paryż ciekawostki

Z czego słynnie Paryż – Ciekawostki o Paryżu

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Paryż to jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie

Wycieczka do Paryża – stolicy Francji jest na liście życzeń prawie każdego. Fakt ten sprawia, że ​​jest jednym z dziesięciu najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Paryż odwiedza ponad 30 milionów turystów, co sprawia że Paryż jest drugim najczęściej odwiedzanym miastem według indeksu Mastercard Global Destination Cities Index

Paryż wyprzedza popularne miasta, takie jak Nowy Jork , Londyn. Paryż pozostaje w tyle tylko za najczęściej odwiedzanym miastem na świecie, Bangkokiem .

Syndrom Paryski

Ze względu na wiele przedstawień Paryża w mediach, które nie są w 100% dokładne, niektórzy turyści przyjeżdżający do Paryż doświadczają “Syndromu Paryskiego” – są rozczarowani, kiedy przyjeżdżają do miasta. Bycie w obliczu mniej efektownej strony Paryża (takiej jak przestępczość, brudne ulice i niezbyt przyjaźni mieszkańcy) jest zbyt trudne do zniesienia.

Cierpiący na zespół paryski nie tylko odczuwają rozczarowanie; mogą doświadczać halucynacji, zawrotów głowy, pocenia się i nie tylko, a wszystko w skutek zniszczenie wcześniejszych wyobrażeń o pięknej stolicy Francji.

Paryż

Miasto nosiło wcześniej nazwę Lutetia. Kiedy Rzymianie podbili obszar dzisiejszego Paryża w 52 roku p.n.e., miasto otrzymało nazwę Lutetia Parisiorum . Później nazwano go Parisius. od plemienia Paryzjów.

Paryż stał się stolicą Francji w 987 r. i od tego czasu zachował tę nazwę i tytuł.

La Ville Lumière – Miasto Światła

Paryż zyskał miano Miastem Świateł . Nazwa pochodzi z XVII wieku i epoki Oświecenia. Intelektualiści gromadzili się w mieście, by dzielić się pomysłami i innowacjami, a ci intelektualiści byli „światłami”.

Z bardziej dosłownego punktu widzenia było to pierwsze miasto na świecie, które otrzymało oświetlenie uliczne. Paryż jest nie tylko nazywany Miastem Światła ale również Miastem Miłości, Światową Stolicą Mody i Miastem Sztuki.

Miasto Zakochanych

Najsłynniejszą z nich była instalacja Love Locks na Pont des Arts . Miliony par z całego świata przyczepiły do ​​mostu kłódki wraz ze swoimi imionami i romantycznymi wiadomościami.

Niestety do mostu przyczepiło się tak wiele kłódek, że zacząły one powodować problemy konstrukcyjne i trzeba je było usunąć.

W Montmartre znajduje się również ściana I Love You, na której znajduje się fraza „Kocham Cię” w 250 językach.

Słynna Wieża Eiffla była bardzo niepopularna, gdy została zbudowana

Wieża Eiffla jest obecnie najczęściej odwiedzaną atrakcją Paryża, gdy była zbudowana w 1889 roku Z okazji Paryskiej Wystawy Światowej , mieszkańcy Paryża nazwali Żelazną Damę go potwornością, która zrujnowała piękno miasta, teraz Wieża Eiffla jest jedym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Paryża.

eiffel tower, paris, france

Złożyli nawet petycję o usunięcie go. Ta grupa nie poradziła sobie i chociaż miała stać tylko przez 20 lat, Wieża Eiffla nadal dumnie stoi na Polu Marsowym.

Rozpowszechnianie zdjęć Wieży Eiffla w nocy jest nielegalne. Prawa autorskie do wieży wygasły, ale Instalacja świetlna wieży jest nadal chroniona prawem autorskim . Jeśli więc zrobisz i udostępnisz nocne zdjęcie wieży Eiffla, możesz naruszyć prawa autorskie

Wiecje ciekawostek na temat Wieży Eiffla

Paryż – Kulinarna Stolica Francji

Ten fakt dotyczący paryskiego jedzenia i restauracji nie zaskoczy tych, którzy odwiedzają miasto, aby cieszyć się szeroką gamą kuchni. Te ponad 40 000 paryskich restauracji obejmują znakomite lokale gastronomiczne, bistra i kawiarnie.

W centrum Paryża znajdziesz około 12 000 lokali gastronomicznych. Spośród nich 94 ma jedną gwiazdkę Michelin, 12 ma dwie, a dziesięć ma trzy gwiazdki. Paryż zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem liczby restauracji z gwiazdkami Michelin po Tokio w Japonii .

Bagietka, zwana także bułką paryską

Chcesz sprzedawać bagietki w Paryżu ? Muszą spełniać wymagania Décret Pain wprowadzone w 1993 roku. Aby oficjalnie był paryską bagietką, chleb musi mieć określoną konsystencję ciasta i mieć określoną wielkość.

deux, baguettes, pour

Prawo mówi również, że bagietki muszą być sprzedawane z założeniem, że są robione. Dlatego piekarnie nie mogą wysyłać bagietek z innych miejsc. Wreszcie chleb musi zawierać tylko cztery składniki: mąkę pszenną, drożdże, wodę i sól.

Notre Dame

Katedra Notre Dame jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Paryża i jest symbolem katolickiego dziedzictwa miasta. Dzięki majestatycznym wieżom i pięknym witrażom katedra od dawna jest ważnym ośrodkiem kultu religijnego.

notre dame, paris, france

Katedra Notre Dame nie tylko świadczy o bogatej historii i kulturze Paryża, ale jest też świadectwem pomysłowości i architektonicznej sprawności człowieka. Ta wspaniała budowla, licząca sobie ponad 850 lat, przetrwała niezliczone wojny, klęski żywiołowe, a nawet próby zburzenia.

Niestety w kwietniu 2019 wybuchł pożar wskutek czego spaliło się ponad 2/3 dachu.

Wszystkie odległości w Paryżu są mierzone od Notre Dame

W sercu Paryża, tuż przed gmachem Katedry Notre-Dame, znajduje się “punkt zero”, miejsce to wyznacza oficjalne centrum Paryża i służy jako fizyczna pamiątka bogatego dziedzictwa kulturowego miasta. Stamtąd mierzy się również każdą odległość do i z Paryża.

cathedral, notre dame, paris

Disneyland to druga najczęściej odwiedzana atrakcja Paryża

Paryską wersję parku rozrywki odwiedza rocznie 11 milionów odwiedzających. Otwarty w 1992 roku Disneyland Paris oferuje ulubione przez wszystkich postacie Disneya, przejażdżki, pokazy i restauracje.

castle, sleeping beauty, disneyland

Ukończenie Łuku Triumfalnego zajęło 30 lat

Łuk Triumfalny to niezwykle znany paryski punkt orientacyjny. Ale wielu ludzi nie wie, ile czasu zajęła budowa. Napoleon zamówił słynny łuk w 1806 roku, aby uczcić Wielką Armię. Ostatecznie ukończono go 30 lat później, w 1836 roku .

arc de triomphe, paris, landscape

Pont Neuf jest najstarszym mostem w Paryżu

W Paryżu znajduje się Trzydzieści siedem mostów przecina Sekwanę w różnych punktach, a Pont Neuf jest najstarszym z nich. Pomimo nazywania go „nowym mostem”, budowa tego punktu orientacyjnego rozpoczęła się pod koniec XVI wieku.

paris, seine, pont-neuf

Most łączy 1. i 6. dzielnicę, łącząc wyspę Île de la Cité z resztą Paryża . Jest zarówno miejscem światowego dziedzictwa UNESCO, jak i ma specjalną francuską ochronę.

Paryż jest domem dla najsłynniejszego kabaretu na świecie

Kluby burleski i kabaretu od wieków są częścią historii Paryża. Wiele z nich jest nadal aktywnych, a w Paryżu mieści się najsłynniejszy kabaret na świecie, Moulin Rouge .

moulin rouge,ciekawostki na temat Paryża

Moulin Rouge to jeden z głównych zabytków Paryża. Jaskrawoczerwona fasada i konstrukcja wiatraka nawiązują do dawnej dzielnicy czerwonych latarni na Montmartre.

Dziś możesz zatrzymać się na kolację i obejrzeć najsłynniejszy pokaz burleski na świecie. Paryż jest także domem dla najstarszego kabaretu Paradis Latin , który założył w 1802 roku Napoleon Bonaparte.

Noszenie spodni paryskich kobiet było nielegalne do 2012 r.

Zgodnie z paryskim prawem mody nałożonym w 1800 roku, kobiety nie mogą nosić spodni, chyba że uzyskają pozwolenie od policji. Najbardziej szokujące jest to, że prawo to zostało formalnie zniesione dopiero w 2012 roku!

Mimo to paryskie kobiety noszą spodnie od dziesięcioleci bez żadnych konsekwencji. Wiele paryskich domów mody również od lat włącza do swoich kolekcji spodnie, nie przejmując się tą przestarzałą zasadą.

Mona Lisa jest najczęściej oglądanym dziełem sztuki na świecie

Ten światowej sławy portret pięknej młodej kobiety namalowany przez Leonarda da Vinci znajduje się w Luwrze i jest główną atrakcją turystyczną Paryża . To najczęściej odwiedzane dzieło sztuki na świecie, a także najsłynniejsze dzieło sztuki na świecie.

image, painting, art gallery

Znaleziony w równie znanym Luwrze, ulubionym miejscu wśród fanów Paryża po raz pierwszy , obraz jest odwiedzany przez ponad 10 milionów ludzi każdego roku. Ma nawet wydzieloną odrębną salę w muzeum, gdzie ludzie mogą stanąć w kolejce aby podziwiać obraz.

Dwie oszałamiające fasady szklanej piramidy, z dużym prostokątnym budynkiem z tyłu

W Luwrze znajduje się wiele znanych dzieł sztuki z całego świata

Paryski Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum świata

Mieszczące najczęściej odwiedzane dzieła sztuki na świecie sprawia, że ​​Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie . Przez kultowe muzeum rocznie przechodzi 10,2 mln zwiedzających.

Publiczność może oglądać tylko część dzieł sztuki w Luwrze

Innym z wielu fascynujących faktów sztuki paryskiej jest to, że odwiedzający Luwr mogą zobaczyć tylko kilka dzieł przechowywanych w zbiorach muzeum. W muzeum znajduje się ponad 600 000 obiektów, ale zwiedzający mogą obejrzeć zaledwie 35 000 .

Wyświetlenie wszystkich 35 000 elementów może zająć od dwóch do trzech dni. Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie dzieła sztuki, szacuje się, że zajmie Ci to co najmniej 35 dni!

Paryż zawsze był domem dla największych artystów świata

Paryż jest miejscem pełnym sztuki i kultury i jako taki był domem i inspiracją dla wielu najlepszych artystów na świecie . Malarze, rzeźbiarze, ilustratorzy i inni twórcy napływali do miasta w ciągu ostatnich stuleci.

Znani artyści, którzy mieszkali w Paryżu , to Picasso, Monet, Matisse i Salvador Dali. Wielu z tych artystów wystawia swoje prace w paryskich muzeach sztuki, a wycieczki do miejsc, które odwiedzali, są dostępne.

Pod ulicami Paryża znajdują się miliony ludzkich szczątków

W XIX wieku cmentarze zaczęły się przepełniać, do tego stopnia, że ​​ciała nie były grzebane. Rząd paryski postanowił umieścić szczątki pod ulicami miasta w katakumbach.

Dziś szczątki około sześciu milionów paryskich mieszkańców wciąż spoczywają w upiornym, wydłużonym tunelu kości i czaszek. Katakumby ciągną się kilometrami pod Paryżem , ale tylko maleńki odcinek jest dostępny dla turystów.

Paryż ma jedne z najwyższych kosztów życia na świecie

Ten kluczowy fakt o Paryżu nie będzie mile widziany dla nikogo, kto ma nadzieję na przeprowadzkę do miasta. Życie w Paryżu, zwłaszcza w centrum Paryża, jest niezwykle drogie. Paryż, wraz z innymi centrami, takimi jak Nowy Jork, Hongkong i Singapur, niezmiennie plasuje się jako jedno z najdroższych miast na świecie .

Statua Wolności w Paryżu

Statua Wolności w Nowym Jorku została podarowana Stanom Zjednoczonym przez Francję. Mniejsze repliki tego posągu można znaleźć w Paryżu, jest ich w sumie pięć.

Najbardziej znany z pięciu posągów znajduje się na Sekwanie w pobliżu Pont de l’Alma.

Na ulicach Paryża nie ma znaku “STOP”

Pomimo tego, że w Paryżu jeździ wiele samochodów , nie ma żadnych znaków stopu . Przez długi czas w 16. dzielnicy był jeden znak stopu, ale ten zniknął w 2014 roku. Fakt ten daje Paryżowi tytuł miasta na świecie z najmniejszą liczbą znaków stopu.

W Paryżu samochody po prawej stronie drogi mają zawsze pierwszeństwo na skrzyżowaniu, stąd brak znaków stopu.

Paryż jest domem dla najczęściej odwiedzanego cmentarza na świecie

Jest to jeden z wielu interesujących faktów dotyczących kultury paryskiej . Père Lachaise , znajdujące się w 20. dzielnicy, odwiedza rocznie 3,5 miliona odwiedzających. Cmentarz słynie z unikalnych i efektownych grobowców, nagrobków i posągów.

cemetery, tombs, pere lachaise

Równie słynie z pochowanych tam mieszkańców. Oscar Wilde, Chopin, Jim Morrison i Edith Piaf to tylko garstka znanych osób pochowanych tutaj. Jeśli przebywasz w Paryżu przez cztery dni , dodanie wizyty na tym cmentarzu do listy rzeczy do zrobienia jest koniecznością!

Miasto posiada jeden z najbardziej ruchliwych systemów transportu podziemnego w Europie

System metra w Paryżu jest dość znany, a znaki metra są rozpoznawalne na całym świecie. Jest to również jeden z najbardziej rozbudowanych i najczęściej używanych systemów transportowych w Europie .

Każdego dnia z metra korzysta średnio cztery miliony osób. Rozciąga się na 136 mil, z 304 stacjami na 16 liniach. W Europie tylko Moskwa ma więcej codziennych użytkowników podziemnego systemu transportowego niż Paryż .

Miasto ma bardzo mało wysokich budynków

W przeciwieństwie do wielu miast Ameryki Północnej, Paryż ma niewiele wysokich budynków. Dzieje się tak dlatego, że rząd i mieszkańcy decydują się zachować starsze (i mniejsze) budynki, odnawiając je zamiast ich wyburzać. Istnieją również surowe przepisy dotyczące wysokości budynku i liczby kondygnacji.

modern architecture, big arch, defence

Ponadto system tuneli w katakumbach osłabił siłę paryskich ulic, co oznacza, że ​​drapacze chmur mogą się zawalić. W dzielnicy La Défense są wyższe budynki, włączajac mierzący 231 metrów Tour First – najwyższy wieżowiec Francji.

W lecie można wybrać się na plażę w centrum Paryża

W lipcu i sierpniu w Paryżu na prawym brzegu Sekwany usypywana jest brzegi Sekwany piaskiem, tworząc nadrzeczne plaże, na których mieszkańcy i turyści mogą się zrelaksować. Do tego dochodzą palmy, parasole i leżaki.

Czasami na wyskakujących plażach odbywają się imprezy. Latem w Paryżu może być bardzo gorąco, a Les Paris Plages to idealne miejsca na ochłodę i spotkanie z przyjaciółmi.

Miasto ma ponad 6000 ulic

Odwiedzając Paryż , upewnij się, że masz dobrą mapę, ponieważ możesz bardzo łatwo zgubić się na wielu ulicach miasta! Paryż ma około 6100 ulic do odkrycia.

avenue, sign, street signs

Okręgi mają nazwy i numery

Większość ludzi wie o ponumerowanych dzielnicach Paryża, a wielu po prostu odnosi się do nich swoim numerem (np. w 16th.) Ale każda z 20 dzielnicy Paryża 20 dzielnic ma również nazwę .

Nazwy odnoszą się do punktów orientacyjnych znajdujących się w każdej dzielnicy. Należą do nich „Luwr” dla pierwszego, „Luksemburg” dla szóstego i „Elysée” dla ósmego. Chociaż nie są to ich oficjalne nazwy, dobrze znane przydomki to „Dzielnica Łacińska” dla piątego, „Invalides” dla siódmego i „Saint-Germain-des-Prés” dla szóstego.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści