Zaskakujące Ciekawostki o USA – Z czego słyną Stany Zjednoczone Ameryki

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Spis treści

Stany Zjednoczone Ameryki nie przypominają żadnego innego kraju na świecie, co w dużej mierze wynika z ich złożonego i unikalnego systemu federalnego. W przeciwieństwie do większości krajów, które mają jednolitą strukturę, Stany Zjednoczone są federacją 50 poszczególnych stanów, które mają różny stopień autonomii.

Każdy stan ma swoją własną konstytucję i rząd, a także zróżnicowane praktyki kulturowe i ekonomiczne. Stany te są zjednoczone pod jednym rządem federalnym, który jest odpowiedzialny za takie sprawy jak obrona, imigracja, stosunki zagraniczne i handel. Pomimo centralizacji władzy na poziomie krajowym, to właśnie różnorodność i regionalna autonomia poszczególnych stanów prawdziwie definiują Amerykę jako naród.

Zajmując powierzchnię 663 000 mil kwadratowych Alaska jest największym stanem USA. , Alaska może pomieścić Polskę, Niemcy, Francję, Hiszpanię i Szwajcarię.

Najmniejszy stan w USA: Rhode Island. Mierząca zaledwie 1 056 mil kwadratowych.

Słynne Miasta Amerykańskie

Jest wiele wspaniałych amerykańskich miast, które są znane z wielu różnych powodów. Na przykład Nowy Jork jest znany z tętniącej życiem kultury i historii jest najbardziej zaludnionym miastem oraz pierwszą stolicą USA, a Los Angeles jest znane jako centrum przemysłu filmowego. Chicago również słynie z wielu rzeczy, w tym z pięknej architektury i żywej sceny jazzowej. San Francisco jest prawdopodobnie najbardziej znane ze swojej wspaniałej przyrody i bogatego krajobrazu kulturowego, na który wpływ ma zarówno hiszpańskie dziedzictwo Kalifornii, jak i powojenna przeszłość bohemy, a Las Vegas nazwany światową stolicą hazardu

Nowy Jork ciekawostki o USA

USA nie mam języka urzędowego

Większość ludzi zakłada, że ​​język angielski jest językiem urzędowym Stanów Zjednoczonych, ale prawda jest taka, że ​​chociaż może tak być w wielu stanach, rząd federalny USA nigdy nie ogłosił języka urzędowego .

Stany Zjednoczone – powierzchnia i populacja

Stany Zjednoczone są ogromnym i zróżnicowanym krajem, w którym panuje wiele różnych klimatów i terenów. Zajmując ponad 3,8 miliona mil kwadratowych powierzchni, są trzecim co do wielkości krajem na świecie, za Rosją i Kanadą. Co więcej, na tym ogromnym obszarze mieszkają 322 miliony ludzi, co czyni go jednym z najbardziej zaludnionych kraji świata

Mapa USA

Ponad połowa populacji USA mieszka w zaledwie dziewięciu stanach: Kalifornii, Teksasie, Florydzie, Nowym Jorku, Pensylwanii, Illinois, Ohio, Georgii i Północnej Karolinie.

Sport w USA

Sporty narodowe Stanów Zjednoczonych są źródłem dumy i pasji dla wielu Amerykanów. Prawdopodobnie najpopularniejszym sportem w tym kraju jest baseball, który uprawia się tu od XIX wieku. Inni czołowi zawodnicy to futbol amerykański, koszykówka, piłka nożna i hokej na lodzie.

Jedzenie w USA – Naród fast foodów

Według Centers for Disease Control and Prevention każdego dnia w Stanach Zjednoczonych około 84,8 miliona dorosłych – 37% dorosłej populacji – spożywa fast foody. Nic więc dziwnego że 38 proc. mieszkańców Stanów cierpi na otyłość.

Przeciętny obywatel wypija ponad 600 litrów napoi gazowanych rocznie, ciężko się nie dziwić statystykom dotyczącym występowania cukrzycy typu 2

hot dog, sausage, fast food

Amerykanie kochają hot dogi. W Stanach Zjednoczonych istnieje Krajowa Rada Kiełbas i Hot Dogów. Według sondażu przeprowadzonego przez tę radę, Amerykanie spożywają ponad 150 milionów hot dogów każdego roku w święto 4 lipca.

Symbole USA

Stany Zjednoczone to naród pełen symboli i ikon, które uosabiają ducha tego wielkiego kraju. Prawdopodobnie najbardziej znanym i powszechnie rozpoznawanym symbolem Stanów Zjednoczonych jest flaga amerykańska, która symbolizuje wolność, demokrację i nadzieję na lepszą przyszłość. Inne symbole Ameryki to Lady Liberty, Wujek Sam i orzeł

Statua Wolności  – Stojąc z rozmachem na Liberty Island w Nowym Jorku, Statua Wolności upamiętnia niepodległość Stanów Zjednoczonych. Wykonany jest z miedzi i został podarowany przez mieszkańców Francji mieszkańcom Ameryki. Ten posąg zaprojektował francuski rzeźbiarz Frederic Auguste Bartholdi. Za stworzenie metalowej ramy zasługuje Gustave Eiffel. Po jej ukończeniu rząd francuski przekazał go Ameryce 28 października 1886 roku. Posąg ma 93 metry wysokości.

statue of liberty, new york, statue

Amerykańska flaga – 50-gwiazdkowa amerykańska flaga została zaprojektowana jako część szkolnego projektu przez 17-letniego Roberta Heffa. Był rok 1958, w ​​tym czasie było tylko 48 stanów, ale Heft miał przeczucie, że Hawaje i Alaska wkrótce otrzyma państwowość. Jego nauczyciel przyznał mu B, ale po tym, jak Heft przesłał swój projekt do Białego Domu, a flaga została zatwierdzona przez Kongres Stanów Zjednoczonych, nauczyciel zmienił ocenę na A.

usa, flag, american

Amerykańscy prezydenci – Ameryka miała 46 prezydentów, Pierwszym który sprawował urząd prezydenta był George Washington, jest on uważany za ojca narodu amerykańskiego.

Orzeł jest potężnym symbolem Stanów Zjednoczonych, uosabiającym wiele cech, które są kluczowe dla amerykańskiej kultury. Dzięki ogromnej rozpiętości skrzydeł, groźnemu spojrzeniu i ostrym szponom orzeł reprezentuje siłę, odwagę i odporność. Ponadto ten majestatyczny ptak od dawna kojarzy się z wolnością, zarówno ze względu na jego zdolność do unoszenia się wysoko nad ziemią, jak i status godła narodowego.

adler, eagle, bird

4 lipca Dzień Niepodległości

Jedną z rzeczy, których wielu ludzi nie wie o Dniu Niepodległości , jest to, że Kongres oficjalnie ogłosił swoją niezależność od Anglii 2 lipca 1776 roku. Święto obchodzone jest czwartego lipca, ponieważ jest to dzień, w którym John Hancock jako pierwszy podpisał deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych

Gospodarka USA

Gospodarka Stanów Zjednoczonych jest jedną z najbardziej dynamicznych i wpływowych na świecie. Ta potęga gospodarcza opiera się na silnej bazie konsumentów, którzy napędzają jej wzrost, a także na obfitości zasobów i wykwalifikowanej siły roboczej, która wprowadza na rynek szeroki wachlarz produktów

Ropa Naftowa i Energia

Stany Zjednoczone stały się największym na świecie producentem ropy naftowej w ciągu ostatnich 10 lat. W 2019 roku kraj ten produkował 18,23 mln baryłek ropy dziennie, znacznie powyżej dziennej produkcji Arabii Saudyjskiej, drugiego co do wielkości producenta ropy na świecie. Ropa obejmuje ropę naftową, wszystkie inne płyny ropopochodne oraz biopaliwa.

Stany Zjednoczone są także największym światowym konsumentem ropy naftowej. Zużycie benzyny, destylowanego oleju opałowego, płynnych węglowodorów i paliwa do silników odrzutowych daje łącznie 20,48 miliona baryłek ropy dziennie.

Stany Zjednoczone odpowiadają za 21% światowego zużycia energii i mają najwyższe na świecie zużycie energii na mieszkańca. Ameryka zajmuje drugie miejsce na świecie pod względem produkcji energii.

Rolnicza potęga

Stany Zjednoczone produkują więcej kukurydzy niż jakikolwiek inny kraj na świecie, co stanowi ponad 366 milionów ton metrycznych w sezonie 2018-2019. Następny najbliższy kraj, Chiny, wyprzedził produkcję kukurydzy w USA o ponad 100 milionów ton metrycznych.

field, cornfield, fields

Hollywood

Amerykański przemysł filmowy jest największym, najstarszym i najbardziej dochodowym przemysłem filmowym na świecie. Według firmy badawczej IBISWorld amerykański przemysł filmowy wygenerował w 2019 roku około 33 miliardów dolarów.

hollywood sign, los angeles, hollywood

Broń w USA

To smutna ciekawostka o USA – W Stanach Zjednoczonych jest więcej broni niż ludzi – według niektórych szacunków około 101 na każde 100 osób. Krajem z kolejnym najwyższym wskaźnikiem posiadania jest Serbia, gdzie na 100 osób przypada 58 broni.

gun, usa, second amendment

Waluta w USA

Rząd zdecydował się pokolorować amerykańską walutę na zielono jako strategię zwalczania fałszerstw. Kiedy kolor został przyjęty w XIX wieku, aparaty fotograficzne mogły wykonywać tylko czarno-białe zdjęcia, co utrudniało produkcję imitacji banknotów.

dollars, currency, money

Największą walutą w obiegu jest banknot o wartości 10 000 USD. W przeciwieństwie do większości innych ustaw, nie przedstawiał prezydenta, ale sekretarza skarbu Salmona P. Chase’a, który od 1864 roku pełnił funkcję prezesa Sądu Najwyższego

Przyroda w USA

Bioróżnorodność – Stany Zjednoczone plasują się w pierwszej dziesiątce krajów na świecie pod względem liczby gatunków ssaków, gadów, ryb i roślin naczyniowych.

Różnorodność klimatyczna – Stany Zjednoczone są jedynym krajem, który posiada wszystkie pięć stref klimatycznych Ziemi: tropikalny, suchy, umiarkowany, kontynentalny i polarny.

Stany Zjednoczone mają ponad 3,1 miliona mil kwadratowych gruntów leśnych, czwartą co do wielkości po Kanadzie, Brazylii i Rosji.

Stany Zjednoczone mają około 12 380 mil linii brzegowej, więcej niż wszystkie kraje poza ośmioma innymi krajami na całym świecie. Stan Alaska ma najdłuższą linię brzegową – sprawdź ciekawostki o Alasce.

Lake Superior, na granicy USA-Kanada, jest największym jeziorem słodkowodnym na świecie pod względem powierzchni. Jezioro obejmuje 31 700 mil kwadratowych. tak przy okazji granica między Kanada, a USA to najdłuższą na świecie granica lądowa o długości ponad 5500 mil.

Tornado – Trzy na cztery tornada na świecie występują w Stanach Zjednoczonych.

Mauna Kea – Najwyższa góra świata to nie Mount Everest, szczególnie gdy jej wielkość będziemy mierzyć od dna morskiego, a nie nad poziomem morza. Mauna Kea ten potężny szczyt znajduje się na dnie morza u wybrzeży Hawajów, gdzie wznosi się ponad 4 mile od dna morza, osiągając wysokość 13 800 stóp. Chociaż na pierwszy rzut oka Mauna Kea może wydawać się kolejną wyspą, ta wyjątkowa geologiczna cecha odzwierciedla prawie wszystkie aspekty “normalnych” gór na lądzie. Podobnie jak góry na lądzie, jej zbocza są strome i poszarpane, wyrzeźbione przez pędzące lodowce w minionych epokach. I podobnie jak inne pasma górskie na całym świecie,

Parki Narodowwe w Stanach Zjednoczonych Ameryki

Wodospad Niagra to jeden z najbardziej kultowych wodospadów na świecie. W 1885 roku park stanowy Niagra Falls stał się pierwszym parkiem stanowym w kraju. Został zaprojektowany przez Fredericka Law Olmsteda, który zaprojektował także Central Park w Nowym Jorku.

W Stanach Zjednoczonych są obecnie 63 parki narodowe, obejmujące szeroki zakres krajobrazów i ekosystemów od wybrzeża do wybrzeża. Nie jest to chyba zaskakujące, że biorąc pod uwagę ogromne rozmiary i różnorodne piękno przyrody, najwięcej parków narodowych znajduje się w Kaliforni (9) i na Alasce (8). Jeden na siedmiu amerykanów na minimun 10 kart kredytowych,

Różne Ciekawostki o USA

Badanie Pew Research Center przeprowadzone w latach 2011-2013 wykazało, że około 54% Amerykanów twierdzi, że religia jest bardzo ważna w ich życiu, w porównaniu z 24% ludzi w Kanadzie, 21% w Australii i 21% w Niemczech.

Sieć autostrad i sieć linii kolejowych – USA ma najbardziej rozbudowana na świecie sieć autostrad, niektóre autostrady mają 9 pasów ruchu w jedna strone (podobnie jak w główna austorda w Dubaju)

USA jest krajem w którym wystęouje najwięcej zaburzeń psychicznych

Nowe prognozy Biura Spisu Ludności przewidują, że do 2045 r. Stany Zjednoczone będą „mniejszością białą” – 49,7%.

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści