Sahara Ciekawostki

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Przez co najmniej kilka tysięcy lat Sahara była soczyście zielona i tętniła życiem. Starożytni Egipcjanie mogli uprawiać ziemię, hodować zwierzęta i żyć w dobrobycie. Z jakiegoś nieznanego powodu sytuacja się zmieniła, chmury monsunowe przesunęły się na południe, deszcze ustały, a zielona, urodzajna gleba powoli zmieniła się w pustynię. Dziś Sahara to tylko wydmy i piekielny upał. Ale jeśli chcesz się o tym dowiedzieć, poniżej kilka faktów o Saharze.

Spis treści

Sahara Ciekawostki

Gdzie leży pustynia ?

Sahara leży w północnej Afryce i rozciąga się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie do Morza Czerwonego na wschodzie. Afryka Północna jest domem dla kilku najbogatszych krajów Afryki.

Od północy graniczy z górami Atlas i Morzem Śródziemnym. Na południu graniczy z regionem geograficznym znanym jako Sahel.

Mapa Sahary

Pustynia zajmuje terytorium 11 krajów: Maroka, Algierii, Czadu, Egiptu, Libii, Mali, Mauretanii, Tunezji, Sahary Zachodniej, Nigru, Czadu i Sudanu.

 Mapa pustyni Sahara – źródło zdjęć Britannica

Jak duża jest pustynia Sahara?

Szerokość Sahary wynosi około 2 tys. Km, a obszar szacuje się na ponad 9 mln km2 (3,6 mln mil kwadratowych). Dla porównania, Sahara jest prawie tak duża, jak Chiny 9,6 km2, czy Stany Zjednoczone 9,8 km2, jednak Sahar jest trzecią co do wielkości pustynią na świecie, ale największą gorącą pustynią, pozostałe dwie to Antarktyczna Pustynia Polarna i Arktyczna Pustynia Polarna.

Klimat Sahary

Większość Sahary to terytoria, na których roczne opady wynoszą mniej niż 50 mm / m2, aw sąsiedztwie Zwrotnika Raka nawet mniej niż 20 mm / m2.

Brak opadów jest bardziej widoczny we wschodniej części Sahary, ponieważ klimat jest bardziej kontynentalny.

Temperatura i chmury nad Saharą.

Ponieważ nie ma deszczu, nie tworzą się chmury, niebo jest czyste. Brak chmur powoduje również występowanie dużych dobowych amplitud temperatur, kiedy zachodzi słońce nie ma potrzeby utrzymywania ciepła na powierzchni. W ciągu dnia średnie temperatury wynoszą 30-35 st.C, maksymalne mogą wynosić 50-55 st.C.W nocy temperatura spada do 10-20 st.C, a także może spaść poniżej 0.

Krajobraz Sahary – znany i nieznany

Składa się z 14 mniejszych pustyń, które różnią się wyglądem krajobrazu. Większość Sahary składa się z hamad, czyli kamienistych pustyń.

Jest to krajobraz zdominowany przez nagie skały, głazy, a czasem żwir. W wyniku deflacji wydmuchano z nich piasek. Pustynie Ergi-piaszczyste stanowią niewielką część Sahary.

Rzeka na pustyni

Przez Saharę przepływa tylko jedna stała rzeka. Jest to Nil (najdłuższa rzeka na świecie) ze swoim dopływem, Nilem Błękitnym.

Wiele rzek na Saharze ma charakter okresowy, epizodyczny. Występują tylko w określonych porach roku, kiedy w ich dorzeczach występują obfite opady.

Oazy

Dzięki podziemnym rzekom lub warstwom wodonośnym na pustyni istnieją oazy.

Są to w dużej mierze wody reliktowe, nieodnawialne, z okresów, gdy klimat na Saharze był znacznie bardziej wilgotny. W centralnej części Algierii znajduje się naturalny obszar o długości około 160 km, zawierający szereg małych oaz. Zbudowano tam kilka miast i wiele wiosek.

Najwyższe góry i wydmy na Saharze

Najwyższym punktem na pustyni jest nieaktywny wulkan w górach Tybesti, Emi Koussi, o wysokości 3415 m. Ostatnio wulkan był aktywny ponad milion lat temu.

Jeziora na Saharze

Największym jeziorem w Afryce Środkowej jest Jezioro Czad. Jest to najważniejsze źródło wody pitnej dla ludzi, zwierząt i roślin, z którego korzysta około 30 milionów ludzi. W ciągu ostatnich 50 lat jezioro straciło większość wody w wyniku zmiany klimatu i działalności człowieka.

Mieszkańcy Sahary

Większość mieszkańców Sahary to koczownicy. Najliczniejsze plemię to Tuaregowie. Zajmują się handlem wymiennym z mieszkańcami oaz. Wędrowcy dostarczają mleko, mięso i juczne zwierzęta w zamian za zboże, daktyle, kawę, sól, broń i amunicję. Po utartych szlakach karawany poruszają się z pomocą wielbłądów, mułów, osłów.

Gęstość zaludnienia na Saharze jest niska i wynosi jedną osobę na kilometr kwadratowy.

Zwierzęta na Saharze

Pomimo upałów i braku wody wiele organizmów przystosowało się do warunków panujących na Saharze.

Wśród roślin najczęściej występują palmy, kolczaste krzewy, trawy oraz różnego rodzaju sukulenty. Najczęstszymi zwierzętami żyjącymi na Saharze są jaszczurki, węże, skorpiony, a także małe ssaki, takie jak góralka czy koper pustynny – jeden z najmniejszych przedstawicieli psowatych.

Najbardziej udomowionymi zwierzętami na Saharze są wielbłądy i kozy.

Kiedy Sahara znów będzie zielona?

Ze względu na zmianę kąta nachylenia osi Ziemi, Sahary, co 41 tysięcy lat zamienia się w sawannę pełną bujnych traw. Następna taka zmiana spodziewana jest za 15 tysięcy lat.

Odkrycia archeologiczne na Saharze

W Egipcie, około 150 km od Kairu, znajduje się miejsce, w którym znaleziono ponad 400 różnych szkieletów prehistorycznych waleni, w tym cały szkielet bazylozaura.

W Parku Narodowym Algierii znaleziono wiele neolitycznych malowideł naskalnych. Zidentyfikowane dotychczas rysunki to duże, dzikie zwierzęta (antylopy i krokodyle), stada bydła i ludzi. Dowodzi to, że 10-12 tysięcy lat temu Sahara była zamieszkana przez różne organizmy sawanny.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści