Z czego słynie Australia – Ciekawostki o Australii

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Australia to kraj na półkuli południowej, który zajmuje znaczną powierzchnię lądową o łącznej powierzchni 7,6 miliona kilometrów kwadratowych, co czyni ją szóstym co do wielkości krajem na świecie oraz największą i najbardziej zaludnioną wyspą w Oceanii oraz miejscem z wieloma naturalnymi i stworzonymi przez człowieka zabytkami . Od tysięcy lat jest domem dla wielu różnych rdzennych mieszkańców i wielu imigrantów z europejskich miast . Przeczytaj wybór interesujących faktów na temat Australii i dowiedz się, z czego słynie Australia ?

Spis treści

Odkrycie Australii – Ciekawostki o Australii

Australia była domem dla wielu rdzennych grup od tysięcy lat, ale odkrycie Australii przypisuje się głównie jednemu człowiekowi, kapitanowi Jamesowi Cookowi . W 1770 r. Cook wyruszył w podróż na pokładzie Endeavour i wylądował na czymś, co nazwał Eastern Botany Bay. Wkrótce po tej wizycie, w 1788 roku, przybyła pierwsza flota statków skazańców z osadnikami brytyjskimi. Okres ten wyznacza początek osadnictwa Australii i jest określany jako Era Skazań.

Pierwsza flota statków przybyła do Australii z ponad 700 skazanymi. Większość z tych skazanych nie była odpowiedzialna za zbrodnie, o które zostali oskarżeni, ale zostali do tego zmuszeni przez nieuczciwe prawo i warunki w Anglii. W rzeczywistości wielu z nich było po prostu drobnymi przestępcami, a nie mordercami.

Wielu ludzi wierzyło, że dostaną wolność, jeśli przeżyją. Tak nie było i wielu kolonistów zostało zmuszonych do znoszenia brutalnego traktowania przez wojsko, wrogich osadników i klimat.

Australijski ląd

Australia nazywała się New Holland, kiedy Holendrzy odkryli ją po raz pierwszy w 1606 roku. Potem zaczyna nazywać się Nowa Południowa Walia i część Australii. Przed Federacją 1 stycznia 1901 roku Australia była znana jako Wspólnota Australijska.

Flaga Australii

Flaga Australii została zaprojektowana w 1901 roku przez urodzonego w Wielkiej Brytanii obywatela Australii mieszkającego w Sydney, pana Williama Stevens

Australijska flaga zawiera Union Jack w lewym górnym rogu, ale z siedmioramienną gwiazdą po prawej stronie. Flaga zawiera również 5 gwiazdek, które reprezentują każdy z mniejszych stanów Australii (Nowa Południowa Walia, Wiktoria, Queensland, Tasmania, Australia Południowa i Australia Zachodnia), a także jedną dużą gwiazdę – Gwiazdę Wspólnoty Narodów – pośrodku symbolizującą federację lub jedność między nimi.

Z czego słynie Australia?  - Ciekawe fakty o Australii 6

Miasta australijskie i stany australijskie 

Od uzyskania niepodległości 1 stycznia 1901 roku Australia jest podzielona na sześć stanów: Nową Południową Walię, Queensland, Zachodnią Australię, Tasmanię, Wiktorię i Południową Australię (w kolejności od północy do południa).

australia, map, teritories

Populacja Australii

Ponad 90% populacji Australii mieszka na wybrzeżu, głównie na obszarach miejskich. Największe miasta Australii to Sydney, Melbourne, Brisbane, Perth i Adelaide.

Canberry – stolica Australii

Canberra , Australijskie Terytorium Stołeczne , liczy około 402 600 mieszkańców w 2016 roku i jest stolicą Australii. Została założona jako stolica podczas formowania się Wspólnoty Australijskiej 1 stycznia 1901 roku.

australia canberra, lake burley griffin, canberra

Waluta Australii

Walutą australijską jest dolar australijski, wcześniej był nią funt australijski. Dolar Australii stanowi również walutę w jedynych z najmniejszych krajach świata – Kiribati, Tuvalu i Nauru.

Australijskie banknoty są plastikowe.

Pseudonimy w Australii 

Australia jest powszechnie znana jako Commonwealth of Australia, a jej mieszkańcy określani są jako Australijczycy. Nazwa „Australia” jest często używana szeroko, nawiązując do kontynentu wyspiarskiego i sąsiednich wysp na zachodzie, gdzie obecnie koncentruje się kraj.

Nazwa pochodzi z łaciny ( terra australis ), co oznacza „kraj południowy”. Była to anglicyzacja łacińskiego terminu „Terra Australis” stosowanego na całym kontynencie, ukutego w 1663 roku przez holenderskiego marynarza Abla Tasmana, który żeglował wzdłuż i mapował części zachodniego wybrzeża lądu podczas swojej pierwszej podróży w imieniu Holenderska Kompania Wschodnioindyjska.

Oz

Oz to skrót od słowa Australia i był używany jako pseudonim tego kraju.

Fakty dotyczące geografii Australii 

Australia jest otoczona dwoma oceanami: Oceanem Spokojnym i Oceanem Indyjskim. można by powiedzieć, że Australia jest największą wyspą świata , ale Australia nie jest uważana za wyspę, ale za kontynent, a największą wyspą jest Grenlandia.

Skała Uluru

Uluru (wcześniej nazywana Ayers Rock) to duża formacja skalna z piaskowca położona w Australii Środkowej. Został nazwany na cześć aborygeńskiego słowa oznaczającego „miód”. Skała ma 3,6 km długości, 1,9 km szerokości i 348 metrów wysokości w pionie.

fakty o Australii - Uluru Rock

Różowe jeziora w Australii Zachodniej 

Czy słyszałeś o Różowych Jeziorach ? jest ich całkiem sporo na całym świecie i jedne z najbardziej spektakularnych różowych jezior, jakie można znaleźć w Australii Zachodniej

Najwyższa góra – Góra Kościuszki

Najwyższym punktem Australii jest Góra Kościuszki, 2228 metrów nad poziomem morza. Polski odkrywca nazwał górę imieniem słynnego polskiego bojownika o wolność.

Australijska Wielka Rafa Koralowa 

Z czego słynie Australia?  - Ciekawostki o Australii 8

Wielka Rafa Koralowa to największy i najbardziej rozległy system raf koralowych na Ziemi. Składa się z około 3000 pojedynczych raf, 900 wysp i 300 wysp kontynentalnych. Rozmiar całego systemu to 2500 km długości i 2600 km szerokości, co obejmowałoby obszar większy niż Niemcy czy Stany Zjednoczone, w tym Alaska.

Australijskie Alpy

Alpy Australijskie to obszar Wielkiego Pasma Wododziałowego obejmujący Góry Śnieżne i Górę Kościuszki, najwyższy szczyt Australii. Ma ponad trzy czwarte australijskich pól śnieżnych i lodowców. Alpy australijskie każdej zimy pokrywają więcej śniegu niż cała Szwajcaria.

Wyspa Frasera

Fraser Island (Wielka Wyspa Piaszczysta) to największa na świecie wyspa piaskowa. Hervey Bay jest punktem wypadowym na Fraser Island. Biała linia brzegowa otacza czyste, błękitne wody. Pływanie w basenach szampana można zrobić przez wąskie baseny na skraju oceanu.

australia, fraser island, sea

Tasmania

Tasmania to najlepsze i najbardziej popularne miejsce dla każdego podróżnika, który chce poznać autentyczną australijską kulturę i przyrodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, dziewicza przyroda, bogate dziedzictwo kolonialne i doskonałe zajęcia na świeżym powietrzu to tylko kilka rzeczy, które mogą sprawić, że pobyt na Tasmanii będzie niezapomniany.

greens beach, tasmania, australia
australia, tasmania,

Tasmania została uznana miejsce z najczystszym powietrzem na świecie i najczystszą wodę.

Fauna Australii

W Australii żyje wiele gatunków zwierząt. Większość australijskich gatunków zwierząt to torbacze. Kangury i koale to niektóre z dobrze znanych australijskich zwierząt.

Zwierzęta Australii

Na świecie są tylko dwa ssaki, które składają jaja: dziobak i kolczatka, a oba są zwierzętami pochodzącymi z Australii.

Diabeł Tasmański to mięsożerny torbacz, który istnieje tylko na Tasmanii. Może dorastać do 1 m długości i ważyć do 5 kg, przez większość czasu żywiąc się owadami.

Kazuar to duży nielot, który jest jednym z najniebezpieczniejszych ptaków na świecie.

cassowaries, ratite, bird

Wielbłądy na Australijskim lądzie

Australia ma większą populację wielbłądów niż Egipt, a wielbłądy mają długą historię w Australii, Pierwsi odkrywcy sprowadzili z z Bliskiego Wschodu (Afganistanu). Przez wiele lat te wielbłądowate były wykorzystywane jako zwierzęta robocze na ranczach bydła w outbacku, gdzie zyskały reputację odpornych i zdolnych do wytrzymania trudnych warunków.

camel, head, animal

Jednak wraz z przyjęciem przez rolników bardziej wydajnych technik mechanizacji, wielbłądy szybko zaczęły być postrzegane jako niepotrzebne szkodniki, które zaburzały rytm wypasu i niszczyły uprawy. Na przestrzeni lat podejmowano liczne próby wyeliminowania wielbłądów z australijskiej ziemi poprzez selekcję lub nawet wypuszczanie zdziczałych populacji na obszary pustynne.

Kangury i Emus nie mogą chodzić do tyłu i dlatego są na australijskim herbie.

różne gatunki kangurów

Kupa Wombata może być używana jako naturalny filtr przeciwsłoneczny.

Wielka Rafa Koralowa

Istnieje 36 różnych gatunków pająków lejkowatych i 20 rodzajów jadowitych węży. Australia ma więcej gatunków gadów niż jakikolwiek naród na Ziemi. Wielka Rafa Koralowa to największa na świecie rafa koralowa położona jest ona u wschodnich wybrzeży Australii. Zawiera ponad 1000 raf i ponad 600 gatunków ryb.

great barrier reef, corals, australia

Rdzenni mieszkańcy Australii

Aborygeni są rdzennymi mieszkańcami Australii, którzy żyli na ziemi od 50 000 pne. Ci ludzie byli odizolowani od reszty świata, dopóki nie odkryli ich holenderscy marynarze. Obecnie większość z nich mieszka w rezerwatach na australijskim buszu i prowadzi inny tryb życia niż pozostali Australijczycy. Jednak kultura rdzennych mieszkańców jest nadal częścią kultury australijskiej.

man, portrait, aboriginal

Pierwszymi białymi ludźmi, którzy przybyli do Australii, byli Holendrzy, którzy wylądowali na zachodnim wybrzeżu Australii w 1606 roku. Za nimi przybyli Portugalczycy, którzy dotarli do północnej Australii około 1619 roku. Dopiero w 1770 roku James Cook wylądował na wschodnim wybrzeżu, że rozpoczęło się europejskie osadnictwo. Wielka Brytania zdecydowała się skolonizować Australię w 1788 roku i wysłała Arthura Phillipa, który był pierwszym gubernatorem Kolonii Nowej Południowej Walii.

Australia ma ponad 60 odrębnych regionów winiarskich.

Główne regiony winiarskie na tym obszarze leżą w Wiktorii i Nowej Południowej Walii. Południowe Wyżyny, Doliny Tumbarumba i Doliny Alpejskie są uważane za najpiękniejsze regiony winiarskie Australijczyków.

wine, mclaren vale, australia

Zachodnia Australia ma również winnice. Wśród nich jest kilka w Wiktorii i Nowej Południowej Walii, z jednymi z najlepszych winnic Australii w Sydney i Melbourne.

Regiony winiarskie Australii obejmują odmiany winorośli Cabernet Sauvignon – Vert do Chardonnay – i Chocnay oraz wiele najpiękniejszych winnic Australii.

Beczka wina została oczywiście wynaleziona w Australii.

Najdłuższe ogrodzenie na świecie

W Australia znajdziemy najdłuższe ogrodzenie, które ciągnie się prawie przez pół Australii. Ma on chronić hodowle owiec przed psami dingo.

Ogrodzenie nazywa się „Dingo Fence”. Rozciąga się na długości 5,614 mil (9 000 kilometrów) i jest dłuższy niż Wielki Mur Chiński

Najdłuższy prosty odcinek torów kolejowych

Między Sydney a Perth znajduje się indyjski Pacyfik, a linia kolejowa biegnie przez cały kraj. Przejażdżka koleją to piękny sposób, aby zobaczyć różnorodność krajobrazu Australii. Podziwiaj widoki na Góry Błękitne, pasmo Flinders i dolinę Avon.

brisbane, train, steam

Ciesz się jazdą przez równinę Nullabor, zanim przejedziesz przez żyzną dolinę Avon i do żyznej Avon Valentine Vallance i Flinders Jedź pociągiem do Perth. Indyjski Pacyfik to jedna z najpopularniejszych tras kolejowych w Australii.

Najdłuższa autostrada

W Australii znajduje się najdłuższa na świecie autostrada Highway 1. Ma długość 8903 km i zaczęto ją budować w 1932 r., aby połączyć Sydney i Darwin drogą która może być używana przez ruch drogowy w porze deszczowej.

australia, gregory highway, road

Największe ranczo świata

Anna Creek Station to jedno z największych rancz na świecie, obejmujące ponad 6 milionów akrów ziemi w Australii Południowej. Ta rozległa posiadłość, położona w pobliżu centrum kontynentu, słynie z surowego klimatu i nierównego terenu, co czyni ją idealnym miejscem dla hodowców bydła, a Anna Creek Station jest największa hodowla krów na świecie.

Great Ocean Road to największy na świecie pomnik wojenny.

Great Ocean Road to jedna z najbardziej znanych tras w Australii. Wybudowana przez powracających żołnierzy po I wojnie światowej droga została poświęcona jako pomnik poległych w walkach. Trasa rozciąga się między Allanford i Torquay, idealna na autostradę naziemną między Melbourne a Adelaide.

twelve apostles, great ocean road, australia

12 Apostołów (jeden z australijskich zabytków ) i latarnia morska Split Point to popularne miejsca na tej krętej drodze. Między czerwcem a wrześniem można zobaczyć południowe wieloryby prawostronne wokół wybrzeża w czasie migracji w zimie, aby obserwować je w sezonach zimowych.

Australijskie wynalazki

Australia jest domem dla wielu genialnych wynalazków i innowacji. Jednym z najbardziej znanych australijskich wynalazków jest rejestrator lotu Black Box, który zapisuje informacje o stanie lotu w przypadku katastrofy.

Innym ważnym australijskim wynalazkiem jest implant ślimakowy, niezwykłe urządzenie, które może drastycznie poprawić słuch osób z poważnym ubytkiem słuchu. Jednak prawdopodobnie jednym z najbardziej wszechstronnych i wpływowych wynalazków jest wynalezienie sieci Wi-Fi przez australijskiego fizyka i wynalazcę dr Johna O’Sullivana.

Ciekawostki o Australii

Australia to jedyny kontynent bez aktywnego wulkanu

Pierwsza jednostka policji w Australii powstała w 1789 roku i składała się z 12 najlepiej zachowujących się skazanych.

Futbol australijski (ARF), zwany także futbolem australijskim, został wynaleziony w 1858 roku, aby zapewnić zajęcie Cricketers poza sezonem.

sydney opera house, building, architecture

Duński architekt Jorn Utzon zaprojektował Operę w Sydney, a budowa tego wspaniałego budynku zajęła 17 lat.

Melbourne ma drugą co do wielkości zaraz po Atenach największą populację grecką – ciekawostki o Grecji .

Australia ma wiele słynnych plaż, w tym Bondi Beach, jedną z najsłynniejszych plaż na świecie. Znajduje się na pięknym wybrzeżu z błękitnymi wodami otoczonymi białym piaskiem i zielonymi drzewami, co sprawia, że ​​jest idealnym miejscem do pływania.

Podsumowanie Ciekawostek o Australii

Australia słynie z naturalnego piękna i wielu zwierząt. Bogata kultura rdzennych Australijczyków jest również częścią tego, co czyni ten kraj tak wyjątkowym. Jeśli zastanawiasz się nad podróżą do Oz w najbliższym czasie, mamy nadzieję, że nasza lista podsunie Ci kilka pomysłów, gdzie się udać i jak zaplanować podróż!

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści