Z czego słynie Rzym – Ciekawostki o Rzymie

Po przeczytaniu tej strony spójrz na wszystkie inne fascynujące artykuły

Rzym to stolica Włoch i jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc we Włoszech i jednym najczęściej odwiedzanym miastem na świecie . Będąc tu od wieków, prawie każdy wie, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, ale nie wszyscy znają wszystkie ciekawostki o Rzymie.

Spis treści

Fakty o starożytnym Rzymie

Ile lat ma Rzym?

Według legendy Romulus i Remus (bracia bliźniacy) są założycielami Rzymu. Założyli Rzym w miejscu, gdzie zostały ssane przez wilczycę, jako osierocone dzieci, około  753 pne . Badania pokazują, że miasto było zamieszkane jeszcze przed 753 rokiem, jednak oficjalna data powstania Rzymu to  21 kwietnia 753 p.n.e., co oznacza, że ​​Rzym ma 2800 lat .

Historia Romulusa i Remusa

Według legendy Romulus zabił swojego brata bliźniaka Remusa i został pierwszym władcą Rzymu.

Nie trzeba wykopywać około 90 procent starożytnych Rzymian 

Roman posiada wiele stanowisk archeologicznych, a liczne wykopaliska trwają od wieków. Jednak dzięki 2800-letniej historii 90 procent jego starożytnych struktur nie zostało odkopanych i może nigdy nie zostanie wykopane, ponieważ większość tych miejsc jest obecnie zabudowana i zajmowana przez firmy i domy.

Pierwotne miasto znajduje się głęboko pod ziemią, gdy budynek został opuszczony, zniszczony gruz przykrył teren, a później został zabudowany. Starożytny Rzym znajdował się 30 stóp poniżej obecnego poziomu ulicy.

Rzym miasto na 7 wzgórzach 

Miasto Rzym zostało zbudowane na 7 wzgórzach, a mianowicie na Wzgórzu Awentyńskim, Kapitolińskim, Celijskim, Palatynowym, Eskwilinowym, Kwirynalskim i Wzgórzu Wiminalnym. 

Jak nazywa się Rzym? – Wieczne miasto

Rzym nazywany jest Wiecznym Miastem, ponieważ miasto nadal rosło pod względem wielkości, populacji i wpływów, więc starożytni Rzymianie wierzyli, że miejsce to będzie żyło wiecznie. Mogli mieć rację. Inne rzymskie imię Roma Caput Mundi pochodzi z łaciny i oznacza Rzymską Stolicę Świata .

Rome Motto to Roma invicta , co po łacinie oznacza „Niezwyciężony Rzym”. Motto Roma Invicta było używane do końca Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 r. n.e.

Długowieczny Panteon 

Słynny Panteon jest używany przez około 2000 lat od czasu ukończenia go w około 126 r. do chwili obecnej. Kościół posiada największą na świecie kopułę z niezbrojonego betonu. Panteon był pierwszą pogańską świątynią, która została przekształcona w kościół chrześcijański, co uratowało tę niesamowitą budowlę przed zniszczeniem w ciemnych wiekach.

Budynek nie ma okien, światło i deszcz docierają do niego przez otwór w dachu – oculus . Panteon jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem starożytnego Rzymu, ponieważ dostęp do niego jest bezpłatny.

Panteon rzym włochy

Wszystkie drogi prowadzą z Rzymu, a nie do Rzymu

Wbrew powszechnemu przekonaniu, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, z rzymskiego punktu widzenia wszystkie drogi prowadzą do miasta, a nie do miasta. Układy drogowe zostały zbudowane, aby ułatwić rzymskim żołnierzom wydostanie się z miasta, szczególnie z Milliarium Aureum (Złotego) na Forum. Rzymianie budują sieć dróg o długości ponad 53 000 mil.

Starożytny Rzym był gęściej zaludniony niż Rzym współczesny

Prehistoryczny Rzym był około 32 razy gęściej zaludniony niż Rzym współczesny. To dlatego, że cała ludność starożytnego miasta była zamknięta w jego murach. 

Rzym był pierwszym miastem liczącym milion mieszkańców 

Rzym stał się pierwszym miastem na świecie, które miało milion mieszkańców w 133 roku p.n.e. Dla porównania Londyn osiągnął ten punkt zwrotny w 1810 roku, a Paryż w 1850 roku. 

Rzym nie zawsze był stolicą Włoch

Chociaż miasto istnieje od tysięcy lat, będąc nawet stolicą Imperium Rzymskiego, dopiero w 1871 r. Rzym stał się stolicą Włoch. Wcześniej stolicą był Turyn, a potem Florencja. 

Ciekawostki o starożytnej rzymskiej higienie

Podobno Roman używa ludzkiego i zwierzęcego moczu do mycia zębów. Uggrr Gross, właściwie nie było tak źle, że po prostu użyli ekstrahowanego z moczu amoniaku, który jest świetnym środkiem czyszczącym. używali go również do prania swoich tog.

Po tym, jak imperium rzymskie podbiło wschód i północ i zobaczyło jasne włosy, kobiety i mężczyzn chcieli mieć takie same jasne włosy, aby to osiągnąć, farbowali włosy popiołem z drewna bukowego i kozim tłuszczem. Najpopularniejszym kolorem włosów w starożytnym Rzymie był blond i rudy.

Starożytni Rzymianie urodzili się jako wolni ludzie. Aby symbolizować, że są obywatelami Rzymu, nosili lniane togi. Podczas gdy panie były żeńską wersją Togi o nazwie Stola

Popularne wśród starożytnych Rzymian łaźnie termalne  , które zaopatrywały w wodę akwedukty. Najstarsze łaźnie, datowane na II rok p.n.e., odkryto w Pompejach. 

Dostęp do term był bezpłatny, a ich głównymi częściami były: baseny z zimną wodą (frigidarium), z ciepłą wodą (tepidarium), z ciepłą wodą (caldarium), łaźnie parowe (laconicum) i gabinety masażu (oleoterion), których ciała były namaszczane olejkami, pokoje do odpoczynku. Największe łaźnie powstały w 216 r., Termy  Karakalli  , które mogły pomieścić aż 1500 osób! W samym Rzymie było 7 takich kompleksów:
(łaźnie Agrypa, Łaźnie Augusta, Łaźnie Tytusa, Łaźnie Domicjana, Łaźnie Karakalli, Łaźnie Dioklecjana, Łaźnie Konstantyna)

Zanim wynaleziono papier toaletowy, starożytni Rzymianie do wycierania pośladków używali mokrej gąbki morskiej na długim patyku zwanym Spongia . Toalety publiczne miały marmurową ławkę z otwieraną i otworem z przodu do wycierania pupy gąbką w patyczku – najlepiej spójrz na zdjęcie

Interesujące fakty o Rzymie 6

Ciekawostki o Rzymie – antyczne toalety – Źródło zdjęcia – Wikipedia Commons

Fakty o starożytnym jedzeniu w Rzymie

Starożytna rzymska dieta zależała jak zawsze od twojego statusu materialnego: bogaci Rzymianie jedli dużo mięsa, dziką zwierzynę, taką jak bażant, zając, dzik lub delikatnie jak popielice lub ozory flamingów. Zamożni rzymscy obywatele urządzali wystawne przyjęcia, na których bogaci jedli, wymiotowali, jeśli byli pełni, i znowu jedli. Podczas gdy biedniejsza część społeczeństwa jadła głównie pszenicę, jęczmień, jajka, rośliny strączkowe.

Zazwyczaj Rzymianie jedli trzy posiłki dziennie, tak samo jak my – Śniadanie ( ientaculum), Lunch ( prandium), Dinner ( cena)

Pierwsze centrum handlowe

Czy wiesz, że starożytni Rzymianie jako pierwsi robili zakupy w centrum handlowym? Pierwsze centrum handlowe zostało zbudowane około 110 rne przez rzymskiego cesarza Trajana. miał wiele poziomów i około 150 sklepów.

Fakty o rzymskich akweduktach

Wodę pitną dostarczał rzymski akwedukt, a także wodę do łaźni. Rzymianie zbudowali dla Rzymu jedenaście akweduktów. Wewnętrzne systemy kanalizacyjne odprowadzające wodę z miasta, a także zaopatrujące w wodę duże łaźnie, w których tak wiele czasu spędzali mieszkańcy starożytnego Rzymu.

11 akweduktów znajdowało się głównie poza Rzymem, ponieważ w mieście większość wody płynie kanałami pod ulicami miasta. Obecnie najlepiej zachowany rzymski akwedukt – Pont du Gard jest jednym z najbardziej znanych francuskich zabytków .

Juliusz Cezar – Kalendarz juliański i rok który miał 445 dni

To na prośbę Juliusza Cezara  w 45 roku p.n.e.  wprowadzono  kalendarz juliański . Obowiązywał w Europie przez wiele stuleci (w Hiszpanii, Portugalii, Polsce i we Włoszech do 1582, w Rosji od 1700 do 1918, w Grecji do 1923). Kalendarz juliański  ustalał długość roku na 365 dni i jeden dodatkowy dzień co 4 lata (rok przestępny).

Zmiana kalendarza (wcześniej w starożytnym Rzymie obowiązywał kalendarz księżycowy, który był „zakłócony” – grudzień padł we wrześniu) spowodowała, że  ​​rok 46 p.n.e. został przedłużony o 80 dni, a więc trwał 445 dni  i został nazwany rokiem zamieszania (łac. annus pomieszanie).

Fakty o Koloseum

 • Koloseum nie miało swojej pierwotnej nazwy – budowe rozpoczął t w 72 roku cesarz Wespazjan i ukończonył w 80 roku ne za czasów Tytusa, syna Wespazjana. Była one darem dla ludu rzymskiego. Ponieważ cesarz i jego syn pochodzili z dynastii Flawiuszów, amfiteatr został nazwany Amfiteatrem Flawiuszów.
 • Jego obecna nazwa została zainspirowana kolosalnym posągiem cesarza Nerona, który znajdował się w pobliżu wejścia. 
 • Ofiary Koloseum – Koloseum od setek lat było jednym z głównych elementów Rzymu. Teatr, który jest zresztą największy na świecie, służył do inscenizacji walk z udziałem gladiatorów. Ostatnia walka, miała miejsce w 435 r. n.e. 
 • Szacuje się, że podczas walki zginęło ponad 500 000 ludzi i milion dzikich zwierząt. 
 • W Koloseum odbywały się bitwy morskie – aby to osiągnąć, teatr zostałby całkowicie zalany, aby móc wspierać statki. 
 • Koloseum jest jednym z siedmiu starożytnych cudów świata
Koloseum Najbardziej znany zabytek stolicy Włoch Miejsce walki Gladiatorów

Koloseum – największy teatr w Wiecznym Mieście – Starożytny Rzym

Z czego słynie Rzym? 

 • Rzym słynie z pięknej architektury, sztuki, krajobrazu, a także z najbardziej rozpoznawalnych zabytków na świecie, takich jak Koloseum, Fontanna di Trevi, Forum i Panteon, Piazza Navona
 • Uniwersytet La Sapienza – jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie i najstarszy uniwersytet w Rzymie założony w 1303 r. przez papieża Bonifacego VIII
 • Rzym słynie z wielu muzeów. Czy wiesz, ile muzeów jest w Rzymie? 280, w tym 4 muzea Leonarda da Vinci, różne muzea sztuki i wiele małych unikalnych muzeów, takich jak Muzeum Makaronu
 • Rzym słynie z pysznego jedzenia, jest ojczyzną nie tylko makaronów i Gelatto. Jest to miejsce, w którym możesz doświadczyć pysznych wrażeń, ponieważ Rzym ma 20 restauracji z gwiazdkami Micheline ?
 • Miasto stało się tak potężne dzięki ogromnej armii, która podbiła inne imperia w całej Europie i na Bliskim Wschodzie. 
 • Schody Hiszpańskie – słynne schody z 135 marmurowymi schodami, zbudowane przez architekta Francesco de Sanctis około 1725 roku.
 • trinità dei monti, Plac hiszpański
 • Remonty schodów wykonane w 2016 r. kosztowały ponad 1,5 mln euro.
 • Schody są częścią Światowego Dziedzictwa UNESCO i z tego powodu od 2019 r., jeśli zostaniesz znaleziony na Schodach Hiszpańskich, zostaniesz ukarany grzywną w wysokości od 250 do 400 EUR

Miasto kościołów, placów, fontann, obelisków i kotów

Rzym ma ponad 900 kościołów, więcej niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.

Rzym ma więcej fontann niż jakiekolwiek inne miasto na świecie.  W mieście znajduje się pięćdziesiąt monumentalnych fontann wraz z setkami małych fontann, a łącznie ponad 2000. Te istnieją od czasów starożytnych. Uważa się, że fontanny zostały zbudowane w celu zapewnienia kojącego szumu wody, aby przeciwdziałać hałasowi ulicznemu w mieście.

Rzym to miasto z największą ilością obelisków na świecie – ma 13 obelisków !!!

Prawo w Rzymie pozwala kotom mieszkać wszędzie, więc nie zdziw się, jeśli zobaczysz koty spacerujące po Forum Romanum lub odpoczywające na którymś z pomników. Koty w Rzymie mają dostęp do wszystkich starożytnych ruin.

Largo di Torre Argentina – ruiny starożytnej świątyni, w której zamordowano Juliusza Cezara, są domem dla wszystkich bezpańskich kotów, dzięki organizacji charytatywnej Torre Argentina Cat Sanctuary.

Monety w Fontannie di Trevi 

Jeśli kiedykolwiek byłeś w Rzymie, musiałeś słyszeć, a nawet widzieć magiczną fontannę di Trevi. Istnieje tradycja, że ​​turyści wrzucają monety do wody, aby ich marzenie mogło się spełnić.

Każdej nocy z dna fontanny pobiera się około 2000 – 3000 euro. Co roku do fontanny wrzucane są monety o wartości prawie 700 000 euro do 1,3 miliona euro, a wszystkie pieniądze trafiają do katolickiej organizacji charytatywnej Caritas.

Kilka ciekawych faktów na temat Rzymu

Monety o wartości prawie 700 000 euro trafiają do Fontanny di Trevi i są przekazywane Caritas – katolickiej organizacji charytatywnej

Stolica jest starsza niż jej kraj 

Roman był założycielem na długo przed Włochami. W okresie prehistorycznym półwysep włoski składał się z różnych kultur pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego. Ale kiedy imperium upadło, półwysep podzielił się na kilka państw-miast, które nigdy nie zaznały pokoju. Dopiero pod koniec XIX wieku Włochy stały się zjednoczonym państwem. 

Pizza nie została wymyślona w Rzymie? 

W starożytnej Grecji podpłomyki były posypane serem, olejami, czosnkiem i ziołami. Uważa się, że jest to pierwsza wersja pizzy. Ta metoda serwowania podpłomyków dotarła do Włoch, a konkretnie do Neapolu, gdzie została dopracowana w nowoczesną pizzę.

Rzym jest najczęściej odwiedzanym miastem we Włoszech 

Pomimo walki o światło reflektorów z takimi miastami jak Wenecja, Florencja i Mediolan, Stolica Włoch – Rzym jest najczęściej odwiedzanym miastem we Włoszech, z ponad 9 milionami odwiedzających każdego roku. 

Symbolem Rzymu jest SPQR

Jeśli jesteś wystarczająco zapalony, zobaczysz inicjały SPQR w budowlach w całym Rzymie, zaczynając od herbu miasta, pokryw włazów, starożytnych zabytków i niektórych oficjalnych budynków. 

SPQR oznacza – „Senatus PopulusQue Romanus”, czyli „Senat i naród rzymski”  . W starożytności była to oficjalna nazwa Cesarstwa Rzymskiego, a skrót SPQR był częścią godła państwowego.

Pierwsza gazeta została opublikowana w Rzymie 

Rzymianie dbali o to, by opinia publiczna otrzymywała informacje o wszystkim, co działo się w imperium. Opublikowali więc wszystkie te informacje w gazetach zawierających kwestie prawne i wojskowe, a także kwestie związane ze stylem życia, takie jak zawiadomienia o śmierci i zawiadomienia o narodzinach. 

Rzym ma dwa duże kluby piłkarskie

AS Roma i SS Lazio zapewniają swoim kibicom niezapomniane wrażenia. Fani tych klubów piłkarskich (oczywiście) walczą ze sobą.

Fakty o Watykanie

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika św. Piotra ukończona w 1615 roku (po 100 latach) jest największą budowlą sakralną. Bazylika św. Piotra jest największym  kościołem chrześcijańskim  na świecie 

Fakty o Rzymie - Fakty o Watykanie, piazza Bazylice Św

widok z bazyliki św. Piotra – Fakty o Rzymie

Tajne przejście łączy Castel Sant’Angelo z Watykanem 

Jako jedna z mniej znanych rzeczy o Rzymie, istnieje tajny tunel łączący Zamek Świętego Anioła z Watykanem. Tunel, zwany Passetto del Borgo, był używany przez papieża Klemensa VII do ucieczki do pobliskiego zamku podczas oblężenia Rzymu w 1527 roku. 

Kaplica Sykstyńska i Muzeum Watykańskie

Znajdująca się na terenie Muzeów Watykańskich, które jest piątym co do wielkości muzeum na świecie , Kaplica Sykstyńska ma taką samą wielkość jak Świątynia Salomona na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, jak opisano w Starym Testamencie Biblii. 

Ciekawostki na temat Rzymu – Podsumowanie

Kliknij w tę ikonę, aby zobaczyć nasze Ciekawostki podstrony dla dzieci

Spis treści