Z czego słynie Liechtenstein – Ciekawostki o Liechtensteinie

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Znajdujący się na kontynencie europejskim Liechtenstein to mały i stosunkowo mało znany kraj, który słynie z bogatej historii i malowniczego krajobrazu. Z ponad pięćdziesięcioma procentami ziemi pokrytej lasami i górami, kraj ten jest domem dla niektórych naprawdę zapierających dech w piersiach widoków. I podczas gdy wiele osób jest świadomych słynnych miejsc to niewiele osób wie o tym uroczym małym kraju położonym pomiędzy Szwajcarią a Austrią. Dowiedz się wiecej czytając nasz post Ciekawostki o Liechtensteine

Spis treści

Położenie Liechtensteinu

Liechtenstein znajduje się w zachodniej części Europy, położony pomiędzy Szwajcarią a Austrią, Liechtenstein jest maleńkim krajem o bogatej historii i fascynującej kulturze. Położony na wschodnim zboczu doliny Renu, ten mały kraj oferuje swoim mieszkańcom zapierające dech w piersiach widoki ośnieżonych gór, bujnych dolin i dramatycznych klifów.

Ustrój księstwa Liechtensteinu

Księstwo liechtenstein jest monarchią konstytucyjną, z największą władzą królewska na terenie europy.

liechtenstein, flag, national flag

Władcą Kraju – Książę Jan Adam II jest głową państwa. Należy zauważyć, że kraj ma wybranego premiera, który zwykle pełni funkcję szefa rządu i prowadzi naród w misjach zagranicznych.

Religią dominującą jest katolicyzm i wszystkie święta państwowe w Liechtenstein pokrywają się ze świętami kościelnymi.

Język Urzędowy

Językiem urzędowym w Liechtensteinie jest język niemiecki

Stolica Liechtensteinu

Stolicą Liechtensteinu jest Vaduz, małe miasto położone w surowym regionie alpejskim w Europie Środkowej. Założone na początku XIII wieku, Vaduz rozwinęło się z czasem w ważny ośrodek kulturalny i gospodarczy.

Dziś to urocze miasto pełne jest zabytkowych budynków i kameralnych butików, a także służy jako ważny ośrodek lokalnej gospodarki. Centrum Vaduz ma charakter małego miasteczka.

 Ciekawostki o Liechtensteinie

Największe miasto Księstwa Liechtenstein to Schaan z ponad 6 tys mieszkańców.

Z czego słynie Liechtenstein ?

Liechtenstein słynie z produkcji sztucznych zębów. W Liechtensteinie znajduje największa na świecie fabryka protez zębowych – Ivoclar Vivadent, która odpowiada za ponad  20% światowej sprzedaży sztucznych zębów . Według niedawnego  raportu , firma produkuje rocznie do 60 milionów zestawów.

Liechtenstein to podwójnie śródlądowy kraj

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech Liechtensteinu jest podwójny kraj bez dostępu do morza, do którego wsiadają Szwajcaria i Austria. Dla porównania, Uzbekistan to kolejny podwójnie śródlądowy kraj.

zamek gutenberg

Należy do najmniejszych krajów na świecie

Powierzchnia Liechtensteinu to jedynie 2 ma 160 kilometrów kwadratowych, co czyni go szóstym najmniejszym krajem na świecie i czwartym najmniejszym krajem w Europie. Wiele osób odnosi się do Liechtensteinu jako do mikropaństwa. Jednak Liechtenstein jest uznawany za suwerenny naród i stał się członkiem narodów zjednoczonych w 1990 roku.

Jest jednym z najwyżej ocenianych krajów na świecie

Według ostatnich danych Liechtenstein jest jednym z najbogatszych krajów świata pod względem dochodu PKB na mieszkańca. Stopa bezrobocia w kraju wynosi 1,7%. W kraju jest wiele prywatnych banków, wyjątkowe sieci finansowe, które go mocno wspierają, oraz raje podatkowe.

Armia Szwajcarska zaatakowała Liechtenstein

W marcu 2007 roku Liechtenstein został przypadkowo zaatakowany przez Szwajcarię. Nastąpiło to po tym, jak stu siedemdziesięciu żołnierzy piechoty przeszło przez nieoznaczoną granicę przez ponad milę w głąb księstwa, zanim zorientowali się, że są w innym kraju. Jednak rząd nie wiedział o tym, dopóki nie zgłosili się szwajcarscy żołnierze, a Liechtenstein zdecydował się nie brać odwetu, ponieważ kraj nie egzekwuje kontroli granicznej na Szwajcarii. Liechtenstein nie posiada własnej armii – jest krajem neutralnym

Kraj na wynajem

Około 2011 roku, kiedy można było wynająć cały kraj za siedemdziesiąt tysięcy dolarów za noc. Ten schemat został opracowany przez firmę marketingową z Liechtensteinu i Airbnb, dzięki czemu można było uzyskać zakwaterowanie dla stu pięćdziesięciu gości.

liechtenstein, rätikon, castle vaduz

Za pieniądze możesz mieć symboliczny klucz do państwa i spersonalizowane znaki drogowe oraz degustację wina z krajowym księciem. Okazało się jednak, że nikt nie przyjął umowy, a raper Snoop Dogg, który próbował wynająć kraj w 2010 został odrzucony.

Księstwo ma najniższe wskaźniki przestępczości

Według  ostatnich danych Liechtenstein jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie i ma najniższy wskaźnik przestępczości. Ostatnie morderstwo miało miejsce dwie dekady temu i od tego czasu nie było żadnego. Kilku więźniów osadzonych w więzieniu i skazanych na ponad dwa lata zostaje przeniesionych do Austrii. Wiele osób nie zamyka drzwi na klucz.

Melodia hymnu narodowego jest podobna do melodii brytyjskiej 

Melodia hymnu Liechtensteinu jest podobna do melodii „God save the Queen”, chociaż słowa są inne. Jedno zaskakujące zjawisko ma miejsce podczas meczu kwalifikacyjnego UEFA Euro pomiędzy Irlandią Północną a Liechtensteinem w 2004 roku, kiedy dwukrotnie grano ten sam hymn.

Księstwo Liechtenstein ma tylko jedno naturalne jezioro

Chociaż kraj jest obdarzony wyjątkowymi krajobrazami, górami i przepiękną scenerią, w Liechtensteinie jest tylko jedno naturalne jezioro. Gampriner Seele znajduje się piętnaście minut drogi od stolicy Vaduz i zajmuje powierzchnię około 1,53 ha. 

Najwyższym szczytem Liechtensteinu jest Grauspitz (2599 m n.p.m), który należy do Alp Wschodnich.

Na terenie Liechtensteinu jest zarejestrowanych wiecej firm niż mieszkańców

Zabawnym faktem dotyczącym Liechtensteinu jest to, że w kraju zarejestrowanych jest więcej firm niż całkowita populacja kraju. Kraj jest rajem podatkowym, a wiele firm, w szczególności towarzystwa finansowe, ze względun na niskie podatki woli być zarejestrowanych w Liechtensteinie niż w jakiejkolwiek innej części świata.

Impreza obywatelska na zamku książęcym raz w roku

Podczas święta narodowego Liechtensteinu książę Liechtensteinu zaprasza wszystkich mieszkańców do swojego zamku, gdzie mogą świętować. Mogą napić się piwa w ogrodzie zamku Vaduz , który jest ziemią przodków księcia. 

Vaduz Liechtenstein

Liechtensteinowie cenią sobie spokój

Istnieje broszura skierowana do nowych imigrantów na temat poziomu hałasu, jaki powinni wydać. Podczas oficjalnych przerw obiadowych od południa do 13:30 zdecydowanie zaleca się unikanie hałasu. To stwierdzenie jest prawdziwe również po godzinie 22:00.

Dopiero niedawno kobiety uzyskały prawo głosu

W kraju odbyły się trzy referenda, które zakończyły się niepowodzeniem. Jednak kobiety nie mogły głosować do niedawna, w 1984 roku. Nie mogły jednak brać udziału w wyborach w 1986 roku. 

Ciekawoski o Liechtenstein – podsumowanie

Ale to, co czyni Liechtenstein naprawdę interesującym, to nie tylko jego malownicza sceneria, ale także jego fascynująca historia. Od starożytnych zamków po skomplikowane pałace, kraj ten posiada bogate dziedzictwo kulturowe, które odróżnia go od innych krajów europejskich. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem geografii, czy po prostu szukasz nietypowej destynacji, Liechtenstein ma coś do zaoferowania każdemu. Więc jeśli szukasz ukrytych klejnotów w Europie, nie szukaj dalej niż ten piękny mały kraj!

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści