Ciekawostki O Wenecji

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Wenecja przywodzi na myśl najbogatszą historię Europy. Dodajmy do tego piękne miasto pełne kanałów i mostów i łatwo zrozumieć, dlaczego Wenecja jest jednym z najbardziej fascynujących miast we Włoszech, które odwiedziliśmy. Wenecja była nazywana różnymi nazwami, takimi jak - „Pływające Miasto”, „Sereniccima” i „Miasto Kanałów”. Jeśli chcesz poznać fakty o Wenecji, których prawdopodobnie nie znałeś, przeczytaj poniżej.

Spis treści

Początki Wenecji – ile lat ma Wenecja?

Wyspy weneckie zostały po raz pierwszy zamieszkane w V wieku, kiedy to ostatni europejscy chrześcijanie bizantyjscy osiedlili się tam, wykorzystując lagunę jako obronę przed barbarzyńcami średniowiecza. Legendarna data powstania Wenecji to 25 marca 421 roku n.e.

Wenecja została założona na 118 wyspach (płaskich wysepkach), położonych w lagunie na północnym krańcu Adriatyku. Budowniczowie wznosili ściany z twardego kamienia na grubych stosach modrzewiowych. Metoda okazała się na tyle trwała, że ​​przetrwało do dziś wiele 400-letnich budynków.

Większość miasta na wyspie istniała już w obecnym kształcie przed rokiem 1500. Dopiero w XX wieku na obrzeżach miasta zbudowano więcej domów.

Przywódcą Republiki Weneckiej był doża Wenecji i został wybrany! Wenecjanie po raz pierwszy wybrali swojego Doża w 697 roku. Doge został wybrany dożywotnio, najpierw przez zgromadzenie ogólne dorosłych obywateli republiki (arengo), a następnie przez kolegium elektorów. Ostatni doża abdykował w 1797 roku, Republika Wenecka została rozwiązana, gdy Napoleon zajął miasto.

Turystyka i zmieniająca się gospodarka Wenecji

W ciągu ostatnich 50 lat wielu Wenecjan przeniosło się na kontynent, a ich domy zostały przekształcone w hotele i pensjonaty dla turystów. Wraz z exodusem gospodarki mieszkaniowej znika również wiele zwykłych sklepów: piekarnie, warzywniaki, sklepy spożywcze zostają zastąpione przez międzynarodowe luksusowe marki i sklepy z pamiątkami.

Wraz ze spadkiem liczby ludności Wenecji wzrasta koszt życia pozostałych, co przyspiesza zmianę. Obecna populacja, wynosząca około pięćdziesięciu tysięcy, spada o około tysiąc rocznie – liczba mieszkańców wynosi ponad pięćset do jednego przez 25-30 milionów turystów rocznie. Jeśli ten trend się utrzyma, to do 2030 roku w mieście nie będzie już mieszkańców, tylko turyści.

Nic dziwnego, że Wenecja znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, zarówno ze względu na jej dziedzictwo kulturowe, jak i przyrodę.

Gondole i gondoliery w Wenecji

Najbardziej znaną ikoną miasta są gondole; wielką atrakcją Wenecji jest rejs gondolą po kanałach, a gondoliery są integralną częścią panoramy miasta.

Jest tylko około 400 licencjonowanych gondolierów, a zawód zwykle przechodzi z ojca na syna. Obecnie jest tylko jedna samica gondolierki: Giorgia Boscolo, sama jest córką gondoliera, jest też pierwszą kobietą w tym zawodzie.

Najwyraźniej gondolierzy są bardzo dobrze opłacani i bardzo trudno jest zostać gondolierem. Co roku tylko 40 osób może wziąć udział w 400-godzinnym szkoleniu gondolierów. Gdy licencjonowany gondolier przechodzi na emeryturę lub umiera, licencja przechodzi na jego spadkobiercę, który może objąć stanowisko lub wyznaczyć następcę.

Kiedyś gondole były kolorowe, ponieważ konkurujący Wenecjanie rywalizowali z bujną dekoracją, dopóki nie było ich za dużo, aw XVI wieku uchwalono nowe prawo, które zmusiło wszystkie gondole do czarnych.

Przeciętna gondola wykonana jest z ośmiu różnych gatunków drewna, ma długość 11 metrów i waży około 600 kilogramów. Linia łodzi jest asymetryczna, więc łódź płynie prosto, chociaż gondolier stoi poza środkiem.

Gondole są teraz dla turystów, mieszkańcy korzystają z Vaporetti – miejskiego systemu autobusów wodnych.

Wenecja tonie

Ze względu na kombinację sytuacji, w tym ruch płyt tektonicznych, nowoczesne pompowanie wód gruntowych (obecnie zatrzymane) i sporadyczne przypływy na szczycie Adriatyku, Wenecja tonie. Szacuje się, że Wenecja zatonęła na około 3 cale (7 cm) w ciągu tysiąca lat przed 1900 rokiem, osiągając prawie dziesięć cali (25 cm) w zaledwie sto lat XX wieku. Obecnie Wenecja tonie średnio o około 4 cm w ciągu dziesięciu lat, niektóre części są raczej szybsze.

Powodzie w Wenecji

Rosnący poziom wody i częste podtopienia miasta powodują, że parter i piętra wielu kamienic są już nieodwracalnie zniszczone, a koszty utrzymania domów wciąż rosną.

Wielka powódź miała miejsce w listopadzie 2019 r., kiedy przekroczony poziom wody został zmierzony na ponad sześciu stóp (1,84 metra). Był to najwyższy od pięćdziesięciu lat, ale po dodaniu przyszłych skutków globalnego ocieplenia do wszystkich opisanych powyżej przyczyn, przewiduje się, że zdarzenia te staną się bardziej powszechne w przyszłości.

Pomimo nowoczesnych prac inżynieryjnych mających na celu ochronę Wenecji, niektórzy eksperci przewidują, że Wenecja zniknie do 2100 roku.

Kanały i mosty w Wenecji

Miasto Wenecja zbudowane jest na 118 wyspach i ma 150 połączonych ze sobą kanałów, z których najważniejszym jest Canal Grande w kształcie litery S.

Najstarszym i jedynym mostem na Canal Grande do 1854 roku był Ponte di Rialto (most Rialto). Miasto ma obecnie 400 mostów, niektóre historyczne i niektóre nowoczesne – prawie wszystkie ze schodami.

Wenecja tak naprawdę nie ma ulic, a raczej chodniki, ponieważ cały transport publiczny w Wenecji odbywa się kanałami. Chociaż jedna z najwęższych ulic na świecie, która ma 53 cm szerokości, znajduje się w Wenecji.

Budowa Typowego Weneckiego Domu

Odzwierciedlając historyczną gospodarkę miasta jako bogatego centrum handlowego zarówno bizantyjskiego, jak i później osmańskiego bogactwa między Konstantynopolem / Stambułem a Europą, typowy palazzo służył jako dom mieszkalny, magazyn towarów i biuro handlowe.

Większość domów ma trzy kondygnacje. Kuchnia znajdowała się albo na parterze, aby mieć dostęp do wody pitnej, albo na ostatnim piętrze, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zapachów po całym domu.

Wenecja to miasto z kilkoma ulicami, a te, które istnieją, są słabe w stosunku do kanałów. Aby odzwierciedlić rolę miasta jako handlu morskiego, elewacje domów zwrócone w stronę kanałów zostały bogato zdobione architektonicznie, podczas gdy elewacje od strony placów i ulic były skromniejsze.

Ścieki i odpady w Wenecji

Miasto ma ponad 7 000 szamb, które oczyszczają ścieki w stopniu wystarczającym, aby ścieki mogły być odprowadzane z powrotem do kanałów bez zanieczyszczeń. Miasto jest pływowe, więc woda z kanału jest przepłukiwana słodką wodą dwa razy dziennie.

Pojazdy do wywozu śmieci w Wenecji to oczywiście specjalne łodzie, które współpracują z wózkami ręcznymi, przystosowanymi do pewnego rodzaju systemu wahaczy na kołach, dzięki czemu można nimi manewrować w górę iw dół po licznych schodach miasta. Istnieje oczywiście ściśle przestrzegany system recyklingu, a inne specjalistyczne łodzie są przystosowane do opróżniania szlamu i osadu w celu utrzymania miejskich szamb.

Znani Wenecjanie

Marco Polo

Marco Polo urodził się w Wenecji w rodzinie kupieckiej. Wraz z ojcem i wujem dotarł do Chin, przemierzając jedwabny szlak. Był jednym z pierwszych ludzi Zachodu, którzy dotarli do Chin.

Antonio Vivaldi

Antonio Lucio Vivaldi urodził się w 1678 roku w Wenecji. Jest jednym z najwybitniejszych skrzypków i kompozytorów włoskiego pochodzenia. Vivaldi był katolickim księdzem i rudymi włosami, dlatego nazywano go Il Prete Rosso, co znaczy „Czerwony Kapłan”. Antonio Vivaldi urodził się w kontakcie z muzyką. Jego ojciec grał na skrzypcach w Basilica San Marco i uczył syna gry na tym instrumencie

Giacomo Casanova

Giacomo Casanova, europejski poszukiwacz przygód, podróżnik i pisarz, urodził się w Wenecji. Jest autorem wspomnień, w których żywo opisuje życie w osiemnastowiecznych stolicach europejskich. Casanova w swoich pamiętnikach zamieścił liczne opisy podbojów miłosnych, to przypomniało mu, że jego imię w wielu językach stało się synonimem uwodziciela.

Canaletto

Canaletto to pseudonim jego malarza i grafika z początku XVIII wieku. Prawdziwym imieniem było, co zaskakujące, Canal! Jego prace łączące realizm z fantazją znajdują się w najbogatszych kolekcjach świata.

Najstarsza i pierwsza kawiarnia na świecie

Najstarsza kawiarnia świata w Venetian Cafe Florian, która została założona 29 grudnia 1720 roku przez Floriana Francesconiego. Restauracja znajduje się w podcieniach Prokuratury. Legenda głosi, że w Cafe Florian, w rokokowych salach i małych pokojach ozdobionych freskami, lustrami i polerowanym drewnem spotkali się Carlo Goldoni i Casanova, Goethe i Foscolo, Proust i D’Annunzio, a także Lord Byron, Rousseau, Rubenstein i Modigliani. ciesz się ich kawą i czekoladą.

 Pierwsze publiczne kasyno na świecie zostało otwarte w Wenecji w 1638 roku

Najstarszy festiwal filmowy – Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata. Impreza nie odbywa się w historycznym centrum Wenecji, ale na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew dla najlepszego filmu oraz Puchar Volpi dla najlepszego aktora i aktorki. Festiwal Filmowy w Wenecji uważany jest za najstarszą imprezę filmową na świecie.

Mityczni Patroni Wenecji

Wenecja ma dwóch patronów, św. Teodora i św. Marka. Święty Teodor z Amasea był patronem Wenecji pod panowaniem Bizancjum, a św. Marek został ogłoszony patronem niezależnej Wenecji. W Bazylej spoczywają relikwie św. Marka ica naprzeciwko placu, na którym oba noszą jego imię. W 828 roku kupcy weneccy ukradli szczątki świętego z Aleksandrii i przywieźli je tutaj. Obu świętych upamiętniają kolumny, zwane razem Bramą Morską Wenecji, w miejscu, w którym kiedyś odbywały się egzekucje.

Herb Wenecji to uskrzydlony lew trzymający otwartą księgę z wyrytymi na niej słowami anioła. Skrzydlaty lew jest oczywiście starożytnym chrześcijańskim symbolem św. Marka ewangelisty.

Bazylikę św. Marka zdobią cztery konie z brązu, pierwotnie rysujące rzymski rydwan zwany kwadrygą.

Obecne konie są kopią oryginału, który pierwotnie zdobił bazylikę, a teraz został przeniesiony do Museo Marciano. Rzeźba została przywieziona w 1204 roku z hipodromu w Konstantynopolu na zlecenie doży Enrico Dandolo. Cztery konie zostały wykonane z pozłacanego brązu, najprawdopodobniej w II wieku pne.

Wenecja i kwarantanna

Słowo kwarantanna pochodzi od „quaranti giorni” i oznacza 40 dni. Wenecja wymagała czterdziestodniowego okresu izolacji dla wszystkich statków, zanim załoga i pasażerowie zostali wpuszczeni na brzeg podczas dżumy czarnej śmierci.

Karnawał w Wenecji

Karnawał w Wenecji jest tak sławny jak karnawał w Rio. To coroczne święto przed Środą Popielcową. Korzenie tradycji karnawałowej sięgają 1162 roku, kiedy na Placu Świętego Marka zaczęto tańczyć, aby uczcić Zwycięstwo Wenecji. Karnawał został zdelegalizowany w 1797 roku, ale powrócił w 1979 roku i teraz przyciąga do Wenecji jeszcze więcej ludzi.

Częścią karnawału weneckiego są maski, które pomagały Wenecjanom ukrywać swoją tożsamość i towarzysko podczas karnawału bez oceniania. W 1608 roku Rada Dziesięciu zatwierdziła noszenie masek tylko podczas karnawału. Ci, którzy łamali prawo, byli surowo karani. Kary wahały się od dwóch lat więzienia do publicznego pobicia i związania z filarem wstydu

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści