Kanada Ciekawostki

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Kanada to kraj, który ma wiele do zaoferowania, a wiele jej tereytorii jest nadal nieprzebytytych. Czy wiesz, że Kanada ma najdłuższą linię brzegową na świecie? Albo że jest domem dla ponad 60% jezior na świecie? Oto nasze Ciekawostki o Kanadzie o których możesz jeszcze nie wiedzieć.

Spis treści

Ogólne fakty dotyczące Kanady 

Kanada ma 38,2 mln mieszkańców, co daje 39-te miejsce  na świecie między Polską a Marokiem.  

Kanada ma jedną z najniższych gęstości zaludnienia na świecie, z zaledwie 4 osobami na km2

Kanada z powierzchnia jest największym państwem w Ameryce Północnej i drugim co do wielkości państwem świata, po Rosji.

Kanada mapa prowincji - kanada ciekawostki

Kanada jest jednym z zaledwie 2 krajów, które dotykają trzech oceanów – Oceanu Atlantyckiego, Spokojnego i Arktycznego. Drugim takim krajem jest Rosja.  

Kanada ma 10 prowincji i 3 terytoria. Stolicą Kanady jest Ottawa , a jej największymi miastami są Toronto , Montreal i Vancouver .

Jedynym sąsiadem Kanady są Stany Zjednoczone, a Granica Amerykańsko-Kanadyjska jest najdłuższą granicą na świeciei USA mają najdłuższą granicę na świecie, która wynosi 8890 km (5524 mil). 

Niektóre parki narodowe Kanady są większe niż całe kraje. Park Narodowy Wood Buffalo , drugi co do wielkości park narodowy na świecie, jest większy niż Dania, Holandia, Tajwan czy Izrael.  

Nazwa Kanada – Ciekawostki

Nazwa Kanada wywodzi się od Huron-Irokezów słowa  kanata , co oznacza „wieś”. W 1835 r. dwóch rdzennych młodych ludzi w rozmowie z odkrywcą Jacquesem Cartierem określiło swoją wioskę (dzisiejsze miasto Quebec) jako  kanata  , a on nadal używał słów w odniesieniu do tego obszaru.  

Inne nazwy, które były początkowo rozważane dla Kanady, to Albertsland, Albionora, Borealia, Britannia, Cabotia, Colonia, Efisga, Hochelaga, Norland, Superior, Transatlantia, Tuponia i Victorialand. 

Flaga Kanady

Flaga kanadyjska została zainaugurowana dopiero w 1965 roku. Wcześniej powszechnie używano flagi Union Jack i Red Ensign . Kolory flagi, biały, a zwłaszcza czerwony, są reprezentatywne dla Kanady.  

canada, flag, canadian

Symbole Kanady

Symbole Kanady to liść klonu (widoczny na fladze), bóbr, gęś kanadyjska, konik kanadyjski, , hokej, tuques (czapki zimowe), piwo, Królewska Kanadyjska Policja Konna (RCMP), kawa Tima Hortona , totemy, inuksuity, igloo i czerwone krzesła Parks Canada.  

totem pole, indian, native

Hymn narodowy O Kanada został pierwotnie napisany po francusku w 1880 roku, a angielska wersja powstała dopiero w 1906 roku. W 2018 roku teksty zostały zmienione tak, aby były neutralne pod względem płci. („we wszystkich twoich synach rozkaz” zmieniono na “we wszystkich z nami rozkaz”). 

Chociaż Konfederacja Kanadyjska datuje się na 1867, Kanada nie stała się w pełni niezależnym krajem od Anglii aż do 1982 roku, kiedy to została ustanowiona Konstytucja Kanady

Kanada pozostaje członkiem Wspólnoty Brytyjskiej i akceptuje Elżbietę II jako Królową Kanady, ale jej rola jest ceremonialna. 

Dzień Kanady obchodzony jest 1 lipca, trzy dni przed Dniem Niepodległości Ameryki. 

Oficjalną walutą jest dolar kanadyjski, który “stoi” trochę niżej niż dolar amerykański.

Widok na wodospad Niagara od strony Kanady.

Kanada atrakcje

W Kanadzie znajdziemy wiele atrakcji – głownie przyrodniczych takich jak Góry Skaliste, Wodospad Niagara czy niedźwiedzie polarne w Churchill.

Ale są też ciekawe miejsca o charakterze kulturalnym, jak Ottawa z budynkami Parlamentu czy Vancouver z plenerowym stylem życia.

Języki Kanady

W Kanadzie obowiązują dwa języki urzędowe Angielski i francuski, przy czym odpowiednio 56% i 24,4% kraju to native speakerzy. 20% Kanadyjczyków mówi w domu innym językiem niż angielski lub francuski. Wszystkie produkty spożywcze w Kanadzie muszą być oznakowane w języku angielskim i francuskim.  

Wielokulturowość Kanady

1 na 4 Kanadyjczyków to „ widoczne mniejszości ” (pochodzenie spoza Europy), a kolejne 5% to rdzenni mieszkańcy.  

Kanada ma oficjalną politykę wielokulturowości, rownocześnie starając sie zasymilować nowych przybyszy. Gdy dostana oni kanadyjskie obywatelstwo równocześnie rząd kanadyjski daje im karnet do muzeów i wielu innych miesc pozwalajacy im na poznanie dziedzictwa Kanady.

Kanada jest nazywana „Wielką Białą Północą”. Amerykanie czasami żartobliwie nazywają Kanadę „51 stanem”, „Zimnym Meksykiem ”, „Kanadą” lub „Kapeluszem Ameryki”. 

Kanada Ciekawostki przyrodnicze

Kanada była całkowicie pokryta pokrywami lodowymi od 100 000 do 50 000 lat temu.  

Linia brzegowa Kanady – Kanada ma najdłuższą linię brzegową na świecie: 202.080 km (125567 mi  2 ). To ponad połowa całkowitej linii brzegowej świata.  

Kanadyjskie Jeziora

Kanada ma 2 miliony jezior, to więcej niż jakikolwiek inny kraj. Posiada 62% światowych jezior o powierzchni ponad 10 ha oraz 563 jeziora o powierzchni ponad 10 000 ha.

Lake Superior to największe jezioro na świecie pod względem powierzchni (lub drugie co  do wielkości, jeśli Morze Kaspijskie jest uważane za jezioro). Jest wspólny dla USA i Kanady.

Great Bear Lake w NWT jest największym jeziorem w całej Kanadzie. 

Kanadyjskie lasy

Las deszczowy Great Bear w Kolumbii Brytyjskiej jest największym na świecie lasem deszczowym strefy umiarkowanej.

Około 60% Kanady pokrywają lasy borealne, a 10% światowych lasów znajduje się w Kanadzie. 

Kanadyjskie wyspy

Kanada ma 52 455 wysp. Gdyby Wyspa Baffina (największa) była krajem, byłaby jednym z 50 największych na świecie, podobnie jak Francja, Hiszpania czy Tajlandia.  

baffin island, canada, mountains

Dziwaczne lub niezwykłe zjawiska, które można zaobserwować w Kanadzie, to chinooks , hoodoos , zorza polarna, 24-godzinna ciemność (lub światło dzienne) w Arktyce, śpiewające piaski , pingo , dymiące wzgórza i najwyższy na świecie zakres pływów Zatoka Fundy.  

Alert w Nunavut to najbardziej wysunięte na północ stale zamieszkane miejsce na świecie. Jest to 817 kilometrów (508 mil) od bieguna północnego. 

Pogoda i klimat w Kanadzie

Najwyższa zarejestrowana temperatura w Kanadzie, 49,7 ° C , została ustalona w Lytton, BC 29 czerwca 2021 r. Była wyższa niż jakakolwiek temperatura kiedykolwiek zarejestrowana w Europie lub Ameryce Południowej. Następnego dnia większość miasta spaliła dzika przyroda.  

Najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano wyniosła -62,8°C w Snag w stanie Jukon 2 lutego 1947 roku. Była podobna do średniej temperatury na Marsie.  

11 lutego 1999 roku jezioro Tahtsa w BC otrzymało 145 cm śniegu w ciągu jednego dnia, co wystarczyło, by pogrzebać dorosłego aż do ramion. 

Największy grad, jaki kiedykolwiek znaleziono w Kanadzie, miał średnicę 11 centymetrów, podobnie jak piłka do softballu. Spadł w Cedoux w Saskatchewan

Zwierzęta w Kanadzie

Kanada słynie z niedźwiedzi. Szacuje się, że w Kanadzie jest 380 000 czarnych niedźwiedzi, 26 000 grizzly i 16 000 niedźwiedzi polarnych.   Równocześnie Kanada ma największe na świecie stada karibu i żubra leśnego.

black, bear, northern ontario

Zagrożone zwierzęta w Kanadzie to borsuki, kuguary, szare lisy, żurawie krzykliwe, karibu gruszkowe, czaple błękitne, narwale i orki.  

Dziwne ciekawostki o Kanadzie

Kanada była drugim po Urugwaju krajem na świecie (2018 r.), który zalegalizował marichuanę. 8% Kanadyjczyków używa go codziennie.  

W 2004 roku Kanada stała się czwartym krajem na świecie, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.  

Tylko 16 z ponad 5000 osób, które spadły z wodospadu Niagara (przypadkowe upadki lub śmiałkowie), przeżyło. Kaskaderstwo na upadkach jest nielegalne od 1951 roku i wiąże się z grzywną w wysokości 25 000 $, jesli przeżyjesz

niagara falls, trees, water

Pierwszy posiłek na Święto Dziękczynienia w Kanadzie miał miejsce 43 lata przed pierwszym w Ameryce. Dziś święto obchodzone jest w Kanadzie ponad miesiąc wcześniej niż w USA, głównie dlatego, że w Kanadzie zbiory są wcześniejsze.  

Nikt już nie mieszka w igloo w Kanadzie. Te tradycyjne domy Eskimosów są teraz przede wszystkim symboliczne, a czasami budowane przez myśliwych Eskimosów na noclegi. Temperatura wewnątrz igloo może być nawet o 40 stopni wyższa niż temperatura na zewnątrz.  

Igloo - Lodowy hotel

Najlepiej sprzedającą się książką kanadyjskiego autora jest Ania z Zielonego Wzgórza , sprzedająca się w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie.  

Autostrada Trans-Canada to najdłuższa autostrada na świecie ma 7476 km (4645 mil) długości, od Victorii na zachodzie do St. John’s na wschodzie. Przejechanie trasy zajmuje 83 godziny, nie licząc przystanków.  

W całej Kanadzie znajduje się szlak pieszy i rowerowy o długości 24 000 km (15 000 mil) zwany Trans Canada Trail. Jest to najdłuższy wielofunkcyjny szlak na świecie.

Cartier przywiózł do Francji coś, co uważał za diamenty, ale okazało się, że to kwarc. To dało początek francuskiemu określeniu „ faux comme les diamants du Canada ” (fałszywie jako kanadyjskie diamenty).  

Festiwal tulipanów w Ottawie

Festiwal ma swoje początki w II wojnie światowej, kiedy holenderska rodzina królewska schroniła się w Kanadzie. Księżniczka podczas pobytu w Kanadzie urodziła córkę, a rząd kanadyjski aby zapewnić jej wyłączność obywatelstwa holenderskiego uznał obszar szpitala w którym rodziła jako teren eksterytorialny. W podziękowaniu Księżna Juliana podarowała Kanadzie 20 tys cebulek tulipanów.

flower, tulip festival, tulip festival ottawa

Fakty o sportach kanadyjskich 

Hokej to narodowy sport Kanady. Pierwszy zarejestrowany mecz hokejowy w Kanadzie odbył się w Kingston w 1839 r., a pierwszy mecz hokejowy w hali odbył się w Montrealu 3 marca 1875 r. Pierwsze mistrzostwa hokeja odbyły się podczas Zimowego Karnawału w Montrealu w 1883 r.  Do najsłynniejszych sportowców z Kanady należą Wayne Gretzky

ice hockey, sports, puck

Lacrosse to najstarszy zorganizowany sport w Kanadzie. Pochodzi z rdzennych społeczności przed przybyciem Europy. William George Beers stworzył Narodowe Stowarzyszenie Lacrosse w Kanadzie w 1867 roku, a także spopularyzował rakiety śnieżne i saneczkarstwo.  

lacrosse, sports, competition

Kanadyjczyk James Naismith wynalazł koszykówkę w 1891 roku, kiedy był instruktorem wychowania fizycznego w Springfield w stanie Massachusetts.  

Kanada była gospodarzem igrzysk olimpijskich 3 razy: Letnie Igrzyska Olimpijskie 1976 w Montrealu, Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1988 w Calgary oraz Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2010 w Vancouver

Curling , który powstał w Szkocji, jest jednym z najpopularniejszych sportów i najczęściej transmitowanym w telewizji sportem kobiecym w Kanadzie.  

floor shoot, curling sport, stick sports

Ciekawostki o kanadyjskim jedzeniu i napojach 

Poutine to danie najczęściej kojarzone z Kanadą. Składa się z frytek z twarogiem i sosem. Jego początki są niepewne, ale wynaleziono go gdzieś pod koniec lat pięćdziesiątych w Quebecu.  

maple syrup

Syrop klonowy jest kwintesencją kanadyjskiego składnika, a Kanada produkuje 75% światowych dostaw syropu klonowego. Tradycyjnie jest polewany na naleśniki, ale można go również znaleźć w ciasteczkach, pączkach, latte, a nawet gotowanych z boczkiem. Jest to jedna z najpopularniejszych pamiątek z Kanady.  

pancakes, maple syrup, raspberries

Co roku w Kanadzie sprzedaje się ponad miliard pączków. Sklep z pączkami i kawą Tim Hortons jest symbolem Kanady. Kanadyjczycy pieszczotliwie nazywają ją „Timmies”

Odmiana jabłek McIntosh powstała w Kanadzie. To narodowe jabłko Kanady.  

W Kanadzie sprzedaje się więcej lodów zimą niż latem. 

Piwo to najpopularniejszy napój alkoholowy w Kanadzie. Przeciętny Kanadyjczyk wypija 53,5 litra piwa rocznie.  Pomimo szybkiego rozrostu browarów rzemieślniczych w Kanadzie, Labatt Brewing i Molson Canada nadal odpowiadają za 75% sprzedaży piwa.  

bar, local, tap

W Kanadzie zwykle używa się niewielkiej ilości żyta do produkcji whisky, dlatego kanadyjska whisky jest często nazywana żytnią whisky. Crown Royal, druga najlepiej sprzedająca się marka whisky w Stanach Zjednoczonych, jest kanadyjska.  

Ciekawostki O Kanadzie

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści