Z czego słynnie Alaska – Ciekawostki o Alasce

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Alaska to znacznie więcej niż lód i śnieg to wspaniały ląd, który ma długą historię, piękną naturę która przyciąga turystów z całego świata. Od populacji niedźwiedzi brunatnych Kodiak do największego lodowca dostępnego samochodem w USA, Lodowca Matanuska, każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem na Alaskę, możesz przeczytać kilka najciekawszych Ciekawostek o Alasce

Spis treści

Powierzchnia Alaski

Alaska wygląda na zwodniczo małą na mapie świata lub kuli ziemskiej. Prawda jest taka, że ​​Alaska to ogromny stan (największy stan USA) o powierzchni Alaski to ponad 720 000 kilometrów kwadratowych

Obszar Alaski jest 5 razy większy od obszaru powierzchni Polski.

Alaska jest często nazywana – ” The Last Frontier” w tłumaczeniu “Ostatnia granica”

Nazwa Alaska oznacza „Wielką Ziemię”. Nazwa pochodzi od aleuckiego słowa Alyeska.

Flaga Alaski została zaprojektowana przez 13-latka. Benny Benson zaprojektował flagę w 1926 roku. Stała się oficjalną flagą stanową po przyjęciu Alaski do Unii w 1959 roku.

Ptakiem stanowym Alaski jest pardwa wierzbowa. Niektórzy lubią żartować, że stanowy ptak to tak naprawdę komar.

alaska na mapie ameryki północnej

Sprzedaż Alaski

Tereny Alaski były pierwotnie własnością Rosji już w XVII wieku. Jednak w 1867 roku Rosja sprzedała Alaskę Stanom Zjednoczonym za około 7,2 mln dolarów. Uroczystość zakupu odbyła się 18 października 1867 r. Żołnierze opuszczali rosyjską flagę, podnosząc ówczesną flagę amerykańską w domu gubernatora.

Nie była to jednak zwykła wyprzedaż. W rzeczywistości ziemia była częścią traktatu z Rosją, który rozpoczął negocjacje za pośrednictwem rosyjskiego ministra Edouarda de Stoeckla i sekretarza stanu Williama Sewarda. Wielu faktycznie sprzeciwiało się handlowi, uważając, że ziemia nie była warta proponowanych 7 milionów dolarów.

Alaskańczycy obchodzą Dzień Alaski każdego 18 października. Święto to upamiętnia oficjalny transfer terytorium.

Alaska znajduje się około 50 mil od Rosji. Gdybyś mógł przejechać przez Cieśninę Beringa, mógłbyś tam dotrzeć w niecałą godzinę!

Ludność Alaski

Gęstość zaludnienia Alaski to jedna osoba na milę kwadratową. Oznacza to dużo miejsca do wyjścia i zwiedzania bez tłumów. Alaska ma najniższą gęstość zaludnienia w kraju. Gdyby nowojorski Manhattan miał taką samą gęstość zaludnienia jak Alaska, mieszkałoby tam tylko 16 osób.

Alaska ma największą powierzchnię i najmniejszą gęstość zaludnienia.

Większość mieszkańców Alaski to mężczyźni. Około 52% Alaskan to mężczyźni – najwyższy odsetek w każdym stanie.

Prawie jedna trzecia ziemi Alaski znajduje się za kołem podbiegunowym. Z Fairbanks łatwo jest wybrać się na koło podbiegunowe.

Opłaca Się Mieszkać Na Alasce

Alaska jest jednym z nielicznych stanów, które płacą obywatelom za życie tam. Nazywa się Alaska Permanent Fund i wypłaca określoną kwotę rocznie na podstawie stanowych opłat licencyjnych za ropę. Obywatele są zobowiązani do rejestracji i zapisania się do wypłaty co

W 2019 r. roczna wypłata wyniosła około 1800 USD. Najwyraźniej jednak tym, co najbardziej przyciąga nowych mieszkańców, są wysokie zarobki w stanie.

Stolica Alaski i inne miasta

Stolicą Alaski jest Juneau, jest osobliwą stolicą w porównaniu z innymi. Nie jest tak zaludniony jak niektóre inne miasta w stanie i nie odpowiada ich rozmiarom. Jednak robi się trochę dziwniej. Juneau nie ma bezpośrednich dróg do innych miast, a centrum Juneau jest w odległości 20 km od lodowca Mendenhall.

Anchorage – największe miasto Alaski, mieszka w nim około 40% wszystkich mieszkańców Alaski

Barrow to najbardziej wysunięte na północ miasto. Barrow ma zarówno najdłuższą , jak  i najkrótszą ilość światła dziennego w stanie. Kiedy słońce wschodzi 10 maja, nie zachodzi przez prawie trzy miesiące. Kiedy zachodzi 18 listopada, mieszkańcy Barrow nie widzą słońca przez prawie dwa miesiące.

Alaska Ma Mnóstwo Pilotów

Alaska ma 10 000 aktywnych pilotów, Alaska ma więcej wykwalifikowanych lotników na mieszkańca niż gdziekolwiek indziej w Ameryce

Ma również czterokrotnie większą liczbę lotnisk na milę kwadratową. Wynika to z faktu, że tak wiele miejsc nie ma połączenia drogowego i jest tylko dostępnych tylko drogą morską lub powietrzną.

Wodoloty są popularne na Alasce. Lake Hood w Anchorage to największa na świecie i najbardziej ruchliwa baza hydroplanów

Sport Alaski – Wyścigi Psich Zaprzęgów – Szlak Iditarod

Alaska psie zaprzęgi

Szlak Iditarod to wyścig psów zaprzęgowych, który rozpoczął się w 1925 roku. Wydarzenie opiera się na wydarzeniach tamtych czasów, kiedy 20 psich drużyn musiało przebyć ponad 600 mil, aby dostarczyć leki, aby powstrzymać epidemię w Nome.

Fauna na Alasce

Szare Wilki na Alasce

Obecnie na Alasce żyje od 8000 do 13 000 szarych wilków. Na szczęście nie zostały jeszcze uwzględnione ani sklasyfikowane jako gatunek zagrożony lub zagrożony. I nie wygląda na to, że będą w najbliższym czasie.

Niedźwiedzie Kodiak

Największy podgatunek niedźwiedzi brunatnych w Ameryce Północnej i na świecie zamieszkuje wyspę Kodiak na Alasce. Samce mogą wstać do 10 stóp i 5 stóp, gdy spoczywają na czworakach. Mogą nawet ważyć 700kilogramów!

Pomimo negatywnego piętna otaczającego niedźwiedzie, miały miejsce tylko trzy śmiertelne spotkania z niedźwiedziami Kodiak. Jednak co dwa lata co najmniej jedna osoba zostaje ranna przez  niedźwiedzia Kodiaka . Chociaż ta niewielka liczba szkód wyrządzonych przez niedźwiedzie Kodiak może wydawać się uspokajająca, lokalny rząd konsekwentnie dąży do ograniczenia liczby spotkań między nimi a ludźmi.

bears, fighting, animals

Lodowiec Matanuska

Około 3% Alaski pokrywają lodowce. Lodowiec Matanuska jest dobrze znany ze swoich rozmiarów, ale turyści mogą się nim cieszyć również dzięki łatwemu dostępowi. Do lodowca prowadzą bezpośrednie drogi.

prince william sound, alaska, ice

Popularność lodowca wynika również w dużej mierze z jego koloru. Głęboki niebieski odcień jest słodyczą dla oczu, ale jest w tym coś więcej. Turyści mogą zajrzeć w głąb lodowca, ponieważ jest on w większości przezroczysty!

Największe Lasy W Stanach Zjednoczonych Ameryki

Alaska jako stan jest ogromna. Jednak jest także domem dla kilku największych lasów w USA, The Tongass National Forest i Chugach National Forest. Pierwsza zajmuje 16,7 miliona akrów, a druga zajmuje znacznie mniejsze 700 000 akrów.

alaska, wilderness, mountain

Wody Alaski

Na terytorium Alaski ma ponad 3 miliony jezior; wszystkie jeziora mają co najmniej 5 hektarów. Dodaj do tego fakt, że istnieje około 11 000 rzek i masz stan, który jest bardzo przyjazny dla łodzi. Między innymi dlatego hydroplany są tak popularne na Alasce.

Linia brzegowa Alaski zajmuje pierwsze miejsce pod względem wielkości. Jego 6640 mil stanowi nieco ponad 50% całej linii brzegowej Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej

Alaska ma linie brzegowe na trzech różnych morzach. Są to Ocean Arktyczny, Ocean Spokojny i Morze Beringa.

17 najwyższych gór Ameryki Północnej jest na Alasce

Na obszarze Alaski dominują góry i wyżyny. Tylko wzdłuż wybrzeża występują niziny.

Spośród 20 najwyższych szczytów w USA 17 znajduje się na Alasce, w tym najwyższy szczyt w Ameryce Północnej (20.320 stóp nad poziomem morza), Szczyt Denali najwyższy szczyt Alaski o wysokości 6190m n.p.m – jest również najwyższym szczytem Ameryki Północnej.

denali national park, alaska, aerial view

Szczyt Denali znajduje się w Denali National Park

Inne znane góry Alaski to Góry Brooksa, Góry Świętego Eliasza i Góry Wrangla.

Zorza polarna jest widoczna na Alasce. Aurora borealis (światło zorzy polarnej) można zobaczyć w Fairbanks średnio przez 243 dni w roku . Zorza polarna jest wytwarzana przez naładowane elektrony i protony uderzające w górną warstwę atmosfery Ziemi.

galaxy, northen lights, auroras

możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, menu nawigacyjne narzędzia osobiste Zobacz szczegółowe informacje o tekst udostępniany innych projektach

A na koniec totalnie niepotrzebna ciekawostka o Alasce

Wszystkie litery ze słowa „Alaska” są w jednym rzędzie klawiatury. Śmiało i wypróbuj, wiemy, że chcesz!

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści