timor wschodni - Najmłodsze Państwa Świata

Najmłodsze Państwa Świata

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Czy wiesz, jaki jest najmłodszy kraj na świecie?

W najnowszej historii świata były trzy momenty, w których powstało wiele nowych krajów – pierwszy po I wojnie światowej, drugi po II wojnie światowej i ostatni po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku, kiedy to powstały takie europejskie kraje jak Ukraina, Estonia, Litwa, Łotwa lub azjatyckie jak Kazachstan, Azerbejżan i inne.

Wszystkie te kraje są już dość stare i mają za sobą swoją historię – wiele z nich jest teraz członkami Unii Europejskiej.

Ale są też nowsze kraje na świecie – więc dzisiaj przyjrzymy się dziewięciu najmłodszym państwom świata według roku, w którym uzyskały niepodległość.

Erytrea – Niepodległa od 1993 roku 

Erytrea to kraj Afryki Wschodniej, który w 1993 roku uzyskał niepodległość od Etiopii. Graniczy z Morzem Czerwonym, Sudanem i Dżibuti.

Naród ma łączną powierzchnię 117 600 km2 (45 406 ²), w tym Archipelagiem Dahlak i Wyspy Hanish.

Gospodarka Erytrei opiera się na rolnictwie, które zajmuje połowę ludności pracującej. Głównymi produktami rolnymi są sorgo, proso, jęczmień i pszenica.

Przemysł składa się głównie z małych przedsiębiorstw zajmujących się przetwórstwem spożywczym i innymi lekkimi towarami, takimi jak tekstylia, wyroby skórzane, metal

Od czasu uzyskania niepodległości w 1993 roku Erytrea jest rządzona jako jednopartyjna republika prezydencka bez żadnych krajowych wyborów parlamentarnych ani prezydenckich.

Czechy i Słowacja (1993)

W 1918 r. przywódcy czeskich i słowackich grup etnicznych ogłosili niepodległą Czechosłowację. W 1993 roku, po upadku komunizmu, upadku żelaznej kurtyny i aksamitnej rewolucji, Słowacy odłączyli się od Czechosłowacji (aksamitny rozwód). Od tego czasu kraj pozostał spokojny wewnętrznie i z sąsiadami.

Słowacja

Republika Słowacka jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Liczy ponad 5,4 miliona mieszkańców i zajmuje powierzchnię 49.035 kilometrów kwadratowych. Stolicą i największym miastem jest Bratysława, licząca ponad 450 000 mieszkańców. Językiem urzędowym jest słowacki, który należy do rodziny języków słowiańskich.

Republika Czeska

Republika Czeska jest krajem śródlądowym w Europie Środkowej. Graniczy z Niemcami na zachodzie, Austrią na południu, Słowacją na wschodzie i Polską na północy.

Stolicą jest Praga, największe miasto w Czechach, w którym mieszka 1,3 miliona ludzi. Inne duże miasta to Brno i Ostrava

Palau – Niepodległe od 1994

Palau to kraj wyspiarski położony na zachodnim Pacyfiku.

Palau stało się suwerennym krajem w 1994 roku, po wybraniu swojej politycznej przyszłości z Terytorium Powierniczego Wysp Pacyfiku, administrowanego przez Stany Zjednoczone w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Palau to jeden z najmniejszych krajów świata.

Bliskie strategiczne i gospodarcze związki Palau ze Stanami Zjednoczonymi sięgają II wojny światowej. Więzi te znajdują odzwierciedlenie między innymi w tym, że setki obywateli Palau służy we wszystkich oddziałach Sił Zbrojnych USA i że Palau używa dolara amerykańskiego jako waluty

Timor Wschodni (Timor-Leste) – niepodległy od 2002 roku

Timor Wschodni to kraj wyspiarski w Azji Południowo-Wschodniej, obejmujący wschodnią część wyspy Timor i pobliskie wyspy.

Timor została skolonizowany przez Portugalię w XVI wieku i uzyskała niepodległość od niej w 1975 roku.  Ale zaledwie 9 dni po tym w skutek inwazji Indonezji,  w 1976 roku,  został 27-dmą prowincją Indonezji.

Po  24-letniej okupacji przez Indonezję Timor Wschodni uzyskał niepodległość w 2002 roku, stając się pierwszym suwerennym państwem XXI wieku i pierwszym w większości chrześcijańskim narodem w Azji Południowo-Wschodniej.

Jego całkowita populacja wynosi 1,3 miliona ludzi rozsianych po całym kraju, ale ponad połowa mieszka w Dili, która jest stolicą kraju

Językami urzędowymi są tetum i portugalski – chociaż większość młodego pokolenia mówi również po angielsku.

Serbia i Czarnogóra – suwerenne narody od 2006 roku

Federalna Republika Jugosławii (Państwowy Związek Serbii i Czarnogóry) powstała w 1992 roku po ogłoszeniu niepodległości przez Słowenię, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę oraz Macedonię.

W dniu 21 maja 2006 r. Czarnogóra głosowała za zakończeniem unii z Serbią, a 5 czerwca 2006 r. Serbia ogłosiła niepodległość, co oznaczało ostateczne rozwiązanie Związku Państwowego Serbii i Czarnogóry.

Czarnogóra

Czarnogóra to kraj położony w Europie Południowo-Wschodniej, nad Morzem Adriatyckim.

Graniczy z Serbią na północnym wschodzie, Bośnią i Hercegowiną na północy i zachodzie, Kosowem na wschodzie, Albanią na południowym wschodzie, Chorwacją na południowym zachodzie i granicą morską z Włochami.

Populacja Czarnogóry wynosi 610 980 osób, przy gęstości 69 osób na milę kwadratową. Stolicą jest Podgorica, licząca 150 000 mieszkańców.

Serbia

Serbia jest krajem śródlądowym w Europie Południowo-Wschodniej, na skrzyżowaniu Niziny Panońskiej i Bałkanów.

Serbia ma prawie 7 milionów mieszkańców. Stolicą jest Belgrad z ponad milionem mieszkańców.

Kosowo (2008)

Kosowo to sporne terytorium i częściowo uznawane państwo w Europie Południowo-Wschodniej, które w lutym 2008 roku ogłosiło niepodległość od Serbii jako Republika Kosowa.

Kosowo jest państwem śródlądowym w  środkowej części Półwyspu Bałkańskiego.

Albańczycy, którzy stanowią 91% ludności, stanowią większość ludności Kosowa.

Sudan Południowy (2011)

Sudan Południowy to kraj w środkowo-wschodniej Afryce, po latach wojny domowej między północnym i południowym Sudanem. Sudan Południowy uzyskał niepodległość od Sudanu w lipcu 2011 r. po tym, jak 98% ludności zagłosowało za nim w referendum w styczniu 2011 r.

Niestety, nawet po odzyskaniu niepodległości, wojny domowe trwały w tym młodym kraju aż do niedawnego porozumienia pokojowego w 2020 roku.

Obecnie Sudan Południowy jest najmłodszym krajem na świecie.

Bougainville – głosował na niepodległość w 2019 roku

W 2019 r. Autonomiczny Region Bougainville opowiedział się za niezależnością od Papui Nowej Gwinei w referendum.

Podczas procesu pokojowego przywódcy Bugenwilli zostali przekonani przez międzynarodowych graczy, aby zgodzili się na niewiążące referendum.

Ale jeśli Bougainville stanie się suwerennym narodem w 2027 roku, będzie to najnowszy kraj na świecie

Jaki jest najmłodszy kraj? – Zachowaj na później

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści