomo da Lentini i aktor Al Pacino.

Tradycyjne sycylijskie jedzenie

Jeśli szukasz tradycyjnych dań, pomyśl o spróbowaniu makaronu alla norma (makaron z jajek, sera, pomidorów) lub kuskusu con Cannella e pistacchi noci (danie ostro-słodkie) lub pysznego sera caciocavallo.

Sycylijskie wino

Wino Sycylijskie to wyjątkowy produkt śródziemnomorski, a Sycylia produkuje jedne z najlepszych win we Włoszech. Główny obszar produkcji wina na wyspie obejmuje cały wulkan Etna, w tym jego podgórze, a także mniejsze obszary w Castelbuono (na zachodzie), Palermo (w pobliżu Trapani) i Mesyna. Winogrona sycylijskie – takie jak Nero d’Avola, Inzolia, Catarratto Bianco, Grillo i Chardonnay służą do produkcji chrupiących białych win o smaku owoców cytrusowych; natomiast czerwone z odmian takich jak Carricante czy Frappato mają aromat przypominający truskawki

Pizza Sycylijska

Pizza jest jednym z najsłynniejszych dań Sycylii i istnieje od wieków. Można ją znaleźć w wielu różnych miejscach, ale podobno najlepsza pizza pochodzi z Palermo. 

Na tym obszarze produkuje się rodzaj pizzy znanej jako sfincione, która zawiera ser i sos pomidorowy na wierzchu – z zewnętrzną skórką, która wygląda jak chleb focaccia. Baza ciasta składa się głównie z mąki pszennej z semoliny, wody i oliwy z oliwek; czasem dodając cebulę lub anchois

Makaron Sycylijski

Makaron na pierwszy rzut oka może nie brzmieć sycylijsko, ponieważ zwykle jest mieszany z innymi składnikami, takimi jak zioła lub warzywa. Ale jeśli wziąć makaron sam, to tak – z Sycylii wychodzą bardzo ciekawe kształty. Jeden makaron nazywa się cavatelli, są to krótkie kawałki w kształcie spaghetti, które przypominają słynne pomarańcze w kształcie stożka na wyspie.

Sycylijskie dania rybne

Sycylia ma kilka doskonałych owoców morza, ale jedną z jej najlepszych potraw jest sos na bazie anchois i pomidorów z bułką tartą – po włosku! Danie znane jest również jako piccante alla norma (na ostro), ponieważ można je ostro przyprawić, dodając do smaku papryczkę chili lub ostrą paprykę.

Bazylia

Bazylia jest typowym składnikiem kuchni sycylijskiej, ale nie służy tylko do gotowania – jest często używana jako dekoracja

Pietruszka, podobnie jak bazylia, jest często spotykana na stołach kuchennych na Sycylii ze względu na jej świeży i czysty smak. Dobrze komponuje się z każdym rodzajem dań z ryb i owoców morza oraz sosami do makaronów

Kawa

Mieszkańcy Sycyli lubią mocną kawę i znani są z tego, że piją nawet trzy filiżanki dziennie.

Sycylijska mafia

Sycylijska mafia, znana również jako Cosa Nostra, jest syndykatem przestępczym na Sycylii we Włoszech. Uważa się, że organizacja powstała w połowie XIX wieku. Mafia Sycylijska to najstarsza zorganizowana grupa przestępcza na świecie.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści