Ciekawostki O San Marino

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

San Marino to jedno z najmniejszych krajów na świecie. Zlokalizowane i otoczone przez północno-środkowe Włochy. Jest jednym z najstarszych republik świata. Poznaj inne Ciekawostki o San Marino

Spis treści

Ciekawostki O San Marino

Fakty historyczne o San Marino

San Marino zostało założone w 301 roku przez Kamieniarza Maryna,  poźniej Sw. Maryna który przybył do Włoch – Rimini z chorwackiej wyspy Rab. San Marino jest jednym z najstarszych państw na Świecie.

San Marino nigdy nie zostało podbite, a ostatnia bitwa, w której aktywnie uczestniczył San Marino, miała miejsce w 1463 roku.

ciekawostki o San Marino - flaga

Flaga San Marino jest niebiesko-biała z herbem umiejscowionym po środku flagi.  Niebieski kolor flagi przedstawia niebo, a biały śnieg pokrywający Mt. Titano. Herb San Marino przedstawia 3 baszty, znajdujące się na szczytach góry Titano, ozdobione piórami. Flaga została oficjalnie przyjęta 6 kwietnia 1862 roku. Wcześniejsza flaga miała trzy poziome kolory pomarańczowy, biały i wiśniowy oraz uproszczony herb z trzema wieżami obronnymi.

W 1848 roku San Marino było pierwszym krajem na świecie, który zniósł karę śmierci za zwykłe przestępstwa, w 1865 roku pierwszym w krajem w Europie który całkowicie zakazał kary śmierci.

Pierwsze znaczki okolicznościowe w kraju zostały wydane w 1894 roku i od tej pory znaczki z San Marino są bardzo cenione przez filatelistów na całym świecie. Dochód z ich sprzedaży wynosi około 10% dochodów państwa.

San Marino jest krajem neutralnym, podobnie jak Szwajcaria,  i nie brał udziału w I i II wojnie światowej. Pomimo, neutralności Kraj posiada własna armię złożoną z ochotników. Liczy ona od 75 do 100 osób

Ciekawostki O Geografii San Marino 

Oficjalna nazwa San Marino to Republika San Marino. Powierzchnia San Marino wynosi 61 km2 czyniąc ten kraj trzecim najmniejszym państwem w Europie, a piątym na świecie.  Mniejsze są tylko Watykan, Monako, Nauru i Tuvalu.

San Marino jest otoczone ze wszystkich stron przez Włochy, graniczy więc tylko z jednym krajem. Do San Marino można wjechać bez żadnych formalności, ale jeśli chcesz podstemplować paszport na pamiątkę, obowiązuje opłata 5 euro

Stolica kraju – „Miasto San Marino” położone jest na szczycie góry Titano i jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Góra Titano mierząca 739 metrów jest centralnym punktem w kraju i najwyższą górą. Ma 3 szczyty, a na kazdym z nich stoi wieża Guaita, Cesta i Montale.

Montale jest własnością prywatną i niedostępne dla turystów, jednak podczas podróży do San Marino można wspiąć się zarówno na Guaita, jak i Cesta. Mają niesamowite widoki zarówno na okolicę, jak i na siebie nawzajem!  Przy dobrej pogodzie można nawet zobaczyć Morze Adriatyckie.

Na Titano można się albo wspiąć albo wjechać kolejka – polecamy.

Fakty O Gospodarce San Marino

Obowiązująca Waluta w San Marino to Euro, jednakże kraj ten nie jest w Uni Europejskiej. Kolejnym takim krajem, z  walutą euro, a poza unią jest Montenegro. 

Główne sektory gospodarki w San Marino to bankowość, turystyka i produkcja wina. Pod względem PKB San Marino jest jednym z najbogatszych krajów świata.

Włochy importują prawie 80% towarów wyprodukowanych w San Marino, za to cała energia elektryczna w San Marino jest importowana z Włoch

San marino nie ma lotniska, jedyna opcja aby je odwiedzić to prywatnie samochodem albo autobusem z Rimini.  W latach trzydziestych XX wieku została zbudowana kolej pomiedzy San Marino a Rimini ale została on zniszczona podczas wojny i nie odbudowana

Różne Ciekawostki o San Marino

Napoleon również zaoferował pomoc w rozszerzeniu terytorium kraju (1797), jednak jego oferta została grzecznie odrzucona przez wysokich rangą urzędników z tego kraju.

San Marino nie uznaje podwójnego obywatelstwa. Aby uzyskać obywatelstwo, należy mieszkać w San Marino przez 30 lat, albo 15 lat jeśli jest się w małżeństwie z Sanmaryńczykiem, należy również zrzece się obywatelstwa kraju w którym się urodziło.

Mimo że kraj został założony prze katolickiego Świetego oficjalnie San Marino jest pozbawione jakiejkolwiek religii państwowej.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści